Smarthome: Riešenia na stmievanie LED žiaroviek do 10 EUR

Technológie
0

Svetlo formuje náladu a pohodu v byte a dotvára bytovú architektúru. Rôzne aktivity v rôznych obytných miestnostiach si vyžadujú rôznu intenzitu a rôzny druh svetla. Čoraz väčšia pozornosť sa venuje aj farebnej teplote bielej farby. Pri modernizácii osvetlenia máte veľkú variabilitu riešení, prioritne sa zrejme budete snažiť zachovať exitujúce rozvody. To môže byť problém, ak máte vypínače, ktoré umožňujú regulovať jas klasických žiaroviek. Na bežné LED žiarovky sa takáto regulácia využiť nedá, preto by ste pri inovácii klasickej žiarovky za úspornú LED žiarovku museli regulovateľný vypínač nahradiť klasickým.

O takúto inováciu spojenú so stratou funkcionality asi nestojíte. Samozrejme sú k dispozícii aj LED žiarovky diaľkovo ovládateľné, buď pomocou infračervených lúčov, podobne ako ovládanie TV, alebo cez WiFi či bluetooth z mobilnej aplikácie, alebo riadiacej jednotky. Takéto riešenie si však vyžaduje vyššiu investíciu a nie vždy je potrebné. Našťastie sú k dispozícii aj jednoduché a lacné riešenia.

Vo videu je ukázané fungovanie regulácie jasu stmievateľnej žiarovky vypínačom s regulátorom a taktiež aj riešenie stmievania a regulácie farebnej teploty, na ktoré stačí bežný vypínač. Cena obidvoch riešení je pod 10 eur.

Na testovanie sme využili prípravok na testovanie s kvalitným regulovateľným vypínačom určeným pre odporovú záťaž, čiže pre klasické aj modernejšie halogénové žiarovky. Vo videu je zdokumentovaná aj situácia, čo sa stane, ak pripojíte k vypínaču s regulátorom LED žiarovku, ktorá reguláciu neumožňuje. Môžete sa presvedčiť, že to skutočne nefunguje.

Na reguláciu klasických žiaroviek sa využíva zmena šírky polovlny striedavého prúdu. Pri nižšej nastavenej intenzite sa šírka jednotlivých polovĺn oreže. Maximálne napätie sa teda nemení, pri užších polovlnách je však nižšia hodnota efektívneho napätia striedavého prúdu.

Takáto regulácia je problém pre takzvané drivery, čiže elektronické obvody bežných LED žiaroviek, ktoré majú za úlohu znížiť napätie na LED diódach tak, aby cez ne prechádzal predpísaný prúd.

Naproti tomu, ak je na LED žiarovke deklarovaná možnosť regulácie, môžete ju bez problémov použiť v svietidle, v ktorom ste predtým regulovali jas klasickej žiarovky s vláknom. Moderné LED žiarovky umožňujú dokonca meniť intenzitu jasu v niekoľkých – najčastejšie troch stupňoch aj v prípade, ak máte klasický vypínač. Po prvom zapnutí sa žiarovka rozsvieti na maximum. Ak žiarovku následne vypnete a zapnete, svieti z menšou intenzitou a pri ďalšom zapnutí a vypnutí s najmenšou intenzitou. Postup sa cykluje, pričom po chvíli kontinuálneho svietenia, keď už neprepínate úrovne si žiarovka nastavenú úroveň zapamätá.

Žiarovka, ktorú sme použili, navyše reguluje nielen intenzitu, ale aj farebnú teplotu. Určite ste si pri nákupe LED žiaroviek všimli, že okrem výkonu, ktorý je často doplnený údajom o ekvivalentnom výkone, aký by musela mať klasická žiarovka s rovnakou intenzitou svetla, je na obale aj údaj o farebnej teplote. Najčastejšie sa dodávajú tri varianty: teplá (3 000K), neutrálna (4 000 K) a studená (5 000 K). Farebná teplota ovplyvňuje svetelnú pohodu, čiže to, ako sa budete v miestnosti cítiť a vernosť podania farieb. Najvernejšie podanie farieb má neutrálne biele svetlo, ktoré sa svojimi vlastnosťami blíži k slnečnému žiareniu.

Človeku na relax najviac vyhovuje teplá biela. V miestnostiach, kde potrebujeme pracovať či vykonávať nejakú činnosť, trebárs v kuchyni, je lepšia biela farba svetla okolo 5 500 K. Podporuje sústredenie a subjektívne pôsobí na naše zmysly tak, že nedochádza v takej miere k únave. Nami použitá žiarovka pri vyššej intenzite svietila bielym svetlom a pri nižších intenzitách sa svetlo sfarbovalo viac do žlta.

V závere videa sú scenáre, na ktoré sme túto žiarovku použili my. Možnosť stmievania a zmeny farebnej teploty sa perfektne hodila do stojanovej lampy v obývacej izbe a ako osvetlenie záhradného altánku, v ktorom chceme večer niekedy čítať a inokedy len tak relaxovať pri tlmenom svetle s príjemným teplejším odtieňom.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
smart home domacnost LED svetlo energia elektrina smartfon aplikácia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať