Solárny elektromobil Sunyswift eVe: maximálka 140 km/h a dojazd 800 km

Technológie
0

ITN_solarny elektromobil.jpg Solárne auto Sunswift eVe, vyvíjané na Univerzite v Novom Južnom Walese, prekonalo na trati v austrálskej Victorii 26-ročný rýchlostný rekord elektromobilov.

Rekord ešte musí ratifikovať Medzinárodná automobilová federácia (FIA). Potom by mal byť Sunyswift eVe uznaný za najrýchlejšie auto na elektrický pohon podľa priemernej rýchlosti dosiahnutej na 500-kilometrovej trati. Doterajší rekord na úrovni 73 km/h bol vytvorený v roku 1988, automobil eVe dosiahol rýchlosť o niečo vyššiu ako 100 km/h.
 

 

Pokus o rekord sa uskutočnil na kruhovej dráhe dlhej 4,2 km. Keďže Sunyswift je solárny automobil, jeho panely na výrobu elektriny boli pri jazde zakryté, pretože podľa pravidiel sa pokus musí uskutočniť na jedno nabitie.

Sunyswift eVe je dvojsedadlové auto s maximálnou rýchlosťou 140 km/h a na jedno nabitie lítiovo-iónovej batérie spojenej s kremíkovými článkami Sunpower C60 je schopné prejsť 800 km. Motor bol vyvinutý v spolupráci s Austrálskou národnou vedeckou agentúrou CSIRO a dosahuje účinnosť 97 %, čo znamená, že eVe spotrebuje asi toľko energie ako kuchynský sendvičovač.

 

Cieľom vývojárskeho tímu je upraviť vozidlo tak, aby ho mohli registrovať na bežnú cestnú premávku a uviesť ho na trh.

Zdroj: gizmodo.com.au

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať