PC REVUE
Image
20.9.2018 0 Comments

Sony Xperia XZ3 – prvé dojmy

Veľmi krátko po svetovej premiére na veľtrhu IFA máme možnosť testovať horúcu novinku od Sony – vlajkovú loď Xperia XZ3. Srdcom zariadenia je najnovší Qualcomm  Snapdragon 845, 4GB RAM a 64 internej UFS pamäti. Podporované sú micro SD karty do veľkosti 400 GB. Operačným systémom je najnovší Android 9 Pie.

Dizajn a konštrukcia

V porovnaní s predchodcom XZ2 je na pocit znateľne tenší a lepšie padne do ruky, k čomu prispieva aj zakrivenie zadnej sklenenej steny. V strede má XZ3 hrúbku 9,9 mm oproti   11 mm v prípade XZ2. Výhodou sklenenej zadnej steny je odolnosť proti poškriabaniu a možnosť bezdrôtového nabíjania. Výrobca deklaruje vodeodolnosť na úrovni štandardu IP68, čo znamená ponorenie do hĺbky 1,5 m na 30 minút. 

Na hornej strane je zásuvný modul do ktorého môžete vložiť buď kombináciu SIM a micro SD, alebo dve SIM karty. Na jeho vytiahnutie stačí potiahnuť nechtom, nepotrebujete k tomu nástroj, avšak pri tomto úkone, trebárs keď chcete vybrať pamäťovú kartu sa smartfón vždy reštartuje.  

Displej využíva technológiu P-OLED, má uhlopriečku 6“, rozlíšenie 2880x1440 bodov, pomer strán 18:9 a podporuje zobrazenie HDR. Je veľmi dobre čitateľný aj za jasného slnečného dňa. Dlhšie hrany sú zaoblené a toto zaoblenie aj plní funkciu nazvanú Side Sense. Stačí palcom ruky v ktorej držíte telefón poklepať za zaoblenie a zobrazia sa často používané aplikácie. Posunom palca po hrane sa zas môže aktivovať funkcia návratu na predchádzajúcu obrazovku aplikácie. 

Sony (pravdepodobne z technologických dôvodov) nereagoval na kritiku voči nie úplne ergonomickému umiestneniu snímača odtlačkov prstov. Je umiestnený nízko, takže pri autentifikácii musíte telefón uchopiť nižšie, tak aby ste ukazovákom pravej ruky na snímač dosiahli. 

Ľudia, ktorí používali telefóny iných značiek budú aspoň spočiatku intuitívne siahať presne tam, kde je objektív. A možno práve toto je dôvod usporiadania prvkov zadnej steny. Aby som to vysvetlil, umiestnenie objektívu v pomerne veľkej vzdialenosti od horného okraja, na šírku v strede je najlepšie, aké môže byť a za to som ochotný akceptovať aj nepohodlie pri snímaní odtlačku.

Pri fotení ani filmovaní si totiž v žiadnom prípade neprekryjete objektív prstom, bez ohľadu na to, či fotíte na výšku, alebo na šírku. Tradične chýba aj konektor na pripojenie slúchadiel. Sony vsadil na prenos hudby v najvyššej kvalite do slúchadiel digitálne cez bluetooth. Zvuková časť podporuje prehrávanie Hi-res audia, nahrávanie stereo zvuku aj prenos cez Bluetooth protokolom aptX HD audio.

Dizajnový prvok na zadnej stene okolo USB-C konektora je veľmi efektný, no spolu so spôsobom vlepenia sklenenej zadnej steny do hliníkového rámu u starších používateľov, ktorí si pamätajú éru výmenných batérií bude navodzovať zdanie, že zadná stena sa snáď dá odobrať. Nedá. 

Sony si aj v modeli Xperia XZ3 udržal tradíciu hardvérového tlačidla spúšte fotoaparátu. Tlačidlo má aj medzipolohu, v ktorej sa zaostrí na požadovaný objekt a určia sa parametre expozície. Potom môžete záber prekomponovať napríklad tak aby fotografovaný objekt nebol v strede, ale mimo neho podľa pravidla tretín a dotlačením spúšte exponovať. 

Naproti tomu trochu rozpačito pôsobí funkcia aktivovania spúšte poklepaním na zaoblený okraj displeja. To si priam koledujete o to aby ste v horších svetelných podmienkach pri dlhšej expozičnej dobe poklepaním po telefóne záber „roztriasli“. Avšak pri našich doterajších testoch stabilizátora obrazu sa najlepšie umiestnila Xperia XZ2 (test XZ3 pripravujeme) a to napriek tomu že objektív nemá optickú, ale len softvérovú stabilizáciu, takže Sony si zrejme v tomto ohľade oprávnene verí.

Zadná kamera má jeden objektív a snímač EXMOR 1 /2,3“  s rozlíšením 19 Mpx s optikou 25 mm (po prepočítaní na full frame) f2.0. Podporuje natáčanie 4K HDR, aj Super Slow Motion videí s 960 sn./s a je vybavená 5 osovou stabilizáciou obrazu. 

Zábery majú živé, avšak nie presaturované farby a pomerne dobrý dynamický rozsah. Veľmi dobré sú večerné zábery pri umelom osvetlení a to predovšetkým z hľadiska vernosti podania svetelnej a farebnej atmosféry. 

Dynamika jasu a farieb. Čo je v tieni sa správne zobrazí ako by bolo v tieni a obrazový procesor sa nesnaží obraz zbytočne rozjasňovať, pretože by narušil vernosť podania a dynamiku jasu

Perfektné podanie bielej pri umelom osvetlení

Nasledujúce dve dvojice večerných záberov ukazujú originálny snímok z XZ3 a vedľa neho fotku vzniknutú aplikovaním automatických úprav v aplikácii Abobe Lightroom. Niekedy sa oplatí sa so zábermi trochu pohrať.

Predná kamera má 13 Mpx snímač Exmor RS s veľkosťou 1 /3,06“. Batéria má kapacitu 3330 mAh.Prístroj podporuje rýchlonabíjanie a je vybavený firemnými technológiami Smart Stamina, Qnovo, aj bezdrôtovým nabíjaním Qi. 

Test fotenia a nakrúcania videa prinesieme v samostatnom článku.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Testovali sme ako funguje Car Sharing v praxi

19.10.2018 19:40

Car Sharing alebo po slovensky Zdieľanie vozidiel je jednou z foriem akou sa dá plnohodnotne prevádzkovať flotila vozidiel vo firme. Takúto službu sme mali možnosť vyskúšať od spoločnosti Business Lea ...

Technológie

Video: Štvornohý robot od Boston Dynamics sa naučil tancovať. Úsmevu sa neubránite

19.10.2018 00:25

Boston Dynamics zverejnil nové video o svojom robotickom psovi SpotMini, ktorého inžinieri spoločnosti naučili tancovať. A ide mu to skutočne dobre. Tento štvornohý robot sa v budúcom roku dostane do ...

Technológie

XPhone: Blockchainový telefón, ktorý sa nedá odpočúvať

19.10.2018 00:15

Spoločnosť Pundi X tvrdí, že realizovala prvý blockchainový hovor pomocou svojho nového zariadenia s názvom XPhone. XPhone je blockchainový telefón, ktorý nefunguje u bežných centralizovaných mobilnýc ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button