Image
19.8.2019 1 Comments

Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky

Nová štúdia zistila, že v stovkách čínskych miest je slnečná energia už lacnejšia ako elektrina, ktorá je dodávaná z národnej siete. Konkurovať dokáže aj energii spaľovanej uhlím. Čína urobila obrovský pokrok vo vývoji solárnych projektov a rozhodla sa investovať 2,5 bilióna juanov, 367 miliárd dolárov, do výroby energie z obnoviteľných zdrojov - slnečnej, veternej, vodnej a jadrovej. Podľa výskumného tímu, vedeného Jinyue Yan z Kráľovského technologického inštitútu v Štokholme vo Švédsku, môže spoločnosť Solar konkurovať cenou elektriny, vyrobenej výlučne z uhlia, v približne 22% mestách.

Čína začala v posledných rokoch uzatvárať bane a obmedzovať výstavbu nových uhoľných elektrární. Podľa agentúry Reuters však energia z uhlia stále predstavuje 59% spotreby krajiny. Vedci tvrdia, že nižšie ceny môžu v blízkej budúcnosti povzbudiť značný rozvoj priemyselných a komerčných solárnych systémov v Číne.

„Čínska vláda vidí, že solárna energia môže krajine pomôcť zvýšiť energetickú bezpečnosť a odolnosť, zmierniť znečistenie mestského ovzdušia a postaviť krajinu ako popredného svetového dodávateľa čistých technológií budúcnosťi,“ povedal Geall. Ambiciózne plány  Číny sa týkajú aj slnečnej elektrárne vo vesmíre, ktorá by mohla jedného dňa vyžarovať dostatok energie späť na Zem, aby tak osvetlila celé mesto.

Štátna spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation dúfa, že do roku 2050 bude prevádzkovať komerčne životaschopnú slnečnú vesmírnu stanicu. Čínska firma vybudovala aj najväčšiu koncentrovanú solárnu farmu na svete, komplex Noor-Ouarzazate v Maroku. Na viac ako 3 000 hektároch, s rozlohou o veľkosti 3 500 futbalových ihrísk, sa vyrába dostatok elektriny na zásobovanie mesta o veľkosti Prahy.

Zdroj: edition.cnn.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

Výskum

Transparentné piezoelektriká môžu priniesť priesvitných robotov a dotykové displeje bez potreby napájania

17.01.2020 00:05

Ak sú niektoré kryštalické materiály zasiahnuté elektrickým prúdom, zmenia tvar. Tieto tzv. piezoelektrické materiály sa už desaťročia využívajú pri ultrazvukovom lekárskom snímaní; sú totiž také citl ...

1 Comments

  1. Studia reakcia na: Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky
    19.8.2019 12:08
    Urcite zaratala dotacie, minimalnu cenu prace a "regulovane" ceny. V tomto pripade je to podobne ako vo vychodnom bloku s cenami plynu pred '89.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá