Image
28.5.2019 1 Comments

Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov

Spoločnosť Sony v tichosti uviedla čip, ktorý by mohol zmeniť spôsob, ako elektrické bicykle a autá, pouličné lampy a všetky ostatné pripojené zariadenia prenášajú informácie.

Modul nainštalovaný na ľubovoľnom objekte IoT umožní odosielanie údajov do proprietárnej nízkoenergetickej širokopásmovej siete (LPWA – low-power wide area) ELTRES spoločnosti Sony. Má dosah bezmála 100 km a funguje v hlučnom mestskom prostredí aj na objektoch pohybujúcich sa vysokými rýchlosťami. Uplatnenie nájde v oblasti bezpečnosti, dohliadania, sledovania a pod.

Väčšina systémov IoT využíva internet na prenos dát do cloudu buď cez Wi-Fi s veľmi obmedzeným dosahom, alebo cez drahé mobilné dátové pripojenie. Sieť ELTRES LPWA používa nízkoenergetickú bezdrôtovú technológiu na prenos malého objemu dát na veľké vzdialenosti pri nízkej spotrebe energie, čo umožňuje pripojenie širokej škály zariadení.

Čip CXM1501GR prenáša signály v pásme 920 MHz do siete ELTRES a je vybavený aj snímačmi GPS/GNSS na získanie údajov o čase a polohe. Použiť by sa dal v rôznych službách vyžadujúcich stabilnú bezdrôtovú komunikáciu na dlhé vzdialenosti a pri pohybe vysokou rýchlosťou.

Sony uvádza, že táto technológia by mohla byť použitá na „pomoc priateľom, aby sa našli na lyžiarskom kopci“, sledovanie voľne žijúcich živočíchov, geolokáciu lodí, sledovanie jachtárskych pretekov, sledovanie bicyklov a áut z požičovne, dronov a pod.

Zdroj: engadget.com

Zobrazit Galériu
Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

HONOR 20 PRO v predaji | EISA Award

16.08.2019 10:20

HONOR, globálna značka smartfónov, dnes spustila predaje modelu HONOR 20 Pro. Modelzískal od ExpertImaging and Sound Association (EISA) ocenenie „EISA Lifestyle Smartphone 2019–2020“ zavynikaj ...

Technológie

Cesta developera: Od pevných diskov po DevOps

15.08.2019 00:01

Špeciálny projekt K článku ma inšpirovala reč Johna Romera na konferencii WeAreDevelopers. John je jedným zo zakladateľov firmy id Software, ktorá stojí za vývojom populárnych počítačových hier, ako ...

Technológie

Systém Dentis pomáha zubárom byť efektívnejším

09.08.2019 00:10

Špeciálny projekt Aj slovenský softvér vie preraziť a konkurovať tým zabehnutým. Príkladom nie je len Eset, či Sygic, ale i  špeciálny softvér určený pre zubných lekárov a kliniky – Dentis.  Ten v je ...

q

1 Comments

  1. waw reakcia na: Sony má čip IoT s dosahom takmer 100 kilometrov
    28.5.2019 18:05
    Drzim palce. Znie to dobre
    Reagovať

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá