Image
7.1.2019 0 Comments

Sony pripravuje čip pre 3D kameru s využitím lasera na snímanie hĺbky objektov

Sony sa snaží vytvoriť ďalšiu generáciu čipov na spracovanie obrazu pomocou nových 3D senzorov, ktoré by mali prísť na trh koncom leta 2019. Šéf oddelenia senzorov Sony Satoši Jošihara sa v rozhovore pre agentúru Bloomberg vyjadril, že spoločnosť plánuje koncom leta rozšíriť výrobu čipov pre predné aj zadné 3D kamery a reagovať tak na požiadavky viacerých výrobcov smartfónov.

Hoci Jošihara hovoril najmä o potenciáli aplikácií s rozšírenou realitou, najzaujímavejším aspektom novej technológie sa zdá lepšia podoba identifikácie tváre. Identifikácia tváre, ktorú prvýkrát uviedol Apple na iPhone X a odvtedy ju prevzali aj Xiaomi, Huawei a Vivo, pracuje tak, že premieta mriežku neviditeľných bodov a deteguje tvár používateľa deformáciami tejto mriežky v 3D priestore.

Nový 3D snímač Sony má používať laserové impulzy, ktoré podobne ako echolokácia netopierov vytvárajú hĺbkovú mapu okolia meraním toho, ako dlho trvá, kým sa impulz odrazí. Jošihara tvrdí, že výsledkom tohto postupu sú podrobnejšie modely tvárí, pričom technológia funguje na vzdialenosť až 5 metrov.

Japonský gigant pred niekoľkými rokmi kúpil belgickú firmu SoftKinetic, ktorá bola vlani premenovaná na Sony Depthsensing. Jedna celá webová stránka je venovaná riešeniam na snímanie hĺbky pre autonómne autá, drony, roboty a hry. V mobilnej oblasti táto technológia ponúka priestor na zlepšenie súčasných metód odomknutia zariadení pomocou tváre.

Najjednoduchšia verzia identifikácie tváre (napr. na modeli OnePlus 6T) využíva pri odomykaní zariadenia selfie fotoaparát, no funguje iba v tmavšom prostredí, pretože na odomknutie sa vyžaduje, aby blesk fotoaparátu osvetlil tvár používateľa jasným svetlom.

Ďalšie technológie, ktoré používa Apple Face ID či niektoré konkurenčné androidové zariadenia, vyžadujú viacero komponentov zabudovaných v zadnej časti prístroja, čo je dobré pre väčšie tablety, ako je napr. iPad Pro, ale už menej pre smartfóny, kde sa výrobcovia snažia dosiahnuť čo najtenší dizajn. Nové 3D snímače Sony by mohli byť víťazom v tejto oblasti, ak zvládnu Face ID s dostatočnou presnosťou a bezpečnosťou, pričom zmenšia veľkosť požadovaných súčastí.

Koncom roka sa objavila správa, že Apple pripravuje pre iPhony na rok 2019 presne takýto druh 3D laserového systému, hoci vtedy ešte nebolo jasné, kto bude jeho dodávateľom. Teraz však existuje reálna šanca, že tohtoročné iPhony budú vybavené zlepšeným 3D snímačom Sony.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Americká armáda bude mať pušky s technológiami z tankov a smartfónov

17.06.2019 00:10

Ďalšia generácia pušiek a guľometov americkej armády, vyvíjaná v rámci programu Next Generation Squad Weapons, bude mať množstvo funkcií, ktoré si požičia od iných produktov – od balistických počítačo ...

Inovácie 1

Huawei údajne testuje ruský operačný systém Aurora. Chce ním nahradiť Android

14.06.2019 00:20

Huawei potrebuje alternatívu k plnohodnotnému operačnému systému Google vrátane softvéru a služieb. Trochu prekvapujúce správy prišli z Ruska. Podľa servera Bell „operačný systém Android v smartfónoch ...

Inovácie

Asseco ukázalo, ako budeme v blízkej budúcnosti s bankami komunikovať hlasom

14.06.2019 00:09

Popularita hlasových služieb bude aj naďalej rásť predovšetkým u mladších ľudí, ktorí sa práve dostávajú, alebo onedlho dostanú do ekonomicky aktívneho veku. Podľa výsledkov prieskumov v súčasnosti sa ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá