Image
28.5.2019 1 Comments

Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov

Spoločnosť Sony v tichosti uviedla čip, ktorý by mohol zmeniť spôsob, ako elektrické bicykle a autá, pouličné lampy a všetky ostatné pripojené zariadenia prenášajú informácie.

Modul nainštalovaný na ľubovoľnom objekte IoT umožní odosielanie údajov do proprietárnej nízkoenergetickej širokopásmovej siete (LPWA – low-power wide area) ELTRES spoločnosti Sony. Má dosah bezmála 100 km a funguje v hlučnom mestskom prostredí aj na objektoch pohybujúcich sa vysokými rýchlosťami. Uplatnenie nájde v oblasti bezpečnosti, dohliadania, sledovania a pod.

Väčšina systémov IoT využíva internet na prenos dát do cloudu buď cez Wi-Fi s veľmi obmedzeným dosahom, alebo cez drahé mobilné dátové pripojenie. Sieť ELTRES LPWA používa nízkoenergetickú bezdrôtovú technológiu na prenos malého objemu dát na veľké vzdialenosti pri nízkej spotrebe energie, čo umožňuje pripojenie širokej škály zariadení.

Čip CXM1501GR prenáša signály v pásme 920 MHz do siete ELTRES a je vybavený aj snímačmi GPS/GNSS na získanie údajov o čase a polohe. Použiť by sa dal v rôznych službách vyžadujúcich stabilnú bezdrôtovú komunikáciu na dlhé vzdialenosti a pri pohybe vysokou rýchlosťou.

Sony uvádza, že táto technológia by mohla byť použitá na „pomoc priateľom, aby sa našli na lyžiarskom kopci“, sledovanie voľne žijúcich živočíchov, geolokáciu lodí, sledovanie jachtárskych pretekov, sledovanie bicyklov a áut z požičovne, dronov a pod.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

Technológie

DJI RoboMaster S1 je programovateľný robotický tank vybavený umelou inteligenciou

13.06.2019 00:00

Výrobca dronov DJI urobil odvážny krok do oblasti vzdelávacích technológií. Predstavil svoj prvý pozemný robot RoboMaster S1, ktorý pripomína miniatúrny tank. Jeho úlohou je ukázať novým používateľom ...

q

1 Comments

  1. waw reakcia na: Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov
    28.5.2019 18:05
    Drzim palce. Znie to dobre
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button