Image
5.6.2019 0 Comments

Špeciálny radar dokáže cez stenu lokalizovať osoby, ich tep, dýchanie aj emócie

Vedci z MIT predstavili nový typ radaru, ktorý je určený na detekciu osôb cez steny. Vyniká predovšetkým jednoduchosťou a tým, že vie okrem jednotlivých osôb a ich pohybu zmerať s vysokou presnosťou napríklad ich tep a dokonca emócie. Podobné radarové systémy už nejaký čas existujú.  Vedcom sa však teraz podarilo všetko zjednodušiť a vyvinúť tak, aby pomocou tejto technológie vznikali nové komerčné riešenia, dostupné napríklad pre domácnosti, nemocnice, opatrovateľské domy a iné.

S presnosťou na centimetre
Nový radový systém je založený na technológii FMCW (Frequency-Modulated Continuous-Wave Radar), ktorá meria vzdialenosť podľa frekvenčného rozdielu medzi vyslanými a odrazenými vlnami. Používa sa frekvencia 5 GHz až 7 GHz s tým, že výkon je iba 0,1 % štandardného Wi-Fi routera. Vďaka kombinácii jedného vysielača a niekoľkých snímacích antén, rozmiestnených na rozdielnych pozíciách, je možné merať potrebné objekty s presnosťou na centimetre, pričom rýchlosť snímania prebieha v reálnom čase.

Odrazené vlny totiž k prijímaču dorazia iba za niekoľko desiatok nanosekúnd. S dvoma prijímačmi sa dajú rozpoznať 2D objekty, s tromi správne rozmiestnenými prijímačmi už 3D pozíciu. Preto je možné rozpoznať, či napríklad človek stojí, leží a podobne. Akonáhle je nutné lokalizovať viac ľudí naraz, treba zvýšiť počet antén. 

Rozpoznanie človeka a pohybu
Takto sa dá lokalizovať „objekt“, ale aby to mohlo byť využiteľné pre ľudí, treba použiť špeciálne algoritmy, ktoré sa naučia a dokážu rozpoznať ľudské telo v rôznych uhloch a pozíciách z menej presných dát. Systém musí rozpoznať pohyb človeka, aby sa z lokalizovaného ľudského tela naraz nestala zmes šumu. Zariadenie tak správne odlišuje jednotlivé časti ľudského tela a ich pohyb v priestore – hlava, telo, ruky alebo nohy.

Detekcia dýchania a tepu
Keď vedci skúmali snímané dáta, zistili, že malá časť signálu, či rekonštruovaného obrazu neustále mizne a zase sa objavuje. Nakoniec sa ukázalo, že práve zmenu v signáli spôsobuje dýchanie človeka, ktoré bolo možné zapracovať do algoritmov.

Tieto algoritmy ho potom správne rozpoznajú a operátor s výslednými dátami môže ďalej pracovať. Podobne vedci prišli i na meranie tepu srdca, pretože ako srdce pumpuje krv do celého tela, v určitých častiach tela dochádza k jemnej oscilácii, ktorú sú schopné algoritmy zachytiť i v obrovskom šume okolitých signálov.

Emerald vo viac ako 200 domovoch
Vedci sa rozhodli z projektu urobiť samostatnú spoločnosť, ktorá už prototyp produktu Emerald testuje v 200 domovoch. Možnosti nasadenia tohto zariadenia sú obrovské – stráženie dýchania a tepu dieťaťa, stráženie pádu ľudí na zem (týka sa hlavne starších osôb) a to všetko neinvazívne a i cez stenu.

S podobnými zariadeniami sa počíta, že budú súčasťou chytrých domov budúcnosti, ale aj pokročilých systémov nemocníc a ďalších zariadení, kde môže umelá inteligencia strážiť pohyb a vlastnosti ľudí bez toho, aby museli mať na sebe pripnuté nejaké meracie zariadenie.

Zdroj: vtm.zive.cz.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Umelá inteligencia / Big data a umenie = Resonances III Festival

17.10.2019 00:02

Výskumníci a umelci z celej Európy mesiace tvorili spolu fascinujúce umelecké projekcie, využívaním umelej inteligencie alebo Big data. Výsledkom je prezentácia, ktorá  prebieha tento týždeň neďaleko ...

Technológie

Umelá inteligencia pre dobro Slovenska!

29.09.2019 00:00

Slovenská republika sa radí medzi krajiny, ktoré azda najviac ovplyvní vývoj umelej inteligencie. Veľká vlna globalizácie ustupuje a obchodné bariéry sa zvyšujú. Strata pracovných miest sa možno nater ...

Technológie

Umelá inteligencia sa naučila chápať a riešiť úlohy. Zvládla školský test ôsmakov

16.09.2019 00:10

Aristo úspešne absolvoval školský test pre ôsmakov. Možno si poviete, že to nie je nič zvláštne, lenže Aristo nie je školák, ale program umelej inteligencie. A odborníci považujú zvládnutie tejto úlo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019