Image
27.9.2018 0 Comments

Smartfónový kit za 100 USD môže za hodinu zanalyzovať patogénne baktérie a určiť tak typ infekcie človeka

Americkí vedci vyvinuli smartfónovú aplikáciu, ktorá dokáže za jednu hodinu identifikovať typy baktérií, hoci tento proces dnes bežne trvá 18 až 28 hodín. Skrátený čas detekcie by mal znamenať rýchlejšiu diagnostiku, liečbu a zotavenie pacientov, ale aj zníženie nákladov.

Metóda využíva kameru smartfónu a diagnostickú súpravu s názvom smaRT-LAMP. Tá pozostáva z ohrievacej platničky, LED osvetlenia, minicentrifúgy, kartónovej škatule a rôznych chemikálií. Súprava (okrem smartfónu) sa dá vyrobiť za menej ako 100 dolárov a možno ju použiť na analýzu krvi a telesných výlučkov.

Vzorka získaná od pacienta sa rozloží s použitím hydroxidu sodného, ​​detergentu a tepla. Výsledný lyzát sa vystaví pôsobeniu takzvanej reakčnej zmesi LAMP, ktorá fluoreskuje v prípade pozitívneho výsledku. LAMP je skratka pre Izotermálnu amplifikáciu DNA sprostredkovanú slučkou (Loop Mediated Isothermal Amplification). Ide o lacnú metódu namnoženia kópií cieľových fragmentov DNA prítomných vo vzorke. 

Počas testovania aplikácia fungovala správne pri diagnostike infekcie močových ciest, čo je jeden z najčastejších druhov infekcií. Podľa výskumu sa súprava môže vyrovnať tradičným metódam klinickej diagnózy a nie je náchylná na falošne pozitívne výsledky. Vedci však tvrdia, že systém možno použiť na detekciu množstva patogénov a diagnostikovanie aj ďalších bakteriálnych infekcií, a to už v počiatočnom štádiu, čo umožňuje rýchlu liečbu.

Vedúci tímu profesor Michael Mahan z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare vyjadril presvedčenie, že takáto kompaktná súprava umožní dosiahnutie rýchlej diagnózy aj neodborníkmi v odľahlých častiach sveta.

Výskum bol publikovaný v časopise EbioMedicine a je voľne dostupný online.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019