Smartfónový kit za 100 USD môže za hodinu zanalyzovať patogénne baktérie a určiť tak typ infekcie človeka

Technológie
0

Americkí vedci vyvinuli smartfónovú aplikáciu, ktorá dokáže za jednu hodinu identifikovať typy baktérií, hoci tento proces dnes bežne trvá 18 až 28 hodín. Skrátený čas detekcie by mal znamenať rýchlejšiu diagnostiku, liečbu a zotavenie pacientov, ale aj zníženie nákladov.

Metóda využíva kameru smartfónu a diagnostickú súpravu s názvom smaRT-LAMP. Tá pozostáva z ohrievacej platničky, LED osvetlenia, minicentrifúgy, kartónovej škatule a rôznych chemikálií. Súprava (okrem smartfónu) sa dá vyrobiť za menej ako 100 dolárov a možno ju použiť na analýzu krvi a telesných výlučkov.

Vzorka získaná od pacienta sa rozloží s použitím hydroxidu sodného, ​​detergentu a tepla. Výsledný lyzát sa vystaví pôsobeniu takzvanej reakčnej zmesi LAMP, ktorá fluoreskuje v prípade pozitívneho výsledku. LAMP je skratka pre Izotermálnu amplifikáciu DNA sprostredkovanú slučkou (Loop Mediated Isothermal Amplification). Ide o lacnú metódu namnoženia kópií cieľových fragmentov DNA prítomných vo vzorke. 

Počas testovania aplikácia fungovala správne pri diagnostike infekcie močových ciest, čo je jeden z najčastejších druhov infekcií. Podľa výskumu sa súprava môže vyrovnať tradičným metódam klinickej diagnózy a nie je náchylná na falošne pozitívne výsledky. Vedci však tvrdia, že systém možno použiť na detekciu množstva patogénov a diagnostikovanie aj ďalších bakteriálnych infekcií, a to už v počiatočnom štádiu, čo umožňuje rýchlu liečbu.

Vedúci tímu profesor Michael Mahan z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare vyjadril presvedčenie, že takáto kompaktná súprava umožní dosiahnutie rýchlej diagnózy aj neodborníkmi v odľahlých častiach sveta.

Výskum bol publikovaný v časopise EbioMedicine a je voľne dostupný online.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum smart telefon smartfon aplikácia LED zdravie liecba clovek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať