Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Som úplne fascinovaný z toho, čo tu vidím

0

„ Aké úžasné projekty dokážu mladí ľudia spraviť! Ja som nanešťastie nemal také možnosti počas môjho štúdia, nemal som zlých učiteľov, ale nemali sme tam tú dodatočnú energiu na takéto práce. Vidno, že profesori na stredných školách sa  venujú týmto študentom aj vo voľnom čase! To je kľúčová vec, aby pritiahli mladých ľudí k vede.“ Týmito slovami zhodnotil súťaž mladých vedátorov RNDr. Roman Nagy, PhD., astrofyzik z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

22. ročník Festivalu vedy a techniky AMAVET (FVAT) sa uskutočnil od 7. do 8. novembra 2019 v Bratislave. FVAT je už tradične jedným z hlavných podujatí Týždňa vedy a techniky na Slovensku. Najúspešnejšie projekty poputujú na ďalšie medzinárodné stredoškolské projektové festivaly a súťaže. Sú medzi nimi naozaj zaujímavé práce.

Cena časopisu PC REVUE chráni cyklistov
Našej redakcii sa páčil projekt Bezpečnostné zariadenie na bicykel/motocykel. Jeho autorská dvojica Martin Záhumenský a Juraj Staňo z SOŠ z Partizánskeho vytvorila funkčný model prvku, ktorý registruje pád cyklistu a automaticky pošle výstražnú SMS na zvolené mobilné číslo. Správa obsahuje GPS súradnice a priamy odkaz na mapy Google, aby možno zraneného cyklistu/motocyklistu rýchlo našli záchranné zložky. Život ohrozujúcu situáciu vyhodnotí zariadenie vtedy, ak je rýchlosť vozidla menšia než 5 km/h počas nastavenej doby alebo ak dosiahne sklon bicykla menší uhol než 60°.

Systém pracuje na báze mikropočítača Arduino. Celá elektronika je uložená v špeciálne tvarovanom obale, ktorý si žiaci vytlačili na 3 D tlačiarni tak, aby sa dal vložiť do rámu bicykla/motocykla. Na obrázku vidno návrhy rôznych tvarov obalov.

Smart Houm (2.0)
Snaha priniesť vlastné riešenie riadenia inteligentnej domácnosti priviedla na svet funkčný model domu s tromi predvádzacími miestnosťami s riadeným osvetlením, závesmi, garážovou bránou či televíziou, zobrazujúcou reálne aktuálne hodnoty stavu jednotlivých zariadení. Počas písania zdrojového kódu použili jeho autori Peter Riša a Dušan Šúňava z gymnázia vo Veľkom Krtíši podľa vlastných slov inovatívne metódy prenosu komunikácie medzi senzormi a serverom. Majiteľ domu nájde všetky potrebné informácie o denných činnostiach systému na prehľadnej webovej stránke, pomocou ktorej môže celý dom ovládať. Hoci bolo cieľom projektu demonštrovať použitie modulov Arduino na riadenie zariadení v domácnosti, výsledok sa dá s minimálnou úpravou využiť aj v reálnom dome. Programátor pracoval v prostredí open-source a všetky zdroje zverejnil TU .

Omnis: modulárny webový question answering systém
Miroslav Cibula zo Školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia vytvoril koncept vyhľadávacieho nástroja, postaveného na modularite. Využíva hybridný question answering (QA) kombináciou viacerých metód získavania informácii. Túto kombináciu prvkov nemá doposiaľ žiaden dostupný QA systém. V práci sa Miroslavovi podarilo implementovať kompletný systém s využitím neurónových sietí a umelej inteligencie na extrakciu informácií. Novo vyvinutá flexibilná modulárna architektúra využíva ako nosný prvok router, ktorého technológia nebola doteraz v takomto kontexte ešte použitá. Svojou prácou si autor projektu  vyslúžil jedno z prvých miest – účasť na európskej študentskej súťaži EUCYS.

Trezor NUT 7E3
Stavebnica Lego poslúžila Martinovi a Lukášovi Hoškovcom z Gymnázia v Partizánskom ako stavebný materiál pre ich trezor. Obsahuje osem ukladacích boxov, ktoré môže využívať až 16 používateľov, ku každému boxu majú prístup dvaja nezávislí používatelia – každý cez svoju kartu. Identifikačná karta sa vloží do príslušného otvoru a zadaním bezpečnostného PIN kódu sa trezor otvára. Otvor na zadávanie kariet je len jeden. Správca trezoru ma svoju univerzálnu kartu na otváranie všetkých schránok. Každá karta je individuálne chránená a po treťom nesprávnom použití PINu sa zablokuje. Trezor obsahuje dve časti:  skladovú (boxy na karuseloch) a riadiacu (riadiaca jednotka a senzory).

Malý robot Alice slúži ako model na učenie sa základov robotiky a programovaní pre nadšencov. Autor: Daniel Šimko z bilingválneho gymnázia v Sučanoch.

Lucia Makaiová a Kristián Haris z gymnázia v Nových Zámkoch postavili autonómneho biomechanického robochamelóna Balthazara. Dá sa ovládať rukavicou aj aplikáciou v smartfóne, vie sa pohybovať a meniť farby podľa prostredia. Pomocou EEG senzora odhaľuje schopnosť koncentrovať sa počas myslenia, hlavne ju odhaľuje u spolužiakov... Vníma obraz okolitého sveta a rozoznáva ľudské tváre.

Autonómny skleník
Rastislav Mozola a Peter Borták z Amavet klubov využili vlastnosti rastlín rásť a tvoriť silnejšie korene pri modrej zložke svetla a lepšie využívať fotosyntézu pri červenej zložke svetla. Namixovali svojim rastlinám v autonómnom skleníku práve takýto druh osvetlenia pomocou programovateľných LED svietidiel. Vlhkosť pôdy snímal senzor tak, že reagoval na tlak pôdy (vlhká pôda má väčšiu hmotnosť). Pomocou riadiacej jednotky ESP 32 riadili ešte zalievanie a vetranie.

Význam tejto dlhoročnej súťaže potvrdila aj bývalá viacnásobne úspešná súťažiaca festivalu Michaela Brchnelová, ktorá so svojimi astronomickými projektmi obstála dva razy aj na svetovej súťaži v USA. Momentálne študuje na prestížnej európskej univerzite v Delfte v Holandsku, na Fakulte leteckého a vesmírneho inžinierstva a venuje sa vysokorýchlostnej aerodynamike: „Som presvedčená, že práve tomuto festivalu vďačím za to, kde som, pretože som sa pár dní cítila ako vedkyňa, a to mi dávalo motiváciu pokračovať vo svojom výskume.“

Zobrazit Galériu

Jana Matejíčková a AMAVET

Všetky autorove články
AMAVET mladi robot festival veda technika projekt

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať