Sony Xperia XZ2 Premium: Bucľatý rýchlik

0

Vlajkové lode Xperia XZ2 a XZ2 Compact zažili premiéru už na výstave MWC 2018 v Barcelone, v apríli ich nasledoval najväčší súrodenec Xperia XZ2 Premium. Ten prináša okrem iného prvýkrát u Sony duálny fotoaparát. Poďme sa teda pozrieť, čím ďalším zaujme.

Dizajn a výbava

Sony Xperia XZ2 Premium sa drží novej dizajnovej línie so sklom vpredu aj vzadu a vypuklou zaoblenou zadnou stranou, na ktorej nájdete okrem duálneho fotoaparátu aj skener odtlačkov prstov. Ovládacie tlačidlá hlasitosti a zapnutia sú umiestnené na pravej strane. Navrchu nájdete slot na kombináciu kariet nano SIM + microSD. Okrem toho je na tele už iba port USB-C zo spodnej strany. Ak očakávate aj 3,5 mm jack na hands-free, ten sa nekoná. Napriek tomu, že XZ2 Premium patrí k najväčším smartfónom na trhu, výrobca sa rozhodol nasledovať zvláštnu módu zavedenú firmou s nahryznutým jabĺčkom a tento konektor neosadil. Namiesto toho dostanete v balení slúchadlá s konektorom USB-C a redukciu USB-C – 3,5 mm jack. Keby ste však chceli počúvať hudbu popri nabíjaní, redukciu si už musíte dokúpiť (alebo sa spoľahnúť na nejaké bezdrôtové slúchadlá).

Prístroj ponúka 5,8" 4K HDR displej s dnes už pomerne netradičným pomerom strán 16:9. Displej využíva technológiu Triluminous, vďaka čomu má rozšírený farebný gamut a podporuje zobrazenie s vysokým dynamickým rozsahom. Pomocou firemnej technológie X-Reality konvertuje všetok obsah do 4K HDR formátu na lepšie zobrazenie. Displej je chránený sklom Corning Gorilla Glass 5 a telo je odolné proti poveternostným vplyvom a vode podľa certifikácie IP65/68. Pohon zabezpečuje čip Snapdragon 845 so 6 GB RAM a 64 GB vnútorným úložiskom v podobe rýchlej pamäte UFS. Batéria má kapacitu 3450 mAh a mala by udržať zariadenie v činnosti 1,5 dňa. Rovnako ako staršie modely využíva prístroj pokročilé technológie na správu napájania a nabíjania STAMINA a adaptívne nabíjanie Qnovo s podporou rýchleho nabíjania štandardu Qualcomm Quick Charge 3.0. Príslušnú nabíjačku dostanete v balení.

K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi. Stereofónny zvuk zabezpečuje dvojica výkonných reproduktorov umiestnených nad a pod displejom a smerujúcich dopredu. Sú doplnené o technológiu S-Force Front Surround a sú najhlasnejšie v smartfónoch Xperia. To, čím sa Xperia XZ2 Premium vyníma, je duálny fotoaparát. Sony využíva hlavný 19 Mpx snímač so svetelnosťou f/1.8 a pixelmi veľkými 1,22 µm. V horšom svetle však určite pomôže monochromatický 12 Mpx sekundárny snímač so svetelnosťou f/1.6 a pixelmi s veľkosťou 1,55 µm. Oba snímače patria v mobilnom svete k tým väčším, majú uhlopriečku 1/2,3". O spracovanie obrazu sa stará najnovší procesor AUBE. Monochromatický snímač sa okrem fotenia čiernobielych snímok využíva pri zoomovaní, zvýšení citlivosti v slabom osvetlení aj pri efekte umelého rozostrenia pozadia. Okrem toho fotoaparát umožňuje pracovať s citlivosťou až ISO 51 200 pri fotografiách a ISO 12 800 pri videu. Samozrejme, duálny fotoaparát prináša aj známe možnosti portrétového režimu s rozmazaným pozadím. Nechýba funkcia nahrávania 4K HDR videa a možnosť nahrávania 960fps superspomaleného videa, známa aj z modelov Xperia XZ2 a XZ2 Compact. Predinštalovaný je OS Android 8.0 Oreo.

Skúsenosti z testovania

Súrodencov tohto modelu XZ2 a XZ2 Compact som v ruke nemal, a tak prvé, čo ma na prístroji zaujalo, bol jeho vzhľad, ktorý zapadá do novej dizajnovej línie výrobcu. Ešte viac ma však upútali jeho rozmery a hlavne hmotnosť. Výrobca zvolil pomer strán dis­pleja 16:9, čo ho pri uhlopriečke 5,8" robí pomerne širokým. To by nebolo také tragické, no prístroj je dosť hrubý, pričom jeho zadná strana je vypuklá. V strednej časti je rovná, aby telefón bolo možné položiť na stôl, ale smerom ku krajom sa zužuje, aby prešla do hliníkového obvodového rámu. Pri položení na podložku je prístroj hrubší ako Galaxy Note 8 aj so zadným puzdrom. Chrbát je z lesklého sivého skla, ktoré vyzerá veľmi elegantne, ale vidieť na ňom každý odtlačok. Povrch je navyše značne klzký, takže pri položení na podložku má tendenciu skĺznuť. Toto však nepokladám za problém, ako je už pri mobiloch zo skla zvykom, aj tak budete musieť siahnuť po nejakom ochrannom puzdre. Displej patrí k prednostiam tohto mobilu, jeho kvalita je špičková a vďaka vysokému jasu nebudete mať problém s jeho čitateľnosťou ani na priamom slnku. Do 4K sa prepína iba pri sledovaní 4K obsahu, ináč je v režime full HD. Okom to, pochopiteľne, nepoznáte. Obsah HDR mobil priamo nahráva, takže sa nemusíte spoliehať na internetové zdroje. Vďaka technológii X-Reality konvertuje do 4K HDR všetok obsah, výsledok je však, samozrejme, veľmi závislý od kvality zdroja. No oproti televízorom je malá plocha mobilného displeja predsa len milosrdnejšia, takže to vyzerá väčšinou dobre. Za kvalitou videa nijako nezaostáva ani kvalita zvuku. Reproduktory naozaj robia, čo môžu, a výkon prekoná aj niektoré bluetoothové reproduktory. Pravda, fyzika sa oklamať nedá a basy by ste hľadali márne, no ináč je zvuk čistý a ani pri najvyšších hlasitostiach nezaznamenáte známky skreslenia. Sony do ponuky pridalo aj funkciu vibrovania so zvukom, ktorej nastavovanie sa zobrazí pri zmene hlasitosti.


Xperia XZ2 Premium je prvým smartfónom od Sony s duálnym fotoaparátom

Ak sa pozrieme na prístroj z pohľadu výkonu, tu nie je veľmi čo rozoberať. V útrobách je v podstate to najvýkonnejšie, čo je k dispozícii. Výsledky všetkých benchmarkov radia Xperiu XZ2 Premium na popredné miesta. Nie je to inak ani pri praktickom používaní. Nenarazil som na žiadnu aplikáciu či hru, ktorá by nebodaj nestíhala. Prístroj má výbornú výbavu aj zo stránky pripojenia, podporuje dátové prenosy LTE Cat. 18 s rýchlosťou sťahovania 1,2 Gb/s a nahrávania až 150 Mb/s. Rýchlosť je, samozrejme, limitovaná možnosťami siete. Používateľské prostredie je klasické, na aké sú majitelia tejto značky zvyknutí. Neprekvapí ani viacero predinštalovaných aplikácií. Umiestnenie snímača odtlačkov prstov v strede zadnej strany nie je práve ergonomické.

A ako je na tom Xperia XZ2 Premium s fotením? Povedal by som, že výsledky testovania v tejto oblasti priniesli z jednej strany potešenie, z druhej sklamanie. Za bežných podmienok sú výsledky výborné. Príjemné prekvapenie je aj fotenie pri slabšom svetle. Tu prístroj smelo ide aj do vyšších hodnôt citlivosti ako ISO 3200 a podobne. Tie paradoxne nie sú problémom a fotky aj na 40" monitore vyzerajú použiteľne. V niektorých prípadoch však postprocesing nasadil natoľko agresívne odšumovanie, že z obrazu zostala iba mazanica. Tento jav som zaznamenal aj pri nižších citlivostiach okolo ISO 640. Čiernobiele fotenie je vynikajúce, obraz má výbornú kresbu a nízku hladinu šumu. Potenciál čiernobieleho snímača poznať aj pri farebnom fotení, keď zvyšuje citlivosť celého systému a umožňuje dosahovať vysoké hodnoty ISO. Rovnako to platí aj pri videu, žiaľ, trochu nepochopiteľne iba vo full HD rozlíšení. V 4K si nemôžete zapnúť na pomoc čiernobiely snímač. Je však pravda, že vo full HD má výrazný vplyv na kvalitu videa aj pri veľmi nízkych hladinách osvetlenia. HDR video možno natáčať aj v 4K rozlíšení, pričom je pozitívne, že je k dispozícii aj stabilizácia. Nahráva sa v kompresii H.265 HEVC s 10-bitovou hĺbkou farieb a dátovým tokom 35 Mb/s, ale s rýchlosťou 24p, zatiaľ čo ostatné videá sa nahrávajú rýchlosťou 30p. Z predošlej generácie zostali režimy superspomaleného nahrávania rýchlosťou 960 sn./s. Musíte však vystihnúť úsek dvoch sekúnd, počas ktorých kamera nasníma všetky snímky.

Batéria pri pomerne náročnom používaní vydržala bez problémov celý deň, nabíjať som ju dával až o polnoci pri úrovni 30 %. Pri striedmejšom využívaní sa určite dostanete na 1,5 dňa.

Záver

Xperia XZ2 Premium je iná ako všetka konkurencia. Je veľká, má vynikajúci displej 16:9 so 4K HDR, dobrú výdrž batérie, výborný zvuk a vysoký výkon. Ak ste ochotní akceptovať nie malú cenu, určite nesklame.

Parametre:

Sony Xperia XZ2 Premium: čipová súprava Qualcomm Snapdragon 845, osemjadrový procesor, 4× 2,8 GHz + 4× 1,8 GHz Kryo 385, grafika: Adreno 630, OS: Android 8.0 Oreo, pamäť: 6 GB RAM, úložisko 64 GB UFS, microSD do 400 GB, displej: 5,8", Triluminous, HDR, 2160 × 3840 bodov, Gorilla Glass 5, hlavný fotoaparát: 25 mm (ekv.), 19 Mpx, 1/2,3" snímač Exmor RS, 1,22 μm, AF (PDAF), svetelnosť f/1,8, video HD (960 fps) / full HD (960 fps) / 4K HDR, druhý fotoaparát: monochromatický 12 Mpx, 1/ 2,3" snímač Exmor RS, 1,55 μm, svetelnosť f/1,6, predný fotoaparát: 22 mm (ekv.), 13 Mpx, 1/3,06"' Exmor RS, 1,22 μm, video full HD, svetelnosť f/2,0, prisvetlenie displejom, konektivita: bluetooth 5.0, Wi-Fi, NFC, DLNA, USB-C, USB OTG, ostatné: GPS, Glonass, Beidou, Galileo, QZSS, čítačka odtlačkov, stavová LED, zvýšená odolnosť proti vode (IP65/68), stereoreproduktory, Hi-Res Audio, LTE Cat. 18, batéria: vstavaná 3540 mAh, rýchle nabíjanie QC 3.0 + PD 2.0, Qnovo, bezdrôtové nabíjanie Qi, rozmery: 158 × 80 × 11,9 mm, hmotnosť: 236 g

Antutu Benchmark: 265 569; 3D mark (Sling Short Extreme) Open GL ES3.1:  4731; Vulkan: 3762; AI Benchmark: 1687

Cena: 854 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výkon, rýchle nabíjanie a bezdrôtové nabíjanie, výborný displej, hi-res zvuk, rýchle dáta, výborný fotoaparát, vodotesný
- Nemá 3,5 mm jack

HODNOTENIE:

Výkon: 98 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 90 %
Foto/video: 85 %
Vyhotovenie: 85 %
Celkovo: 91 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Xperia sony

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať