Image
29.10.2015 0 Comments

Solárna elektráreň s výkonom 110 MW vyrába elektrinu aj v noci

Solárne projekty určené na výrobu elektriny pomocou pary vytváranej za použitia slnečného tepla sa snažia konkurovať solárnej energii z polovodičových fotovoltických panelov. Prvá komerčná implementácia takéhoto inovatívneho solárneho návrhu je aktuálne vo fáze spúšťania v Crescent Dunes v Nevade a na sieť by mala byť pripojená do konca roka.

Viac ako milión štvorcových metrov zrkadiel je sústredených na solárnu vežu uprostred, v ktorej sa zohrievajú roztavené kvapalné dusičnaté soli. Zohriate soli sa použijú na vytváranie vodnej pary poháňajúcej klasickú turbínu s výkonom 110 MW.

Malo by ísť o najlacnejšiu solárnu energiu vyrábanú v súčasnosti. Výhoda oproti fotovoltickým elektrárňam je v možnosti uskladňovania získanej energie na neskoršie využitie až po dobu 10 hodín.


Elektráreň v Crescent Dunes využíva viac ako 17 000 zrkadiel na zameriavanie slnečných lúčov na tepelný prijímač na vrchole veže vysokej 165 metrov. Zrkadlá sa natáčajú každých 60 sekúnd. Ohriate soli vo veži majú teplotu 566 °C a v izolovaných zásobníkoch sa ochladia za deň najviac o 1 °F. Táto teplota by sa však mala ešte zvýšiť, pretože spoločnosť SolarReserve, ktorá za projektom stojí, získala v septembri grant amerického ministerstva energetiky vo výške 2,4 mil. USD na vývoj keramického prijímača tepla, ktorý by umožnil dosiahnuť až 732 °C.


Uchovávanie ohriatych dusičných solí v izolovaných nádržiach umožňuje ich využitie na prevádzkovanie generátorov pary a turbín elektrárne podľa aktuálnych požiadaviek. Elektráreň sa bude využívať na dodávky elektrickej energie pre Las Vegas, kde je vzhľadom na nočný život špička spotreby okolo polnoci.

Zdroj: spectrum.ieee.org
solarreserve.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Najvýkonnejšia veterná turbína na svete má list vrtule dlhý 107 metrov

15.01.2020 00:00

Holandská spoločnosť Eneco začala odoberať energiu vyrobenú prototypom veternej turbíny Haliade-X 12 MW od spoločnosti GE Renewable Energy. Prototyp bol nainštalovaný v prístave Maasvlakte-Rotterdam. ...

Technológie

Uniknuté fotografie potvrdzujú názov Galaxy S20 pre ďalší vlajkový smartfón Samsungu

13.01.2020 17:00

Zdá sa, že nebude existovať žiadny Samsung Galaxy S11. Prvé zábery Galaxy S20 Plus, publikované na webe XDA Developers, potvrdzujú dohady z posledného obdobia, že Samsung skočí vpred rovno na označeni ...

Technológie

Shell a IONITY spájajú sily pri budovaní nabíjacích staníc pre elektromobily

11.01.2020 16:06

Projekt siete nabíjacích staníc IONITY otvoril Maďarsku spolu so sieťou čerpacích staníc Shell prvý spoločný ultrarýchly nabíjací hub pre elektromobily s výkonom 350 kW. Ide o jednu z prvých lastoviči ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá