Image
19.8.2019 1 Comments

Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky

Nová štúdia zistila, že v stovkách čínskych miest je slnečná energia už lacnejšia ako elektrina, ktorá je dodávaná z národnej siete. Konkurovať dokáže aj energii spaľovanej uhlím. Čína urobila obrovský pokrok vo vývoji solárnych projektov a rozhodla sa investovať 2,5 bilióna juanov, 367 miliárd dolárov, do výroby energie z obnoviteľných zdrojov - slnečnej, veternej, vodnej a jadrovej. Podľa výskumného tímu, vedeného Jinyue Yan z Kráľovského technologického inštitútu v Štokholme vo Švédsku, môže spoločnosť Solar konkurovať cenou elektriny, vyrobenej výlučne z uhlia, v približne 22% mestách.

Čína začala v posledných rokoch uzatvárať bane a obmedzovať výstavbu nových uhoľných elektrární. Podľa agentúry Reuters však energia z uhlia stále predstavuje 59% spotreby krajiny. Vedci tvrdia, že nižšie ceny môžu v blízkej budúcnosti povzbudiť značný rozvoj priemyselných a komerčných solárnych systémov v Číne.

„Čínska vláda vidí, že solárna energia môže krajine pomôcť zvýšiť energetickú bezpečnosť a odolnosť, zmierniť znečistenie mestského ovzdušia a postaviť krajinu ako popredného svetového dodávateľa čistých technológií budúcnosťi,“ povedal Geall. Ambiciózne plány  Číny sa týkajú aj slnečnej elektrárne vo vesmíre, ktorá by mohla jedného dňa vyžarovať dostatok energie späť na Zem, aby tak osvetlila celé mesto.

Štátna spoločnosť China Aerospace Science and Technology Corporation dúfa, že do roku 2050 bude prevádzkovať komerčne životaschopnú slnečnú vesmírnu stanicu. Čínska firma vybudovala aj najväčšiu koncentrovanú solárnu farmu na svete, komplex Noor-Ouarzazate v Maroku. Na viac ako 3 000 hektároch, s rozlohou o veľkosti 3 500 futbalových ihrísk, sa vyrába dostatok elektriny na zásobovanie mesta o veľkosti Prahy.

Zdroj: edition.cnn.com.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Radikálny chemický projekt by mal zastaviť globálne otepľovanie. Akurát obloha už nebude modrá

10.09.2019 00:05

Požiare sužujúce amazonský dažďový prales prispeli k obnoveniu diskusie o riešení klimatických zmien. Aj Bill Gates podporuje nový experiment s radikálnym prístupom, nazývaným solárne geoinžinierstvo ...

Výskum

Kvantový radar dokáže identifikovať typ lietadla, ale aj preskenovať ľudské tkanivá

03.09.2019 00:10

Tím vedcov z rakúskeho Inštitútu vedy a technológie pod vedením Shabira Barzanjeha využil kvantovo prepojené (entanglované) mikrovlny na vytvorenie prvého kvantového radaru na svete. Ich zariadenie do ...

Výskum

Budúce biologické zbrane by mohli zabíjať ľudí so špecifickou DNA

26.08.2019 00:00

V budúcnosti sa možno budeme stretávať s biologickými zbraňami, ktoré sa zamerajú na konkrétne skupiny ľudí a ostatné nechajú nedotknuté. Hovorí sa o tom v novej správe Centra pre štúdium existujúcic ...

q

1 Comments

  1. Studia reakcia na: Solárna energia je už v Číne lacnejšia ako tá zo zásuvky
    19.8.2019 12:08
    Urcite zaratala dotacie, minimalnu cenu prace a "regulovane" ceny. V tomto pripade je to podobne ako vo vychodnom bloku s cenami plynu pred '89.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019