Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Snowden varuje: Stav sledovania, ktorý teraz zavádzame, pretrvá aj po koronavíruse

Bezpečnosť
0

Vlády na celom svete nasadzujú opatrenia využívajúce technológie na boj proti šíreniu koronavírusu. No Edward Snowden, bývalý spolupracovník CIA, ktorého úniky odkryli množstvo špionážnych metód v USA, hovorí, že keď sa Pandorina skrinka s týmito technológiami otvorí, nebude už možné vrátiť ich späť. Núdzová situácia si žiada núdzové opatrenia. No keď si mocenské orgány uvedomia, že majú v rukách nové možnosti, môže sa im to zapáčiť.

Zástancovia drastických opatrení tvrdia, že počas pandémie bežné pravidlá nestačia a že dlhodobé riziká možno riešiť iba vtedy, ak sa identifikuje ohnisko. Dočasné pozastavenie občianskych slobôd sa však môže rýchlo predĺžiť. A keď kríza pominie, vlády môžu schváliť nové zákony, ktoré spôsobia, že núdzové pravidlá sa trvalo zachovajú a budú sa využívať na zakročenie proti tým, ktorí vyjadrujú nesúhlas, a proti politickej opozícii.

Návrh na monitorovanie ohniska sledovaním údajov o polohe mobilného telefónu sa môže ukázať ako účinný spôsob sledovania šírenia vírusu a pohybu jeho nosičov. Bude to však aj lákavý nástroj na sledovanie iných potenciálnych nepriateľov štátu. Umelá inteligencia sa stala obzvlášť populárnym spôsobom monitorovania života počas pandémie. V Číne tepelné skenery nainštalované na vlakových staniciach zisťujú pacientov s horúčkou, zatiaľ čo v Rusku systémy rozpoznávania tváre zaznamenávajú ľudí, ktorí porušujú pravidlá karantény.

Snowden sa obáva najmä bezpečnostných služieb, ktoré pridávajú AI do všetkých ostatných sledovacích technológií, ktorými disponujú. „Už vedia, na čo sa pozeráte na internete,“ povedal. „Už vedia, kadiaľ sa pohybuje váš telefón. Teraz vedia, aký je váš srdcový rytmus, aký je váš pulz. Čo sa stane, ak začnú na tento mix aplikovať umelú inteligenciu?“

Je ťažké nájsť rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím aj v lepších časoch, nieto počas globálnej krízy. Snowden nespochybňuje závažnosť pandémie. Verí však, že ide o prechodný problém, ktorý sa nakoniec vyrieši očkovaním a kolektívnou imunitou.

Dôsledky opatrení, ktoré dnes zavádzame, však budú trvalé. Preto musí byť technológia, ktorú teraz aplikujeme, primeraná každej fáze šírenia choroby. Otvorenosť vlád a konzultácie s verejnosťou zabezpečia, že opatrenia budú v súlade so zásadami právneho štátu a zachovajú naše základné ľudské práva.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
zdravie system online dáta sukromie

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať