Smartfóny a tablety budú mať 48-jadrové procesory

Technológie
0
intel_48_1911.jpg Intel pracuje na 48-jadrových procesoroch, ktoré by sa mohli bežne používať v inteligentných telefónoch a tabletoch o 5 až 10 rokov. Stovku čipov už Intel vyrobil a dal k dispozícii svojim výskumníkom, ktorí pracujú na výpočtových modeloch a softvéri pre tieto procesory.

Pridávanie jadier predstavuje momentálne efektívny spôsob, ako zvýšiť výkon čipu, keďže neustále zvyšovanie pracovnej frekvencie sa stalo neefektívnym z hľadiska spotreby energie a problém spôsobovalo aj generované teplo. Podľa Intelu však v budúcnosti budeme potrebovať výpočtový výkon na pokročilé rozpoznávanie reči alebo augmentovanú realitu. V budúcnosti tak nebudú mať telefóny jednu kameru, ale minimálne dve až tri, ktoré budú neustále zapnuté, budú sledovať okolie, rozpoznávať objekty a v reálnom čase tvoriť trojrozmernú mapu okolia.

Novej architektúre však treba prispôsobiť aj softvérové prostredie. Podľa Enrica Herrera z Intelu musíme prispôsobiť operačný systém aj aplikácie, aby boli viac paralelné a dokázali správne využiť hardvérovú architektúru. V opačnom prípade je počet jadier irelevantný. Už dnes máme k dispozícii 8-jadrové procesory, efektívne ich však vie využívať len minimum aplikácií.

Zdroj: kurzweilai.net

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať