SAMSUNG_06202 Z SAMSUNG_06202 Z SAMSUNG_06202 Z Advertisement

Sony Xperia 1: Vlajková loď pre novú éru - prvé dojmy

0

Xperia 1 predznamenáva novú éru v existencii tejto značky, ktorá má byť charakterizovaná užším prepojením jednotlivých divízií a zdieľaním technológií. Novinka v modelovom rade nahradzuje model Xperia XZ3 a prináša množstvo inovácií.

Tá prvá zaujme už na pohľad. Je to doteraz nevídaný pomer strán 21:9, vychádzajúci z kinoformátu, v ktorom sa natáčajú hollywoodske trháky. Prístroj je tak pri svojej uhlopriečke 6,5" napríklad v porovnaní so Samsung Galaxy Note 8 o niečo užší, ale dlhší, takže opticky pôsobí menším dojmom, ako v skutočnosti je.

Dizajn pokračuje v línii nastolenej už modelom XZ3, má teda zaoblené rohy a horné sklo prechádzajúce do jemnučkej bočnej hrany, ktorá smerom do zadnej sklenej strany prechádza plynulým oblúkom. Telo je príjemne tenké, ale pri poťažkaní pôsobí serióznym dojmom. A nielen pôsobí.

Veľké lákadlo novinky je určite displej. Výrobca ho prezentuje ako prvý 4K OLED displej na trhu. I keď jeho rozlíšenie nie je plné 4K, ale 1644 × 3840 bodov, ide o najvyššie rozlíšenie displeja OLED na trhu. Displej navyše podporuje zobrazenie rozšíreného dynamického rozsahu HDR aj rozšíreného rozsahu farieb WCG podľa odporúčania Rec. 2020 so 100 % pokrytím farebného priestoru DCI P3. Farebné nastavenie je inšpirované profesionálnym produkčným reťazcom z filmových kamier CineAlta. O spracovanie obrazu sa stará firemný engine X1 for mobile, ktorý je modifikovanou verziou čipu X1, používaného v TV Sony, pre mobilné zariadenia. Ten zabezpečuje aj upscaling materiálu s nižším rozlíšením a remastering do HDR. 4K rozlíšenie sa používa aj pri zobrazení systému a všetkého obsahu, takže nie iba v niektorých situáciách, ako to bolo u predchodcu.

Xperia 1 je vybavená výkonným procesorom Qualcomm Snapdragon 855 Mobile Platform, ktorý je podporovaný 6 GB RAM, a k dispozícii je 128 GB úložisko UFS aj podpora kariet microSD do 512 GB. Energiu dodáva 3330 mAh batéria. Samozrejme, nechýbajú inteligentné technológie starostlivosti o batériu ako Smart Stamina, Xperia Adaptive Charging, Battery Care, ktoré zabezpečujú optimálne nabíjanie a predlžujú životnosť batérie. Podporované je rýchle nabíjanie technológiou Power Delivery.,

 

Zaujímavé je usporiadanie fotoaparátov. Ako je dnes v móde, jeden už nestačí, a tak prístroj ponúka rovno tri. Všetky tri majú zhodné rozlíšenie 12 Mpx, aby sa to neplietlo, tým sa však ich podobnosť končí. Hlavný fotoaparát má totiž snímač Exmor RS s veľkosťou 1/ 2,6" a objektívom G-Lens s ohniskovou vzdialenosťou 26 mm a svetelnosťou F1,6. K dispozícii je OIS, zápis RAW aj Slow motion videa s rýchlosťou 960 sn./s. Vďaka veľmi dobrej svetelnosti sa takisto najviac hodí na fotenie v noci a natáčanie videa. Ostatné dva používajú bežný senzor CMOS s veľkosťou iba 1 / 3,4", s ohniskovou vzdialenosťou 16 a 52 mm a svetelnosťou F2,4. Fotoaparát s dlhším ohniskom má navyše stabilizátor OIS. Nezabudlo sa ani na prednú kameru. Tá má rozlíšenie 8 Mpx a objektív so svetelnosťou F2. Podporuje HDR, stabilizácia obrazu je 5-osová elektronická a možno ju využívať rovnako ako zadné kamery v aplikácii 3D creator. Ako blesk využíva svetlo displeja. Možnosti foto a video sú jedna z výsad novinky. V prvom rade je to hybridný ostriaci systém, ktorý kombinuje fázové a kontrastné zaostrenie, a čo je unikátne, dokáže využiť detekciu oka, tváre alebo postavy. Táto technológia sa po prvýkrát objavila na highendových kompaktoch SONY radu RX a iba nedávno ju s aktualizáciou dostala aj bezzrkadlovka A7 III. V mobiloch je táto technológia unikátna a zaostrovanie Xperia 1 patrí k najlepším na trhu.

 

Spracovanie obrazu zabezpečuje procesor BionzX for mobile, ktorý je zase modifikáciou procesora BionzX používaného vo fotoaparátoch Sony. O tom, že výrobca to myslí vážne aj s videom, svedčí predinštalovaná aplikácia CinemaPro, ktorá emuluje natáčanie v štýle filmových kamier CineAlta. Bežných instagramových „kameramanov“ asi neosloví, pretože ovládanie expozičných parametrov je ručné a natáča s pomerom strán 2,35:1  (21:9). Pre nadšencov filmovania však poskytne zaujímavý výstup s možnosťou aplikovania niektorého zo štýlov používaných vo filmových kamerách CineAlta. Nie je to však žiadna imitácia. Video je nahrávané s rozlíšením 3840 × 1644 a s frekvenciou 24, 25 alebo 30p v 10-bitovom formáte HEVC HDR s profilom Main10@L5.2@Main a dátovým tokom 60 Mb/s. To sú veľmi zaujímavé parametre, ktoré pri smartfónoch len tak nenájdete. Po prvom oboznámení musím konštatovať, že fotky aj video zvláda prístroj výborne, a to aj v horších svetelných podmienkach. Podrobnejšie hodnotenie si nechám na recenziu, keďže dosiaľ nebol čas na detailnejší test.

 

Okrem špičkových parametrov sa Sony drží svojej tradície a garantuje odolnosť IP65/68. Prístroj teda znesie aj ponorenie do vody. Keby došlo k jeho poškodeniu vlhkosťou, v servise budú testovať, či nebol poškodený pádom a nedošlo k odhermetovaniu prístroja. Ak nie, bude uznaná záruka. Jediná chyba na kráse, ktorou ma novinka trochu sklamala, je absencia 3,5 mm jacku na slúchadlá. Výrobca však aspoň v škatuli dodáva redukciu z USB-C na 3,5 mm jack, ktorú môžete nosiť na vašich obľúbených slúchadlách.  

Na podrobnú recenziu sa môžete tešiť v letnom dvojčísle. Ak vás prístroj zaujal, v predaji ho nájdete už od dnešného dňa, 7. 6. 2019, za cenu 948 eur.

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať