Solárna elektráreň s výkonom 110 MW vyrába elektrinu aj v noci

Technológie
0

Solárne projekty určené na výrobu elektriny pomocou pary vytváranej za použitia slnečného tepla sa snažia konkurovať solárnej energii z polovodičových fotovoltických panelov. Prvá komerčná implementácia takéhoto inovatívneho solárneho návrhu je aktuálne vo fáze spúšťania v Crescent Dunes v Nevade a na sieť by mala byť pripojená do konca roka.

Viac ako milión štvorcových metrov zrkadiel je sústredených na solárnu vežu uprostred, v ktorej sa zohrievajú roztavené kvapalné dusičnaté soli. Zohriate soli sa použijú na vytváranie vodnej pary poháňajúcej klasickú turbínu s výkonom 110 MW.

Malo by ísť o najlacnejšiu solárnu energiu vyrábanú v súčasnosti. Výhoda oproti fotovoltickým elektrárňam je v možnosti uskladňovania získanej energie na neskoršie využitie až po dobu 10 hodín.


Elektráreň v Crescent Dunes využíva viac ako 17 000 zrkadiel na zameriavanie slnečných lúčov na tepelný prijímač na vrchole veže vysokej 165 metrov. Zrkadlá sa natáčajú každých 60 sekúnd. Ohriate soli vo veži majú teplotu 566 °C a v izolovaných zásobníkoch sa ochladia za deň najviac o 1 °F. Táto teplota by sa však mala ešte zvýšiť, pretože spoločnosť SolarReserve, ktorá za projektom stojí, získala v septembri grant amerického ministerstva energetiky vo výške 2,4 mil. USD na vývoj keramického prijímača tepla, ktorý by umožnil dosiahnuť až 732 °C.


Uchovávanie ohriatych dusičných solí v izolovaných nádržiach umožňuje ich využitie na prevádzkovanie generátorov pary a turbín elektrárne podľa aktuálnych požiadaviek. Elektráreň sa bude využívať na dodávky elektrickej energie pre Las Vegas, kde je vzhľadom na nočný život špička spotreby okolo polnoci.

Zdroj: spectrum.ieee.org
solarreserve.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať