Image
27.9.2018 0 Comments

Smartfónový kit za 100 USD môže za hodinu zanalyzovať patogénne baktérie a určiť tak typ infekcie človeka

Americkí vedci vyvinuli smartfónovú aplikáciu, ktorá dokáže za jednu hodinu identifikovať typy baktérií, hoci tento proces dnes bežne trvá 18 až 28 hodín. Skrátený čas detekcie by mal znamenať rýchlejšiu diagnostiku, liečbu a zotavenie pacientov, ale aj zníženie nákladov.

Metóda využíva kameru smartfónu a diagnostickú súpravu s názvom smaRT-LAMP. Tá pozostáva z ohrievacej platničky, LED osvetlenia, minicentrifúgy, kartónovej škatule a rôznych chemikálií. Súprava (okrem smartfónu) sa dá vyrobiť za menej ako 100 dolárov a možno ju použiť na analýzu krvi a telesných výlučkov.

Vzorka získaná od pacienta sa rozloží s použitím hydroxidu sodného, ​​detergentu a tepla. Výsledný lyzát sa vystaví pôsobeniu takzvanej reakčnej zmesi LAMP, ktorá fluoreskuje v prípade pozitívneho výsledku. LAMP je skratka pre Izotermálnu amplifikáciu DNA sprostredkovanú slučkou (Loop Mediated Isothermal Amplification). Ide o lacnú metódu namnoženia kópií cieľových fragmentov DNA prítomných vo vzorke. 

Počas testovania aplikácia fungovala správne pri diagnostike infekcie močových ciest, čo je jeden z najčastejších druhov infekcií. Podľa výskumu sa súprava môže vyrovnať tradičným metódam klinickej diagnózy a nie je náchylná na falošne pozitívne výsledky. Vedci však tvrdia, že systém možno použiť na detekciu množstva patogénov a diagnostikovanie aj ďalších bakteriálnych infekcií, a to už v počiatočnom štádiu, čo umožňuje rýchlu liečbu.

Vedúci tímu profesor Michael Mahan z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare vyjadril presvedčenie, že takáto kompaktná súprava umožní dosiahnutie rýchlej diagnózy aj neodborníkmi v odľahlých častiach sveta.

Výskum bol publikovaný v časopise EbioMedicine a je voľne dostupný online.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 6

Čo znamená High Availability v Oracle databáze?

18.06.2019 00:10

Špeciálny projekt Čo znamená High Availability pre biznis? Aká je úroveň tolerovaného rizika? Aká strata dát je akceptovaná? Existujú aktuálne problémy so zálohou alebo reportovaním? Všetky tieto otá ...

Technológie

Americká armáda zaradí do výzbroje laserové zbrane a hypersonické rakety

13.06.2019 00:00

Americká armáda vyhlásila, že bude v priebehu nasledujúcich štyroch rokov pripravená na nasadenie hypersonických rakiet a laserových zbraní namontovaných na vozidlách, ak sa budú stupňovať technologic ...

Technológie 1

Dron Skai na vodíkový pohon prepraví ako lietajúci taxík až 4 cestujúcich

13.06.2019 00:00

Na zoznam spoločností vyvíjajúcich lietajúce autá sa pridal ďalší startup Alaka’i Technologies. Jeho lietadlo Skai sa môže používať podobne ako konkurenčné produkty v úlohe leteckého taxíka alebo na d ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá