Solárne články možno zbaviť toxických látok, alternatíva pre Chlorid kadmia stojí zlomok ceny

0

johnmajor.jpg Chemická látka používaná pri výrobe tofu a kúpeľových solí by mohla nahradiť drahé a vysoko toxické látky v solárnych článkoch. Štúdiu o tom publikovali vedci v časopise Nature.

Chlorid kadmia je v súčasnosti kľúčový prvok v technológii solárnych článkov používaných v miliónoch solárnych panelov po celom svete. Táto rozpustná zlúčenina je však vysoko toxická a jej výroba je drahá, pretože vyžaduje komplikované bezpečnostné opatrenia na ochranu zdravia pracovníkov a odbornú likvidáciu, keď už panely nie sú potrebné.

Tím výskumníkov z Liverpoolskej univerzity zistil, že táto látka môže byť nahradená chloridom horečnatým (MgCl2), ktorý sa získava z morskej vody a používa sa pri výrobe tofu, kúpeľových solí a na odstránenie námrazy na cestách. Je bezpečný a možno ho vyrobiť za zlomok nákladov ( 0,001 dolára za gram vs. 0,3 dolára za gram), navyše je rovnako účinný ako jeho drahá a jedovatá alternatíva.

„Ak má energia z obnoviteľných zdrojov konkurovať fosílnym palivám, náklady musia klesnúť," povedal Dr. Jon Major zo Stephensonovho inštitútu pre energiu z obnoviteľných zdrojov pri Liverpoolskej univerzite. „Urobili sa už veľké kroky, ale výsledky v našej štúdii majú potenciál na ďalšie zníženie nákladov."

Najlacnejšie dnes vyrábané solárne články sú založené na tenkej vrstve nerozpustného teluridu kadmia (CdTe). Na elektrickú energiu prevádzajú asi 2 percentá slnečného žiarenia, chlorid kadmia účinnosť zvýši na 15 %. Liverpoolsky výskum ukázal, že chlorid horečnatý môže dosiahnuť rovnakú účinnosť.

„Chlorid kadmia je toxický a drahý, no už ho nebudeme musieť používať," povedal Dr. Major. „Jeho náhrada prirodzene sa vyskytujúcimi látkami môže výrobnému odvetviu ušetriť obrovské množstvo peňazí a znížiť celkové náklady na výrobu energie zo solárnych článkov."

Zdroj: phys.org

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať