Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov

Technológie
1

Spoločnosť Sony v tichosti uviedla čip, ktorý by mohol zmeniť spôsob, ako elektrické bicykle a autá, pouličné lampy a všetky ostatné pripojené zariadenia prenášajú informácie.

Modul nainštalovaný na ľubovoľnom objekte IoT umožní odosielanie údajov do proprietárnej nízkoenergetickej širokopásmovej siete (LPWA – low-power wide area) ELTRES spoločnosti Sony. Má dosah bezmála 100 km a funguje v hlučnom mestskom prostredí aj na objektoch pohybujúcich sa vysokými rýchlosťami. Uplatnenie nájde v oblasti bezpečnosti, dohliadania, sledovania a pod.

Väčšina systémov IoT využíva internet na prenos dát do cloudu buď cez Wi-Fi s veľmi obmedzeným dosahom, alebo cez drahé mobilné dátové pripojenie. Sieť ELTRES LPWA používa nízkoenergetickú bezdrôtovú technológiu na prenos malého objemu dát na veľké vzdialenosti pri nízkej spotrebe energie, čo umožňuje pripojenie širokej škály zariadení.

Čip CXM1501GR prenáša signály v pásme 920 MHz do siete ELTRES a je vybavený aj snímačmi GPS/GNSS na získanie údajov o čase a polohe. Použiť by sa dal v rôznych službách vyžadujúcich stabilnú bezdrôtovú komunikáciu na dlhé vzdialenosti a pri pohybe vysokou rýchlosťou.

Sony uvádza, že táto technológia by mohla byť použitá na „pomoc priateľom, aby sa našli na lyžiarskom kopci“, sledovanie voľne žijúcich živočíchov, geolokáciu lodí, sledovanie jachtárskych pretekov, sledovanie bicyklov a áut z požičovne, dronov a pod.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu

redakcia

Všetky autorove články
sony loT cip udaj

1 komentár

waw reakcia na: Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov

28.5.2019 18:05
Drzim palce. Znie to dobre

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať