Image
6.4.2018 2 Comments

Testovali sme: Sony Xperia XZ2 Compact – zmeny a vylepšenia, ktoré oceníte

Ako už býva u Sony zvykom, s novým rokom prichádza aj predstavenie nových vlajkových lodí, pri ktorých sa spoločnosť ako jedna z mála nevzdáva tradície kompaktných smartfónov. Tento rok prišiel na scénu ďalší nástupca kompaktnej rodiny - model XZ2 Compact.

Spolu s ním prišlo niekoľko razantnejších zmien. Najhlavnejšia z nich je jednoznačne zmena dizajnového rukopisu spoločnosti. Predná strana telefónu po novom ide s dobou, a teda obrazovka má pomer strán 18:9.  Logo sa presunulo na spodnú stranu a Sony takisto odstránilo 3,5 mm audio jack, čo nemusí každého potešiť. Aj na zadnej strane sa udiali zmeny, fotoaparát sa presunul na stred vrchnej časti spolu s čítačkou odtlačkov prstov, ktorá bola predtým na kraji súčasťou napájacieho tlačidla.

Zariadenie si zachovalo hranatý pôdorys, ale hrany sú po novom jemne zaoblené podobne ako zadná strana, ktorá sa zaoblila na lepší úchop.

Čo sa týka použitých materiálov, zadná strana je vyhotovená z plastu s veľmi priľnavou textúrou. Zhotovenie pokračuje hliníkovým rámom a prednú stranu pokrýva sklo Gorilla Glass 5. Telefón ako celok pôsobí naozaj jednoducho, no pritom veľmi pekne.

Zobrazovací prostriedok je už spomenutý displej s pomerom strán 18:9. Má veľkosť 5 palcov rozlíšenie 1080 × 2160 pixelov, a teda v tomto aspekte je to znova posun vyššie oproti predchodcovi z HD na full HD. Panel je typu IPS LCD.

Displeju nechýba nijaká zo známych technológií Sony, ako napríklad X-Reality alebo Triluminos display. No novinkou je podpora zobrazovania HDR, displej podporuje 10-bitové farby a je certifikovaný štandardom BT.2020. Panel je veľmi dobre čitateľný na ostrom svetle vďaka maximálnemu jasu s hodnotou 576 nitov a má excelentný kontrast farieb 1315:1.

Kompaktná novinka je, samozrejme, dopovaná tým najnovším z dielne Qualcommu, a preto vnútri telefónu tkvie Snapdragon 845 s ôsmimi jadrami Kryo 385 s taktom 2,7 GHz a 1,7 GHz. Grafická jednotka je Adreno 630. Výpočtové jednotky sú podporované 4 GB operačnej pamäte. Vnútorné úložisko má veľkosť 64 GB a je rozšíriteľné kartou microSD až do veľkosti 400 GB (len v dual SIM verzii telefónu).

Čo sa výkonu týka, telefón naozaj zvládne všetko od hier cez ťažký multitasking až po benchmarky. V AnTuTu dosiahol 265 432 bodov, takže naozaj nemá najmenší problém, všetko je rýchle a plynulé.

Zo softvérovej stránky telefónu, samozrejme, nechýba najnovší Android 8.0 s už tradičným rozhraním Xperia Home, ktoré sa vyznačuje najmä jednoduchosťou a intuitívnosťou. No pri používaní som natrafil aj na isté nedokonalosti, ako je občasné samovoľné otočenie displeja do horizontálnej polohy pri prepnutí na prepínač medzi aplikáciami, ako aj nereagovanie displeja pri prichádzajúcom hovore, kde som musel zablokovať a odblokovať telefón, aby zareagoval, alebo jemné spomalenia v aplikácii fotoaparátu. Ale toto sú len malé chybičky, ktoré výrobca dokáže odstrániť jednoduchou aktualizáciou.

Vo zvukovej výbave nechýbajú stereofónne reproduktory. Obidva ústia smerom hore. Jeden je klasický pod logom výrobcu v spodnej časti a podporuje ho druhý, ktorým je reproduktor na volania.

Zvuk vydávaný touto dvojicou je naozaj veľmi kvalitný, s výbornou hlasitosťou, ako aj predvedením basov i výšok a poskytne výborný zážitok. Nechýbajú ani softvérové zlepšenia zvuku ClearAudio+ spolu s novinkou DSEE HX, ktorá zlepšuje kvalitu aj komprimovaných súborov, aby zneli podobne ako originálny súbor.

Výrobca sa tento rok rozhodol pre odstránenie 3,5 mm audio jacku, čo asi nebude každý vítať, ale pribaľuje k telefónu adaptér. Zvuk v slúchadlách cez adaptér znie takisto veľmi kvalitne aj pri maximálnej hlasitosti. No pri počúvaní hudby s využitím bezdrôtových slúchadiel je zvuk ešte lepší a citeľne hlasnejší.

Sony je jeden z mála výrobcov, ktorí sú ešte stále verní jedinej šošovke kamery na zhotovovanie fotiek. Fotoaparát využíva rovnaký 19 Mpx senzor Motion Eye ako modely XZ Premium alebo XZ1/ XZ1 Compact. Senzor má svetelnosť f/2.0 a pixely veľké 1,22 µm.

Fotky vytvorené zadnou kamerou jednoznačne patria do teritória vlajkových lodí. Vyznačujú sa veľmi dobrými detailmi, dynamickým rozsahom a výborným kontrastom farieb. Fotenie v horších svetelných podmienkach alebo pri minimálnom osvetlení je takisto na veľmi dobrej úrovni. No vo fotkách je v takom prípade citeľne viac šumu.

Telefónu nechýba nahrávanie videa v 4K pri 30fps. Je tu možnosť nahrávať aj 4K video v HDR. Nahrávanie videa je možné v kodekoch H.264 a H.265. Kvalita videí je naozaj na excelentnej úrovni, s výborným dynamickým rozsahom aj vernými farbami.

Softvérová stabilizácia Steadyshot od Sony vykonáva svoju prácu na výbornej úrovni. Ďalšia novinka je zlepšenie v oblasti nahrávania spomaleného videa v 960 fps, pričom Sony tento rok zlepšilo kvalitu jeho nahrávania na full HD. Predná kamera má rozlíšenie 5 Mpx a svetelnosť f/2.0. Selfies produkované touto kamerou uspokoja väčšinu používateľov.

Sony osadilo toto nové kompaktné zariadenie batériou s kapacitou 2870 mAh. Jej výdrž je výborná aj vďaka najnovšiemu čipu vyrobenému 10 nm výrobným procesom a skombinovanému s najnovšou verziou Androidu. Nemal som žiadny problém ukončiť deň s batériou nad 50 %. Pri polhodine pozerania YouTube na najvyššej hodnote jasu klesne kapacita batérie len o 6 percent, čo je skvelý výsledok.

Nechýbajú už známe režimy Stamina a Ultra Stamina (využívanie iba základný vstavaných aplikácií), ako aj Battery Care, funkcia, ktorá si osvojí vaše zvyky pri nabíjaní zariadenia a tým predlžuje životnosť batérie. Čo sa týka rýchlosti nabíjania, s neoriginálnou nabíjačkou po jednej hodine nabíjania stúpla kapacita nabitia batérie o 37 %.

Verdikt

Sony znovu zlepšilo nástupcu kompaktnej verzie. Tento telefón má všetko, čo vlajková loď má mať, nechýba ani certifikácia IP68. Zmeny, ktoré výrobca urobil, hodnotím ako potrebné a pozitívne.

Cena: 600 EUR

Špecifikácie

Rozmery: 135 × 65 × 12,1 mm, hmotnosť: 168 g, veľkosť displeja: 5 palcov IPS LCD, rozlíšenie FHD+ 1080 × 2160p, CPU Snapdragon 845, GPU Adreno 630, RAM 4GB, ROM 64 GB, OS Android 8.0 Oreo, zadná kamera: 19 Mpx (f/2.0, 25 mm), predná kamera: 5 Mpx (f/2.2, 23 mm), batéria: 2870 mAh, ostatné: IP68, bluetooth 5.0

Hodnotenie

Dizajn: 92 %
Vyhotovenie: 95 %
Displej: 94 %
Zvuk: 91 %
Výkon: 96 %
Funkcie: 90 %
Celkovo: 93 %
 

Plusy a mínusy

+ Výkon, zhotovenie, displej, používateľský zážitok, reproduktory, fotoaparát
- Občasné lagy (určite budú v budúcnosti vyriešené aktualizáciou), dlhodobý zlozvyk Sony – pri každom vytiahnutí políčok pre kartu SIM a microSD sa reštartuje

Citát

Sony urobilo potrebné a žiadané zmeny a nesklamalo. Dobrá práca.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Najvýkonnejšia veterná turbína na svete má list vrtule dlhý 107 metrov

15.01.2020 00:00

Holandská spoločnosť Eneco začala odoberať energiu vyrobenú prototypom veternej turbíny Haliade-X 12 MW od spoločnosti GE Renewable Energy. Prototyp bol nainštalovaný v prístave Maasvlakte-Rotterdam. ...

Technológie

Uniknuté fotografie potvrdzujú názov Galaxy S20 pre ďalší vlajkový smartfón Samsungu

13.01.2020 17:00

Zdá sa, že nebude existovať žiadny Samsung Galaxy S11. Prvé zábery Galaxy S20 Plus, publikované na webe XDA Developers, potvrdzujú dohady z posledného obdobia, že Samsung skočí vpred rovno na označeni ...

Technológie

Shell a IONITY spájajú sily pri budovaní nabíjacích staníc pre elektromobily

11.01.2020 16:06

Projekt siete nabíjacích staníc IONITY otvoril Maďarsku spolu so sieťou čerpacích staníc Shell prvý spoločný ultrarýchly nabíjací hub pre elektromobily s výkonom 350 kW. Ide o jednu z prvých lastoviči ...

2 Comments

 1. restart reakcia na: Sony Xperia XZ2 Compact
  6.4.2018 14:04
  "dlhodobý zlozvyk Sony – pri každom vytiahnutí políčok pre kartu SIM a microSD sa reštartuje" Nevím jestli jde o zlozvyk... Co když telefon zamrzne? Takhle ho lze jednoduše restartovat.
  Reagovať
 2. je to ťažká nekompaktná tehla reakcia na: Sony Xperia XZ2 Compact
  6.4.2018 00:04
  je to ťažká nekompaktná tehla
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá