SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Sony Xperia XZ2 Compact: Kompaktná verzia vlajkovej lode

2

Sony aj tento rok prichádza s novými vlajkovými modelmi, pri ktorých sa ako jeden z mála výrobcov nevzdáva tradície kompaktných verzií. Aj tentoraz prišiel na scénu zástupca kompaktnej rodiny – model XZ2 Compact. A priniesol aj niekoľko razantnejších zmien. Tá najhlavnejšia je jednoznačne zmena dizajnového rukopisu spoločnosti. Predná strana telefónu ide s dobou, obrazovka má pomer strán 18:9. Logo sa presunulo na spodnú stranu a Sony takisto odstránilo 3,5 mm audio jack, čo však nemusí potešiť každého. Na zadnej strane sa tiež udiali zmeny, fotoaparát sa presunul doprostred vrchnej časti spolu s čítačkou odtlačkov prstov, ktorá bola predtým na kraji ako súčasť napájacieho tlačidla. Zariadenie si zachovalo hranatý pôdorys, ale hrany sú po novom jemne zaoblené podobne ako zadná strana, ktorá sa zaoblila na lepší úchop.

Čo sa týka použitých materiálov, zadná strana je zhotovená z plastu s veľmi priľnavou textúrou. Konštrukcia pokračuje hliníkovým rámom a prednou stranou pokrytou sklom Gorilla Glass 5. Telefón ako celok pôsobí naozaj jednoducho a pritom veľmi pekne.

Zobrazovací prostriedok je už spomenutý displej s pomerom strán 18:9. Má veľkosť 5 palcov a rozlíšenie 1080 × 2160 pixelov. V tomto aspekte je to znova posun vyššie oproti predchodcovi – z HD na FHD. Panel je typu IPS LCD. Displej disponuje všetkými už známymi technológiami Sony, ako je napríklad X-Reality alebo Triluminos display. Novinkou je podpora zobrazovania HDR, displej podporuje 10-bitové farby a je certifikovaný štandardom BT.2020. Panel je veľmi dobre čitateľný na ostrom svetle vďaka maximálnemu jasu s hodnotou 576 nitov a má aj excelentný kontrast farieb 1315:1.

Nový kompaktný model je, samozrejme, dopovaný tým najnovším z dielne Qualcommu, a preto vnútri telefónu tkvie Snapdragon 845 s ôsmimi jadrami Kryo 385 s taktom 2,7 GHz a 1,7 GHz. Grafická jednotka je Adreno 630. Výpočtové jednotky sú podporované 4 GB operačnej pamäte. Vnútorné úložisko má veľkosť 64 GB a je rozšíriteľné kartou microSD až do veľkosti 400 GB (len v dual SIM verzii telefónu). Pokiaľ ide o výkon, telefón naozaj letí cez všetko od hier cez ťažký multitasking až po benchmarky. V AnTuTu dosiahol 265 432 bodov a naozaj nemá najmenší problém, všetko je rýchle a plynulé.

Zo softvérovej stránky nechýba najnovší Android 8.0 s už tradičným rozhraním Xperia Home, ktoré sa vyznačuje najmä jednoduchosťou a intuitívnosťou. No pri používaní som natrafil aj na isté nedokonalosti, ako napr. občasné samovoľné otočenie displeja do horizontálnej polohy pri prepnutí na prepínač medzi aplikáciami či nereagovanie displeja pri prichádzajúcom hovore (musel som zablokovať a odblokovať telefón, aby zareagoval), prípadne jemné spomalenia v aplikácii fotoaparátu. Ale toto sú len malé chybičky, ktoré sa dajú odstrániť jednoduchou aktualizáciou.

Vo zvukovej výbave nechýbajú stereofónne reproduktory. Obidva ústia smerom hore. Jeden klasický pod logom výrobcu v spodnej časti, podporovaný druhým, ktorým je reproduktor na volania. Zvuk vydávaný touto dvojicou je naozaj veľmi kvalitný, s výbornou hlasitosťou aj predvedením basov i výšok a poskytne naozaj výborný zážitok. Nechýbajú ani softvérové zepšenia zvuku ClearAudio+ spolu s novinkou DSEE HX, ktorá zlepšuje kvalitu aj komprimovaných súborov, aby ich znenie bolo bližšie originálnemu súboru.

Ako som sa už zmienil, výrobca sa tento rok rozhodol pre odstránenie 3,5 mm audio jacku, ale, samozrejme, pribaľuje k telefónu adaptér. Zvuk v slúchadlách cez adaptér znie takisto veľmi kvalitne aj pri maximálnej hlasitosti. No pri počúvaní hudby s využitím bezdrôtových slúchadiel je zvuk ešte lepší a citeľne hlasnejší.

Sony je naozaj jeden z mála výrobcov, ktorí sú ešte stále verní jedinej šošovke kamery na zhotovovanie fotiek. Fotoaparát využíva rovnaký 19 Mpx senzor Motion Eye, ktorý je použitý aj v modeloch XZ Premium alebo XZ1/ XZ1 Compact. Má svetelnosť f/2.0 a pixely veľké 1,22 µm.

Fotky vytvorené zadnou kamerou jednoznačne patria do teritória vlajkových lodí. Vyznačujú sa veľmi dobrými detailmi, dynamickým rozsahom a výborným kontrastom farieb. Fotenie v horších svetelných podmienkach alebo pri minimálnom osvetlení je takisto na veľmi dobrej úrovni. No vo fotkách je v takom prípade citeľne viac šumu. Telefónu ponúka aj nahrávanie videa v 4K pri 30 fps. Popri 4K videu sa dá nahrávať aj 4K video v HDR. Záznam videa je možný v kodekoch H.264 a H.265. Kvalita nahraných klipov je naozaj na excelentnej úrovni, s výborným dynamickým rozsahom aj vernosťou podania farieb. Softvérová stabilizácia Steadyshot od Sony vykonáva svoju prácu na výbornej úrovni. Ďalšia novinka je zlepšenie v oblasti nahrávania spomaleného videa v 960 fps, pričom Sony tento rok zlepšilo jeho kvalitu na full HD. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx a svetelnosť f/2.0. Zábery selfie produkované touto kamerou uspokoja väčšinu používateľov.

Sony osadilo toto nové kompaktné zariadenie batériou s kapacitou 2870 mAh. Jej výdrž je výborná aj vďaka najnovšiemu čipu, vyrobenému 10 nm výrobným procesom a skombinovanému s najnovšou verziou Androidu. Nemal som žiadny problém ukončiť deň s batériou nad 50 %. Pri polhodine pozerania videí z YouTube na najvyššej hodnote jasu klesne kapacita batérie len o 6 percent, čo je vynikajúci výsledok.

Nechýbajú už známe módy Stamina a Ultra Stamina (využívanie iba základných integrovaných aplikácií), ale ani Battery Care, funkcia, ktorá sa naučí vaše zvyky pri nabíjaní zariadenia a tým predlžuje životnosť batérie.

Pokiaľ ide o rýchlosť nabíjania, s neoriginálnou nabíjačkou po jednej hodine nabíjania stúpla kapacita nabitia batérie o 37 %.

Verdikt

Sony znovu zlepšilo nástupcu kompaktnej verzie svojho vlajkového smartfónu. Telefón má všetko, čo má mať, nechýba certifikácia IP68. Vykonané zmeny hodnotím ako potrebné a pozitívne.

Cena: 600 EUR

Špecifikácie:

Rozmery: 135 × 65 × 12,1 mm, hmotnosť: 168 g, displej: 5" IPS LCD, rozlíšenie FHD+ 1080 × 2160 px, CPU: Snapdragon 845, GPU Adreno 630, 4 GB RAM, 64 GB ROM, OS Android 8.0 Oreo, zadná kamera: 19 Mpx (f/2.0, 25 mm), predná kamera: 5 Mpx (f/2.2, 23 mm), batéria: 2870 mAh, ostatné: IP68, bluetooth 5.0

Hodnotenie:

Dizajn: 92 %
Vyhotovenie: 95 %
Displej: 94 %
Zvuk: 91 %
Výkon: 96 %
Funkcie: 90 %
Celkovo: 93 %

Plusy a mínusy

+ Výkon, zhotovenie, displej, používateľský zážitok, reproduktory, fotoaparát
- Občasné lagy (určite budú v budúcnosti vyriešené aktualizáciou), dlhodobý zlozvyk Sony – pri každom vytiahnutí políčok pre kartu SIM a microSD sa reštartuje

 

Benjamín Mazanka

Všetky autorove články
sony Xperia Compact smartfon

2 komentáre

nie je to chyba reakcia na: Sony Xperia XZ2 Compact: Kompaktná verzia vlajkovej lode

19.5.2018 07:05
zdravim sony xz2 zacalo ludi zblizovat a starat sa o zdravie tj nieje repacek poskodeny ale to len mate si dlhsie pospat je to zdrave a nezvoni lebo nieje nad osobny kontakt.ak sa nedovolaju pridu osobne.sony si ide vlasnou cestou.nie ako ajfon alebo samsung.sony je sony.
Reagovať

Experia xz2 compact reakcia na: Sony Xperia XZ2 Compact: Kompaktná verzia vlajkovej lode

9.5.2018 18:05
Zdravím mam novy tel xz2 a mam ho cca 3 dní a prestal mi ísť repracek. Necujem zvonenie a ani budík. Keď volam s niekym tak mi chrci repracek. Dá sa to opraviť? Ďakujem
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať