Image
8.9.2017 0 Comments

Šok: Podiel systému Windows 7 naďalej stúpa napriek príchodu Windows 10

Systém Windows 7 si v auguste opäť udržal väčšinový podiel, podľa analytickej firmy Net Applications predstavoval 48,4 %, čo je medzimesačný pokles o pol percentuálneho bodu. Zo 16-mesačného pohľadu však ide o nárast o 0,6 percentuálneho bodu.

Windows 7, ktorý ovláda väčšinu podnikových počítačov, sa prevádzkoval až na 53,4 % všetkých strojov so systémom Windows. (Druhé číslo je väčšie, pretože systém Windows bol detegovaný na 90,7 % svetových počítačov, nie 100 % - zvyšok bežal s Mac OS alebo s jednou z mnohých podôb Linuxu.)

Problém spočíva v tom, že dokonca aj napriek malému útlmu z minulého mesiaca sa podiel systému Windows 7 od apríla 2016 zvýšil - počas šestnástich mesiacov tento operačný systém získal šesť desatín percentuálneho bodu.

Počas rovnakého časového obdobia sa pritom znížil podiel ďalších dvoch významných edícií Windows - Windows 8 a 8.1 – o viac ako 10 percentuálnych bodov, zatiaľ čo rozšírenosť systému Windows XP klesla o 4,6 percentuálneho bodu. Podiel Windows 10 sa počas týchto 16 mesiacov zvýšil takmer o 13 percentuálnych bodov.

Windows 7 teda zjavne nechce odísť do dôchodku - Microsoft pritom zastaví všetku jeho podporu v januári 2020. Podiel Windows 7 je pritom vyšší o tri percentuálne body než svojho času Windows XP, keď mu takisto do dôchodku zostávalo 28 mesiacov.

Okrem toho, ak sa porovnáva rozdiel medzi systémom Windows 7 a Windows XP pri 29 mesiacoch do konca podpory, je to len päť desatín percentuálneho bodu (Windows XP v tom čase odchádzal rýchlejšie).

Hoci niektorí analytici tvrdili, že firmy začali Windows 7 opúšťať a nasadzujú Windows 10 a že tento proces náhrady bude rýchlejší než pri presune z Windows XP na Windows 7, dáta z Net Applications ukazujú opak.

Ďalšie zdroje sú ešte tvrdšie. Napríklad írsky StatCounter uviedol, že Windows 7 v minulom mesiaci bežal na 54 % všetkých osobných počítačov s Windows, pričom Windows XP zaznamenal v rovnakom okamihu pred odchodom do dôchodku len 46,3 % všetkých systémov Windows.

Podľa výpočtu Computerworldu pomocou 12-mesačných trendov, ako ukazuje Net Applications, Windows 10 bude do februára 2018 len na tretine všetkých počítačov so systémom Windows.

Zdroj: Computerworld

 


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Apple má len krôčik k trhovej hodnote bilión dolárov

13.06.2018 00:10

Americký technologický obor Apple má blízko k tomu, aby - ako prvá verejne obchodovateľná spoločnosť v USA - prekonal biliónovú métu v trhovej hodnote. Na dosiahnutie magickej úrovne potrebujú akcie s ...

Biznis

Sharp chce kúpiť PC biznis Toshiby a vrátiť sa na trh s počítačmi

11.06.2018 00:05

Japonská firma Sharp Corp. oznámila, že odkúpi podnikanie s osobnými počítačmi spoločnosti Toshiba. Akvizícia PC biznisu za 36 miliónov dolárov by znamenala návrat Sharpu na trh, ktorý opustil pred ôs ...

Biznis

Microsoft kupuje GitHub za 7,5 miliardy dolárov

07.06.2018 00:10

Microsoft oficiálne potvrdil, že získava spoločnosť GitHub prevádzkujúcu rovnomenné úložisko zdrojových kódov, za ktorú ponúkol 7,5 miliardy dolárov, teda viac, než svojho času zaplatil za mobilnú div ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button