SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 SAMSUNG_082020 Advertisement

Sony Xperia 10 II - vodeodolnosť a ultraširokouhlý displej v strednej triede

1

Rímska dvojka v označení naznačuje, že sa jedná o vylepšený model Xperie strednej triedy. Vylepšenia spočívajú vo výkonnejšom procesore, vyššej kapacite pamäti RAM a úložného priestoru, pribudol teleobjektív a ultraširokouhlý objektív zadného fotoaparátu, IPS displej bol nahradený kvalitnejším na báze OLED a smartfón je odolný proti prachu a vode.  Pomer strán displeja 21:9 zostal zachovaný.

Keď už spomínam zmeny, tak zadná stena už nemá matnú povrchovú úpravu ako vo vlaňajšom modeli, ale je z odolného skla. Je to všeobecný trend aj keď takto sa smartfón môže ľahšie skĺznuť po čo i len trochu šikmej podložke. Plastový rám však má stále matný pieskovaný povrch, čo spolu s malou šírkou telefónu prispieva k spoľahlivému držaniu.  Dizajnové obrysy sú klasické a  malý polomer zaoblenia rohov stále navodzuje siluetu typickú pre Xperiu.  Výrobca deklaruje odolnosť proti prachu a vode podľa štandardu IP68, čo v tejto cenovej triede zďaleka nie je bežné. Snímač odtlačkov prstov je na boku integrovaný s tlačidlom zapnutia. Tlačidlo so snímačom je mierne zapustené, takže ho veľmi ľahko nájdete hmatom. Podobne ľahko nahmatáte aj dvojité tlačidlo na reguláciu hlasitosti, ktoré zas trochu vyčnieva. Snímač napriek tomu, že je úzky, je pomerne citlivý, avšak rozpoznávanie odtlačkov a prihlásenie by mohlo byť  rýchlejšie. Ako je u Sony dobrým zvykom, slot na SIM karty, kde druhú pozíciu je možné alternovať micro SD kartou sa dá vytiahnuť nechtom bez použitia nástroja.  A ako je u Sony zlým zvykom, po vložení SIM karty sa smartfón reštartuje.

Displej s uhlopriečkou 6'' je svojim netypickým pomerom strán optimálny nielen na sledovanie filmov, ale aj na väčšinu iných klasických smartfónových aktivít. Browsovanie, čítanie mailov, či sledovanie statusov na sociálnych sieťach – prakticky všade dlhší displej pri orientácii na výšku znamená viac zobrazeného obsahu. Veľmi pozitívne hodnotím aj prezeranie, prípadne drobné korektúry dokumentov v režime na šírku, pretože široký displej zobrazí dostatočne široký výrez dokumentu, ktorý sa dá dobre čítať a dobre sa pracuje as s tabuľkami v Exceli. Displej na báze technológie OLED nemá výrez, má rozlíšenie FHD+, má dostatočný rozsah zorných uhlov a dá sa dobre čítať aj počas slnečného dňa. Technológia TRILUMINOS na optimalizáciu obrazu, ktorú využívajú aj televízory BRAVIA v praxi znamená hlbšie odtiene čiernej a kontrastnejšie farby. Škoda že nie je implementovaná funkcia zobrazovania informácií na zhasnutom displeji, OLED technológia by to umožnila bez výšenia odberu z batérie.  Implicitný motív zamknutej a domovskej obrazovky má presne v strede výraznú linku, ktorá displej opticky delí na dve štvorcové plochy. Dizajnéri tým určite chceli naznačiť, že si používateľ môže takto rozdeliť obrazovku medzi dve súčasne spustené aplikácie. Displej je kompaktný bez výrezu, či otvoru a je tak, aby v hornej časti zostal priestor na reproduktor určený len na telefonovanie, prednú kameru a senzory priblíženia a okolitého svetla. V dolnej časti je tenká a široká štrbina reproduktora na hlasité počúvanie. Reprodukcia je však len monofónna, čo je škoda, pretože v režime na šírku by pri takomto displeji bola stereo báza primerane široká. Tým, že štrbina je nasmerovaná k poslucháčovi je zvuk relatívne príjemný, aj keď by mohol byť hlasnejší s trochu viac zvýraznenými nižšími tónmi. Na sledovanie filmov, či počúvanie hudby samozrejme odporúčame slúchadlá, ktoré môžete pripojiť aj cez klasický Jack konektor. 

Použitý procesor s jadrami Kryo 260 Gold a Silver je kompromisom medzi primeraným výkonom a energetickou úspornosťou. Tandem Snapdragon 665 a 4 GB RAM väčšinou stačí aj na súčasný beh dvoch aplikácií v samostatných oknách.  Aj pri relatívne intenzívnom používaní vydrží batéria s kapacitou 3 600 mAh jeden deň s 30 % rezervou, prípadne dva dni bežného používania. Sony sa tradične snaží čo najviac predĺžiť životnosť batérie, a pritom ju udržiavať maximálne nabitú. Väčšina z nás pripojí smartfón k nabíjačke večer a odpojí ráno. Bežné smartfóny sa nabijú úplne a potom sa nabíjanie preruší, no nabíjačka je stále pripojená. Keď sa batérie trochu vybije, napríklad na 98%  nabíjanie sa znovu aktivuje.  Takéto cykly, ktoré životnosti batérie rozhodne neprispievajú sa v priebehu noci vykonajú aj viackrát. Naproti tomu Sony večer po pripojení nabíjačky nabije smartfón na 90 %. Umelá inteligencia v smartfóne monitoruje vaše zvyklosti a odhadne kedy ráno smartfón odpájate. V dostatočnom predstihu pred odhadnutým časom aktivuje nabíjanie, aby bol ráno smartfón nabitý na 100 % Ak by ste aj museli v priebehu noci niekam neplánovane odísť, nič sa nedeje, máte smartfón dostatočne nabitý na 90 %.

Predstavenie fotoaparátov začnem upozornením na trochu oneskorenú reakciu spúšte. Záber sa zosníma až o niekoľko desatín sekundy po dotyku obrazovky. Ak objektív potrebuje preostriť trvá to často aj sekundu, či dokonca dve. Keď o tom viete, rýchlo sa prispôsobíte a smartfón pri fotení chvíľu nehybne pridržíte.  Zadný fotoaparát má tri objektívy s rôznymi ohniskovými vzdialenosťami. Hlavný, mierne širokouhlý objektív má svetelnosť f/2.0 a ohniskovú vzdialenosť 26 mm (po prepočítaní na full frame). Snímač tohoto fotoaparátu má rozlíšenie 12 MPx. Teleobjektív s ohniskovou vzdialenosťou 52 mm aj ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 120°majú 8 MPx snímače. Natívny pomer strán snímača je 4:3. Ak by ste chceli fotiť tak, aby ste pri prehliadaní využili celú plochu displeja, nastavíte režim pomeru strán 21:9. Vtedy sa však na snímanie využije len výrez z plochy snímača a rozlíšenie bude redukované na 7 MPx. Videá je možné nahrávať aj v 4K, avšak len pri 30 FPS. Pri rozlíšení FullHD je k dispozícii aj snímková frekvencia 60 FPS. Ak chcete využiť výhody softvérovej stabilizácie, tá je k dispozícii len pri 30 FPS. V ostatných prípadoch odporúčam použiť statív.

Kontrastný záber za dobrých svetelných podmienok

HDR dobre zvláda prechod tieň - jasné slnečné svetlo

Expozičná automatika funguje veľmi dobre. Záber v rovnakom čase z rôznych uhlov pričom raz je na pozadí svetlo a vpravo tieň.

Pri dobrých svetelných podmienkach sú zábery väčšinou veľmi dobré, na večerné fotenie však Xperia 10 II veľmi nie je. Pribúda šum, chýba dynamika jasu aj kontrast detailov. A často sa automatika netrafí ani do nastavenia farebnej teploty. Objektívu hlavného fotoaparátu by svedčila lepšia svetelnosť než f/2.0. Ak chcete dosiahnuť pri večernom fotení prijateľné výsledky, používajte len hlavný fotoaparát a nočný režim, najlepšie zo statívu, alebo nejakej opory, prípadne manuálny režim kde nastavíte dlhší čas expozície a nižšie ISO. 

Záber za denného svetla, pri večernom osvetlení a pri osvetlení malým solárnym LED svetlom. Stredný a pravý záber je v nočnom režime

Smartfóny Sony už tradične nenabaľujú na Android, v tomto prípade vo verzii 10 veľa používateľskej nadstavby, takže používateľ má k dispozícii takmer čistý Android. Pri inicializácii si môžete vybrať zo zoznamu aplikácií Sony, ktoré si chcete nainštalovať. Odporúčam napríklad aplikáciu prehrávanie hudby. Poklepaním na pravú hranu displeja aktivujete panel funkcií, ktorý si môžete prispôsobiť podľa svojich preferencií.

Verdikt: Veľký displej s kinematickým pomerom strán v úzkom tele, ktoré dobre padne aj do ženskej ruky

Technické údaje:

Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon 665 (4x Kryo 260 Gold 2.0 GHz + 4 x Kryo 260 Silver 1,8 GHz),  GPU Adreno 610; Pamäť:  4 GB RAM, úložný priestor 128 GB rozšíriteľný micro SD kartou do 512 GB; Displej OLED 6" s rozlíšením 1080 x 2520 (21:9), 460 ppi;  Fotoaparát: zadný hlavný 12 MPx, f/2.0, ekvivalent 26 mm + teleobjektív 8 MPx f/2.4 52 mm + ultraširokouhlý 8 MPx f/2.2 16 mm (zorný uhol 120°). Predný: 8 MPx f/2.0; Konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4/5GHz), Bluetooth v 5.0 A2DP, LE, aptX HD; USB Type-C, NFC, Batéria: 3 600 mAh; Operačný systém: Android 10; Rozmery: 157 x 69 x 8.2 mm; Hmotnosť: 151 g Benchmark AnTuTu: 169 980

Cena: 369 € 

+  OLED displej, odolnosť proti vode, ergonomické držanie

- potešil by lepší a rýchlejší fotoaparát a stereo zvuk. 

Hodnotenie 84  

  • Dizajn 88
  • Výkon 78
  • Funkcionalita: 86
Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Xperia 10 II Sony Xperia 10

1 komentár

oled reakcia na: Sony Xperia 10 II - ultraširokouhlý displej v strednej triede

28.7.2020 17:07
OLED = no buy
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať