Image
28.5.2019 1 Comments

Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov

Spoločnosť Sony v tichosti uviedla čip, ktorý by mohol zmeniť spôsob, ako elektrické bicykle a autá, pouličné lampy a všetky ostatné pripojené zariadenia prenášajú informácie.

Modul nainštalovaný na ľubovoľnom objekte IoT umožní odosielanie údajov do proprietárnej nízkoenergetickej širokopásmovej siete (LPWA – low-power wide area) ELTRES spoločnosti Sony. Má dosah bezmála 100 km a funguje v hlučnom mestskom prostredí aj na objektoch pohybujúcich sa vysokými rýchlosťami. Uplatnenie nájde v oblasti bezpečnosti, dohliadania, sledovania a pod.

Väčšina systémov IoT využíva internet na prenos dát do cloudu buď cez Wi-Fi s veľmi obmedzeným dosahom, alebo cez drahé mobilné dátové pripojenie. Sieť ELTRES LPWA používa nízkoenergetickú bezdrôtovú technológiu na prenos malého objemu dát na veľké vzdialenosti pri nízkej spotrebe energie, čo umožňuje pripojenie širokej škály zariadení.

Čip CXM1501GR prenáša signály v pásme 920 MHz do siete ELTRES a je vybavený aj snímačmi GPS/GNSS na získanie údajov o čase a polohe. Použiť by sa dal v rôznych službách vyžadujúcich stabilnú bezdrôtovú komunikáciu na dlhé vzdialenosti a pri pohybe vysokou rýchlosťou.

Sony uvádza, že táto technológia by mohla byť použitá na „pomoc priateľom, aby sa našli na lyžiarskom kopci“, sledovanie voľne žijúcich živočíchov, geolokáciu lodí, sledovanie jachtárskych pretekov, sledovanie bicyklov a áut z požičovne, dronov a pod.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

1 Comments

  1. waw reakcia na: Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov
    28.5.2019 18:05
    Drzim palce. Znie to dobre
    Reagovať

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019