Image
1.7.2014 0 Comments

Solárne články možno zbaviť toxických látok, alternatíva pre Chlorid kadmia stojí zlomok ceny

johnmajor.jpg Chemická látka používaná pri výrobe tofu a kúpeľových solí by mohla nahradiť drahé a vysoko toxické látky v solárnych článkoch. Štúdiu o tom publikovali vedci v časopise Nature.

Chlorid kadmia je v súčasnosti kľúčový prvok v technológii solárnych článkov používaných v miliónoch solárnych panelov po celom svete. Táto rozpustná zlúčenina je však vysoko toxická a jej výroba je drahá, pretože vyžaduje komplikované bezpečnostné opatrenia na ochranu zdravia pracovníkov a odbornú likvidáciu, keď už panely nie sú potrebné.

Tím výskumníkov z Liverpoolskej univerzity zistil, že táto látka môže byť nahradená chloridom horečnatým (MgCl2), ktorý sa získava z morskej vody a používa sa pri výrobe tofu, kúpeľových solí a na odstránenie námrazy na cestách. Je bezpečný a možno ho vyrobiť za zlomok nákladov ( 0,001 dolára za gram vs. 0,3 dolára za gram), navyše je rovnako účinný ako jeho drahá a jedovatá alternatíva.

„Ak má energia z obnoviteľných zdrojov konkurovať fosílnym palivám, náklady musia klesnúť," povedal Dr. Jon Major zo Stephensonovho inštitútu pre energiu z obnoviteľných zdrojov pri Liverpoolskej univerzite. „Urobili sa už veľké kroky, ale výsledky v našej štúdii majú potenciál na ďalšie zníženie nákladov."

Najlacnejšie dnes vyrábané solárne články sú založené na tenkej vrstve nerozpustného teluridu kadmia (CdTe). Na elektrickú energiu prevádzajú asi 2 percentá slnečného žiarenia, chlorid kadmia účinnosť zvýši na 15 %. Liverpoolsky výskum ukázal, že chlorid horečnatý môže dosiahnuť rovnakú účinnosť.

„Chlorid kadmia je toxický a drahý, no už ho nebudeme musieť používať," povedal Dr. Major. „Jeho náhrada prirodzene sa vyskytujúcimi látkami môže výrobnému odvetviu ušetriť obrovské množstvo peňazí a znížiť celkové náklady na výrobu energie zo solárnych článkov."

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Žeby adamantium? Nová lesklá a magnetická forma čistého uhlíka oslňuje svojím potenciálom

14.11.2019 00:15

Vedci hovoria, že „šťastná náhoda“ priniesla novú, stabilnú formu čistého uhlíka vyrobenú z lacných surovín. Podobne ako diamant či grafén má tento materiál mimoriadne fyzikálne vlastnosti. Je tvrdší ...

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá