Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Sony Xperia 1: Vlajková loď pre novú éru - prvé dojmy

0

Xperia 1 predznamenáva novú éru v existencii tejto značky, ktorá má byť charakterizovaná užším prepojením jednotlivých divízií a zdieľaním technológií. Novinka v modelovom rade nahradzuje model Xperia XZ3 a prináša množstvo inovácií.

Tá prvá zaujme už na pohľad. Je to doteraz nevídaný pomer strán 21:9, vychádzajúci z kinoformátu, v ktorom sa natáčajú hollywoodske trháky. Prístroj je tak pri svojej uhlopriečke 6,5" napríklad v porovnaní so Samsung Galaxy Note 8 o niečo užší, ale dlhší, takže opticky pôsobí menším dojmom, ako v skutočnosti je.

Dizajn pokračuje v línii nastolenej už modelom XZ3, má teda zaoblené rohy a horné sklo prechádzajúce do jemnučkej bočnej hrany, ktorá smerom do zadnej sklenej strany prechádza plynulým oblúkom. Telo je príjemne tenké, ale pri poťažkaní pôsobí serióznym dojmom. A nielen pôsobí.

Veľké lákadlo novinky je určite displej. Výrobca ho prezentuje ako prvý 4K OLED displej na trhu. I keď jeho rozlíšenie nie je plné 4K, ale 1644 × 3840 bodov, ide o najvyššie rozlíšenie displeja OLED na trhu. Displej navyše podporuje zobrazenie rozšíreného dynamického rozsahu HDR aj rozšíreného rozsahu farieb WCG podľa odporúčania Rec. 2020 so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI P3. Farebné nastavenie je inšpirované profesionálnym produkčným reťazcom z filmových kamier CineAlta. O spracovanie obrazu sa stará firemný engine X1 for mobile, ktorý je modifikovanou verziou čipu X1, používaného v TV Sony, pre mobilné zariadenia. Ten zabezpečuje aj upscaling materiálu s nižším rozlíšením a remastering do HDR. 4K rozlíšenie sa používa aj pri zobrazení systému a všetkého obsahu, takže nie iba v niektorých situáciách, ako to bolo u predchodcu.

Xperia 1 je vybavená výkonným procesorom Qualcomm Snapdragon 855 Mobile Platform, ktorý je podporovaný 6 GB RAM, a k dispozícii je 128 GB úložisko UFS aj podpora kariet microSD do 512 GB. Energiu dodáva 3330 mAh batéria. Samozrejme, nechýbajú inteligentné technológie starostlivosti o batériu ako Smart Stamina, Xperia Adaptive Charging, Battery Care, ktoré zabezpečujú optimálne nabíjanie a predlžujú životnosť batérie. Podporované je rýchle nabíjanie technológiou Power Delivery.,

 

Zaujímavé je usporiadanie fotoaparátov. Ako je dnes v móde, jeden už nestačí, a tak prístroj ponúka rovno tri. Všetky tri majú zhodné rozlíšenie 12 Mpx, aby sa to neplietlo, tým sa však ich podobnosť končí. Hlavný fotoaparát má totiž snímač Exmor RS s veľkosťou 1/ 2,6" a objektívom G-Lens s ohniskovou vzdialenosťou 26 mm a svetelnosťou F1,6. K dispozícii je OIS, zápis RAW aj Slow motion videa s rýchlosťou 960 sn./s. Vďaka veľmi dobrej svetelnosti sa takisto najviac hodí na fotenie v noci a natáčanie videa. Ostatné dva používajú bežný senzor CMOS s veľkosťou iba 1 / 3,4", s ohniskovou vzdialenosťou 16 a 52 mm a svetelnosťou F2,4. Fotoaparát s dlhším ohniskom má navyše stabilizátor OIS. Nezabudlo sa ani na prednú kameru. Tá má rozlíšenie 8 Mpx a objektív so svetelnosťou F2. Podporuje HDR, stabilizácia obrazu je 5-osová elektronická a možno ju využívať rovnako ako zadné kamery v aplikácii 3D creator. Ako blesk využíva svetlo displeja. Možnosti foto a video sú jedna z výsad novinky. V prvom rade je to hybridný ostriaci systém, ktorý kombinuje fázové a kontrastné zaostrenie, a čo je unikátne, dokáže využiť detekciu oka, tváre alebo postavy. Táto technológia sa po prvýkrát objavila na highendových kompaktoch SONY radu RX a iba nedávno ju s aktualizáciou dostala aj bezzrkadlovka A7 III. V mobiloch je táto technológia unikátna a zaostrovanie Xperia 1 patrí k najlepším na trhu.

 

Spracovanie obrazu zabezpečuje procesor BionzX for mobile, ktorý je zase modifikáciou procesora BionzX používaného vo fotoaparátoch Sony. O tom, že výrobca to myslí vážne aj s videom, svedčí predinštalovaná aplikácia CinemaPro, ktorá emuluje natáčanie v štýle filmových kamier CineAlta. Bežných instagramových „kameramanov“ asi neosloví, pretože ovládanie expozičných parametrov je ručné a natáča s pomerom strán 2,35:1  (21:9). Pre nadšencov filmovania však poskytne zaujímavý výstup s možnosťou aplikovania niektorého zo štýlov používaných vo filmových kamerách CineAlta. Nie je to však žiadna imitácia. Video je nahrávané s rozlíšením 3840 × 1644 a s frekvenciou 24, 25 alebo 30p v 10-bitovom formáte HEVC HDR s profilom Main10@L5.2@Main a dátovým tokom 60 Mb/s. To sú veľmi zaujímavé parametre, ktoré pri smartfónoch len tak nenájdete. Po prvom oboznámení musím konštatovať, že fotky aj video zvláda prístroj výborne, a to aj v horších svetelných podmienkach. Podrobnejšie hodnotenie si nechám na recenziu, keďže dosiaľ nebol čas na detailnejší test.

 

Okrem špičkových parametrov sa Sony drží svojej tradície a garantuje odolnosť IP65/68. Prístroj teda znesie aj ponorenie do vody. Keby došlo k jeho poškodeniu vlhkosťou, v servise budú testovať, či nebol poškodený pádom a nedošlo k odhermetovaniu prístroja. Ak nie, bude uznaná záruka. Jediná chyba na kráse, ktorou ma novinka trochu sklamala, je absencia 3,5 mm jacku na slúchadlá. Výrobca však aspoň v škatuli dodáva redukciu z USB-C na 3,5 mm jack, ktorú môžete nosiť na vašich obľúbených slúchadlách.  

Na podrobnú recenziu sa môžete tešiť v letnom dvojčísle. Ak vás prístroj zaujal, v predaji ho nájdete už od dnešného dňa, 7. 6. 2019, za cenu 948 eur.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať