Image
27.8.2014 0 Comments

Smartfóny s Windows Phone sú vraj neprofitabilné

windows_phone.jpg Už veľa veľkých výrobcov smartfónov vyjadrilo svoje rozčarovanie nad tým, že prístroje postavené na platforme Windows Phone sa nepredávajú veľmi dobre. Hoci Microsoft hovorí o tom, že sa situácia postupne zlepšuje, pomerne negatívne hodnotenie Windows Phone si teraz v interview pre Wall Street Journal neodpustil Richard Yu, riaditeľ consumer business group v spoločnosti Huawei.

Huawei nemá o Windows Phone záujem

Nečakajte preto, že v blízkej budúcnosti zbadáte na trhu nejaký nový smartfón značky Huawei s Windows Phone, keďže tento čínsky gigant dáva od mobilného operačného systému Microsoftu ruky preč.

Richard Yu hovorí, že pristroje s Windows Phone boli pre Huawei neprofitabilné, a tak bol ďalší vývoj zastavený. Jeho spoločnosť sa pokúsila Windows Phone použiť a ponúknuť konkurencieschopné produkty, ale podľa neho o ne nemajú zákazníci veľký záujem a je ťažké ich predávať.

Platforma Windows Phone nie je jediná, ktorej v Huawei neveria. Yu sa kriticky vyjadruje aj o novej mobilnej platforme Tizen od Samsungu, ktorá je postavená na linuxovom jadre a na jej vývoji sa podieľal napríklad aj Intel. Podľa Yua má Tizen ešte horšie šance ako Windows Phone a nedokáže si predstaviť, ako by nová mobilná platforma v súčasnosti mohla preraziť na trh a vybudovať taký bohatý ekosystém, aby bola schopná konkurovať Androidu a iOS. Ostatne Samsung si už raz "vylámali zuby" s platformou Bada a je prekvapivé, že sa do takej obťažnej úlohy púšťa znova.

Hoci Huawei už nechce o Windows Phone ani počuť, sú výrobcovia, ktorí chcú dať tejto platforme ešte šancu. Príkladom môže byť spoločnosť HTC, ktorá sa znovu vracia na trh s Windows Phone s prístrojom HTC One M8 for Windows. Ten je však zatiaľ k dispozícii len pre amerických operátorov.

Čísla hovoria jasne

Aj údaje IDC o mobilnom trhu ukazujú, že pozícia Windows Phone sa príliš nezlepšuje. Ba naopak. Podľa posledných údajov totiž jej celosvetový trhový podiel klesol na 2,5 % (pred rokom to bolo 3,4 %) a dvojica Android a iOS ovláda trh s celkovým podielom 96,4 %. Ani počtom aplikácií sa Windows Phone nemôže týmto dvom hráčom rovnať.

Analytici síce predpokladajú, že Microsoft boj o mobilný trh nevzdá a naďalej sa bude pokúšať uspieť, ale jeho perspektívy nie sú valné. No Microsoft má dosť finančných prostriedkov z iných aktivít, vďaka ktorým si môže dovoliť dotovať aj menej úspešné projekty - čo si okrem najväčších hráčov na trhu môže dovoliť naozaj len málokto. Otázkou je, či podobnú filozofiu budú akceptovať aj výrobcovia, ktorým ide vždy o momentálny profit.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Inteligentné hodinky od TCL so 4G pripojením a funkciou videohovorov vo verziách pre deti aj seniorov

14.11.2019 00:06

Hodinky  TCL MOVETIME Family Watch MT40 sú určené pre deti od 4 do 7 rokov. Dokážu monitorovať aktuálnu polohu dieťaťa a zobrazovať ju v smartfóne rodičov. Novinka podporuje dátové 4G pripojenie, vďak ...

Produkty

Smartfón TCL PLEX predstavený na IFA je už v predaji

14.11.2019 00:09

Spoločnosť TCL Holding, ktorá má v portfóliu značky Alcatel a Blackberry na veľtrhu IFA prvýkrát predstavila smartfón pod vlastnou značkou TCL. Na upresnenie spoločnosť TCL sa nedávno rozdelila na  dv ...

Produkty 1

ASUS nám ukázal Mothership. Elitný notebook s výhodami stolného počítača za 6199 EUR

11.11.2019 07:15

V príjemnom prostredí brnenskej reštaurácie ASUS organizoval akciu s cieľom priblížiť zástupcom slovenských a  českých masmédií zariadene nazvané Mothership. Všetka pozornosť bola venovaná na tento je ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá