Smartfóny možno sledovať na diaľku bez vedomia používateľa a aj bez zapnutého GPS

Bezpečnosť
0

Možno si myslíte, že vypnutie lokalizačných funkcií telefónu zabráni v zistení vašej polohy, ale výskumníci z Northeastern University v Bostone tvrdia, že to nie je vždy tak. Tím výskumníkov nedávno našiel spôsob, ako sledovať ľudí s mobilnými telefónmi aj s vypnutou funkciou GPS.

„Ľudia si naozaj neuvedomujú, že ich mobilný telefón s prístupom ku všetkým senzorom je v istom zmysle potenciálne to najlepšie špionážne zariadenie, ktoré si dokážete predstaviť,“ povedal Guevara Noubir, jeden z výskumníkov. „Keď premýšľame o lokalizácii, spájame ju s GPS v telefóne.“

Tím sa pokúsil sledovať ľudí jazdiacich po meste s telefónmi, v ktorých boli tradičné lokalizátory, ako napríklad GPS, vypnuté. Výskumníci  použili na zisťovanie ich polohy iné senzory. Medzi tieto nástroje patrí akcelerometer, ktorý sleduje rýchly pohyb telefónu, magnetometer, ktorý funguje ako digitálny kompas, a gyroskop, ktorý sleduje rotáciu. Tieto snímače sledujú veci, ako je zmena orientácie obrazovky z horizontálnej na vertikálnu pri pohybe telefónu.

Vedci sa pokúsili sledovať subjekty v teste, ktorým najprv dali stiahnuť aplikáciu Flash Light, ktorá navonok fungovala ako LED svetlo, ale v skutočnosti zhromažďovala dáta zo snímačov. Aplikácia nežiadala o udelenie súhlasu so sledovaním polohy cez GPS, čo by vzbudilo pozornosť používateľa, ale vyoužívala internet a tri spomínané senzory bez jeho vedomia.

 „Musíte mať aplikáciu nainštalovanú v telefóne, no len čo to urobíte, všetky ostatné procesy... sú automatické,“ vysvetlil Sashank Narain, doktorand na Northeastern.

Výskumníci hovoria, že na Manhattane, kde sú ulice prevažne pravouhlé, je zisťovanie polohy zložitejšie, ale v Bostone plnom zákrut je úspešnosť vyššia. Tam možno dosiahnuť vyššiu presnosť, až v polovici prípadov bola skutočná trasa v jednom z piatich odhadnutých výsledkov.

Tím bol prekvapený presnosťou, pri opakovaných jazdách sa totiž zvýšila až k 90 percentám. „Neočakávali sme  takú vysokú presnosť,“ tvrdili vedci. „Keďže sofistikovanosť týchto senzorov v smartfónoch sa zlepšuje a stávajú sa čoraz presnejšími, mohli by sa stať primárnym prostriedkom na útok na súkromie používateľov.“

Hoci v teste sa používali telefóny s Androidom, Noubir uviedol, že hack sa vzťahuje aj na iPhony, pretože majú podobné oprávnenia pre senzory. Hovorca Googlu povedal, že „najnovší operačný systém Android P obmedzuje prístup k senzorom, ako sú akcelerometre a gyroskopy. Senzory smartfónov neposkytujú priamo údaje o polohe používateľa a tento výskum vlastne ukazuje, aké ťažké by bolo používanie týchto senzorov na sledovanie polohy“.

Zdroj: cnbc.com.

Redakcia

Všetky autorove články
smartfon GPS ochrana mobil aplikácia app iPhone Android iOS Google

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať