Smarthome: Ovládanie IKEA svietidiel mobilnou aplikáciou a hlasom

Technológie
0

Inteligentné žiarovky a vypínače z produktovej rodiny TRÅDFRI od IKEA sme predstavili v predošlom článku. Aby bolo možné tieto komponenty ovládať pomocou mobilnaj aplikácie, prípadne digitálnych hlasových asistentov Google Assistant, či Amazon Alexa, potrebujete zariadenie nazývané brána TRÅDFRI, ktorú ethernetovým káblom pripojíte k domácemu routeru.

Potom môžete vytvárať rôzne skupiny svetelných zdrojov a ovládať ich rôznym spôsobom. Môžete ich vypnúť, zapnúť, stlmiť, vybrať farbu osvetlenia a zmeniť ju z teplej na studenú. Rozšíri sa aj možnosť ovládania. Napríklad u žiaroviek s možnosťou zmeny farebnej teploty môžete nastaviť až 20 rôznych farieb a tónov bielej. Brána a aplikácia TRÅDFRI fungujú s Apple HomeKit.

Konfigurácia brány TRÅDFRI a možnosti ovládania IKEA žiaroviek sú vo videu:

Pre párovanie brány s mobilnou aplikáciou je potrebné zosnímať QR kód na spodnej stene telesa brány.

Žiarovky na komunikáciu využívajú zbernicu ZigBee, takže ich nie je problém integrovať do akejkoľvek konfigurácie inteligentného domu využívajúcej túto zbernicu. Táto bezdrôtová technológia na báze štandardu IEEE 802.15.4 umožňuje realizovať energeticky nenáročné siete, preto sa často využíva na pripojenie zariadení napájaných z batérie. Konfigurácia siete je automatická, využíva sa detekcia okolitých zariadení. Sieť môže využívať tri typy topológie - hviezdu, strom a mesh. Jeden uzol funguje ako koordinátor siete. V tomto prípade je uzlom brána TRÅDFRI.

Brána je pripojená k internetu cez ethernetový kábel a napájaná je cez micro USB konektor

Driver panelového svietidla IKEA Floalt komunikuje s vypínačom alebo bránou prostredníctvom zbernice Zigbee

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
telefon domacnost LED svetlo app aplikácia smartfon Apple smart

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať