Sony 65XH90 / Dobrý základ domáceho kina

0

Novinka od Sony patrí do strednej kategórie 4K modelov s LCD obrazovkou a celoplošným priamym podsvietením LED. Je to druhý najvyšší model v tejto kategórii, a ako býva zvykom, v takomto prípade ide zväčša aj o veľmi dobrý pomer ceny k výkonu. Treba povedať, že to platí aj pri tomto modeli. Je zaujímavý predovšetkým použitým panelom typu VA s podsvietením Full array LED aj zvukovým systémom obsahujúcim štvoricu reproduktorov, ktorý podporuje aj priestorovú technológiu Dolby Atmos.

Technológia Full array LED využíva na podsvietenie panela zóny LED diód, ktoré sú lokálne stmievané podľa toho, či ide o svetlú alebo tmavú časť obrazu. Vďaka tomu sa dosahuje podstatne vyšší kontrast a hlbšia úroveň čiernej farby. Zvýšenie dynamického rozsahu napomáha aj technológia X-tended Dynamic Range. O spracovanie obrazu sa stará firemný procesor X1 4K HDR. Ten zabezpečuje vynikajúci upscaling z nižších rozlíšení a pomocou technológie Object-based HDR remaster analyzuje farbu objektov na obrazovke a upravuje kontrast na realistickejšie zobrazenie farby a kontrastu. Faktom je, že kvalita v upscalingu aj oproti starším generáciám televízorov je podstatne lepšia, aj keď, pochopiteľne, veľmi závisí od kvality zdrojového materiálu. Najlepšie výsledky dostanete z Blu-ray diskov alebo full HD televízneho vysielania, keď je pri kvalitných zdrojoch problém rozoznať, či ide zdrojový materiál vo full HD, alebo 4K. 

Televízor prichádza s čistým dizajnom, s tenkým rámikom okolo celého panela a dvojicou nožičiek tvaru V, zasadených na krajoch. Toto usporiadanie zabezpečuje síce stabilnú pozíciu televízora, ale nemusí vyhovovať každému, pretože vyžaduje pomerne široký stolík, na ktorý sa dá televízor postaviť. Výrobca však myslel aj na túto eventualitu a nožičky možno osadiť aj bližšie k stredu panela. Predpokladá to však vylúpnutie plastových  záslepiek. Možné je aj inštalovanie televízora na stenu. Vďaka celoplošnému podsvieteniu panela je celé telo televízora hrubšie, s hĺbkou okolo 7 cm.

LCD panel typu VA možno v širšom zmysle považovať za úspešný upgrade oproti panelom IPS využívajúcim podsvietenie Edge LED. Napriek tomu, že pri tomto type panelov sú pozorovacie uhly menšie, poskytuje vyšší jas, širší farebný gamut a vyššiu rovnomernosť podsvietenia. S celoplošným LED podsvietením sa navyše zlepšujú pozorovacie uhly, takže sú lepšie, ako keď sa využíva rovnaký panel s podsvietením Edge LED. Televízor má pomerne bohaté možnosti konektivity. Nájdete tu štvoricu vstupov HDMI s HDCP 2.3, dvojicu USB, eternet, terestriálny a dva satelitné TV tunery, ako aj kompozitný videovstup. O bezdrôtové pripojenie sa stará bluetooth 4.2 aj Wi-Fi. Prístroj podporuje Apple AirPlay a Chromecast. Nájdete tu takisto výstup na slúchadlá a digitálny optický výstup. Vstupy HDMI sú iba štandardu 2.0, jeden podporuje ARC. Sony však sľubuje, že budú upgradované na štandard 2.1 prostredníctvom aktualizácie, ktorá prinesie eARC na jeden vstup a 4K pri 120p, ALLM a VRR na všetky štyri. Na bežné sledovanie televízneho signálu štandard HDMI 2.0 bohato postačuje, pretože podporuje 4K signál do frekvencie 60p. HDMI 2.1 je potrebný hlavne na úplné využitie hernej konzoly Sony PS5, ktorá by v dohľadnom čase mala prísť do predaja.

Ako je už v prípade Sony tradíciou, smart funkcie zabezpečuje operačný systém Android vo verzii 9.0. Ten ponúka široký výber predinštalovaných aplikácií a streamovacích služieb, ako napríklad Disney plus, Amazon Prime video, Tidal alebo Netflix. K dispozícii je hlasové vyhľadávanie pomocou Google Asistenta, Google Chromecast aj Google Play. Na výber máte, samozrejme, veľké množstvo ďalších aplikácií, ktoré sa dajú jednoducho doinštalovať z aplikačného obchodu Google. Vďaka Google Chromecast môžete televízor veľmi jednoducho začleniť do vašej domácnosti a využívať na ňom služby prehrávania cez mobil alebo cez počítač. Môžete si tu napríklad prevádzkovať službu Spotify a ovládať ju priamo z televízora alebo cez ďalšie zariadenia umiestnené v byte. Niektoré streamovacie služby, ako napríklad Netflix, majú na ovládači vyhradené tlačidlo na priame spustenie. V ponuke je dokonca režim obrazu Netflix calibrated, ktorý sa mi však zdal príliš temný a nevýrazný, a ak nechcete dosiahnuť takýto efekt, nie je veľmi vhodné ho používať.

Pochopiteľne, pokiaľ si chcete užiť všetky nuansy kvalitného obrazu v HDR, potrebujete na to kvalitný 4K HDR obsah. Tu sa prejavia skutočné kvality prístroja. Z formátov HDR Sony podporuje HLG, HDR10 a Dolby Vision HDR. Žiaľ, HDR 10+ podporovaný nie je. Napriek tomu je reprodukcia materiálu HDR vynikajúca. Obraz je bez nepokoja po okrajoch, má vysokú ostrosť a nepozorovateľnú hladinu obrazového šumu alebo zrnitosti. Farby sú sýte, s veľmi jemnými prechodmi a vynikajúce je podanie vysokých jasov aj tmavých častí obrazu. Výborná je aj rovnomernosť podsvietenia. Televízor nezaskočia ani svetlé objekty na tmavom pozadí, nie je tu pozorovateľný halo efekt, typický pre LCD televízory. Objekty sú kvalitne vykreslené a ostré. Výrobca však nezanedbáva ani zvukovú časť prístroja. Tá pracuje so štvoricou meničov s celkovým výkonom 20 W. Dva širokopásmové s basreflexom sú umiestnené na dolnej strane prístroja a smerujú dole. Dvojica výškových meničov je umiestnená vo vrchnej časti po stranách prístroja a pomocou systému Multi audio umožňuje lepšie lokalizovanie zvuku. Systém poskytuje dostatočne kvalitný zvuk s pomerne slušnou lokalizáciou, ktorý postačí aj na sledovanie filmov. Pochopiteľne, plnohodnotný priestorový zvukový systém Dolby Atmos nedokáže nahradiť, ale určite dobre poslúži do čias, keď k nemu dokúpite kvalitný soundbar alebo celé domáce kino.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz, upgrade HDMI 2.1, výborné zobrazenie v HDR, kvalitný upscaling
- Nič podstatné

PARAMETRE:

• Displej LCD Triluminous s rozlíšením 4K Ultra HD (3840 × 2160) , 65" (164 cm), obrazový procesor X1 4K HDR, OS Android 9.0, vstupy: 4× HDMI, 2× USB, integrované Wi-Fi 11ac, tuner 2× DVB-S/S2, DVB-T/T2/C, Common Interface Plus (CI+), digitálny zvukový výstup S/PDIF(optický), eternet, zvukový vstup Ľ/P, slúchadlový výstup, funkcie úspory energie: časovač automatického vypnutia, svetelný senzor, vypnutie obrazu (pre rádio), spotreba: 143 W typická, 0,5 W stand-by

• Cena: 1150 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať