Image
14.9.2018 0 Comments

Spálňa na kolesách? Koncept autonómneho auta Volvo nemá vo výbave volant, zato posteľ áno

Volvo 360c je podobne ako veľa iných koncepčných vozidiel autonómny elektromobil s presklenou kupolou. No to, čo ho odlišuje, je skutočnosť, že vízia spoločnosti Volvo zohľadňuje aj environmentálne otázky a skutočnosť, že dnes veľa ľudí dochádza za prácou do väčších miest.

Snahou automobilky je odstrániť ekologickú zaťaž a neproduktívny čas strávený cestovaním. Auto má dopraviť majiteľa z jedného bodu do druhého, no ten sa počas jazdy nemusí venovať šoférovaniu, a tak sa môže kochať krajinou, relaxovať, uvariť si kávu v zabudovanom kávovare, ale aj pracovať.

Keďže auto má dosiahnuť piaty stupeň autonómie, nepotrebuje volant, preto sa doň zmestí konferenčný stolík či dokonca posteľ. Má modulárny interiér a ponúka štyri základné scenáre používania. Môže to byť mobilná kancelária, ktorú si však v prípade potreby môžete premeniť na obývaciu izbu a priestor na zábavu.

A v neposlednom rade môže poslúžiť aj ako mobilná spálňa. Napokon vlaky sú takisto vybavené jedálenským vozňom, stolíkom na prácu a aj lôžkami na spanie. A mohlo by konkurovať aj leteckým spoločnostiam prevádzkujúcim krátke lety.

Automobilka Volvo je známa svojím zameraním na bezpečnosť, a tak sa nemožno čudovať, že navrhla aj špeciálnu bezpečnostnú prikrývku s airbagom na ochranu spacieho cestujúceho v prípade havárie (zrejme zavinenej iným vozidlom, keďže autonómne autá majú zrážkam zabrániť).

Volvo uznáva, že nevie, čo prinesie budúcnosť s autonómnou jazdou, no konceptom 360c chce spustiť konverzáciu o tom, ako môžu autonómne vozidlá zmeniť cestovanie, urbanistické plánovanie, životné prostredie a dokonca aj sociálnu interakciu.

Zdroj: theverge.combusinessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button