Solid-state batérie pre elektromobily prinesú 2× väčší dojazd a 2× nižšiu cenu

Technológie
0

Nemecký výrobca elektroniky Bosch chce do roku 2020 uviesť na trh solid-state batériu, ktorá zdvojnásobí dojazd elektromobilov, pričom jej cena bude v porovnaní s dnešnými batériami iba polovičná.

Súčasný najlacnejší automobil na elektrický pohon stojí okolo 30 000 dolárov a má dojazd na batériu okolo 160 kilometrov. Nová batéria by mala umožniť na jedno nabitie najazdiť až 300 km, a to za nižšiu cenu.

Na urýchlenie vývoja Bosch kúpil kalifornský startup Seeo, ktorý už má prvé vzorky článkov takejto batérie. Podľa vyjadrenia Seeo prišiel startup s novým spôsobom výroby lítiových batérií bez kvapalného elektrolytu. Takéto batérie nepotrebujú chladiaci systém a nemôžu vzplanúť ako tradičné lítiovo-iónové batérie. Navyše sú výrazne ľahšie a lacnejšie než batéria, akú dnes používa Tesla Model S (tá má hmotnosť asi 544 kg a stojí 12 000 dolárov).

bosch_seeo.jpg

Podľa analytikov by do roku 2025 mali vozidlá s hybridným pohonom tvoriť 15 % svetovej produkcie automobilov. V Európe by mala mať viac ako tretina všetkých nových automobilov elektrický pohon, väčšinou hybridný. Ak Bosch vo vývoji nového typu batérie uspeje, mohol by sa stať dominantným výrobcom na veľmi lukratívnom trhu.

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať