Image
10.9.2018 4 Comments

Smartfón ako displej riadiacej jednotky auta

Autá strednej a nižšej triedy spravidla neumožňujú na displejoch palubnej dosky zobraziť niektoré dôležité údaje, napríklad aktuálnu spotrebu paliva, napriek tomu, že riadiaca jednotka tieto údaje má. Riešením je zobrazovať tieto údaje pomocou smartfónu. Jediné čo k tomu potrebujete je modul, ktorý sa zasunie do diagnostickej zásuvky vozidla a ktorý cez bluetooth komunikuje so smartfónom a vhodná mobilná aplikácia.

Ceny OBD modulov začínajú od 12 eur

Diagnostickú zásuvku štandardu OBD (On-Board Diagnostics), nájdete ľahko, mala by byť umiestnená maximálne 60 cm od volantu, aby bola dostupná zo sedadla vodiča. Môže sa nachádzať kdekoľvek pod prístrojovou doskou, v skrinke na poistky, prípadne na dne niektorej odkladacej priehradky, pod popolníkom a podobne.

Diagnostická zásuvka OBDII

Príklady modulov komunikujúcich cez bluetooth

V aplikačných obchodoch pre Android a iOS nájdete desiatky takýchto aplikácií. Stačí do vyhľadávania v aplikačnom obchode zadať kľúčové slovo OBD. K dispozícii sú jednoduché bezplatné aplikácie, prípadne oveľa komfortnejšie platené varianty. My sme využívali aplikáciu OBD Scanner v základnej bezplatnej verzii. Síce zobrazuje reklamu, ale tak, že to používateľa veľmi neobťažuje.

V praxi sa nám osvedčilo rozdeliť obrazovku smartfónu na dve časti, aby jednej časti bežala aplikácia priebežne zobrazujúca údaje z riadiacich jednotiek auta a v druhej časti aplikácie na navigovanie. Táto aplikácia bude zároveň udržiavať telefón v „bdelom“ stave so zapnutým displejom.

Beh aplikácie zobrazovania parametrov spolu s aplikáciou na navigáciu

Zobrazenie vybraných údajov

Niektoré autá nižšej triedy dokonca nemajú ani otáčkomer, takže informácie o aktuálnych otáčkach motora vhodne graficky zobrazené, napríklad v podobe analógového ručičkového prístroja, toto zariadenie nahradia. Veľmi dôležité na prispôsobenie štýlu jazdy sú údaje o aktuálnej spotrebe. Riadiaca jednotka poskytuje tento údaj v litroch za hodinu. Pomocou zobrazovania aktuálnej spotreby zistíte, pri akom štýle jazdy už výraznejšie stúpa okamžitá spotreba paliva.

Grafické zobrazovanie priebehu spotreby

Za cenu malej investície do modulu OBD získate možnosť jednoducho svoje vozidlo diagnostikovať a sledovať priebežne parametre vašej jazdy. Podľa vlastných skúseností nemusíte údaje z riadiacej jednotky auta zobrazovať stále, stačí monitorovať parametre jazdy, predovšetkým otáčky a spotrebu, jeden či dva týždne, kým získate správne návyky a dostanete do povedomia, pri akých rýchlostiach a otáčkach treba preraďovať, pri akom plyne jazdiť a podobne.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

4 Comments

 1. Fuj reakcia na: Smartfón ako displej riadiacej jednotky auta (Ľuboslav Lacko)
  10.9.2018 12:09
  Riadne špinavý interiér auta....
  Reagovať
 2. piston - obd pre android reakcia na: Smartfón ako displej riadiacej jednotky auta (Ľuboslav Lacko)
  10.9.2018 11:09
  piston appka pre android je zdarma a ponuka pekny monitoring parametrov systemu.
  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.clockworkbits.piston&hl=en
  Reagovať
 3. chybové hlásenia reakcia na: Smartfón ako displej riadiacej jednotky auta (Ľuboslav Lacko)
  Autor: Lubo
  10.9.2018 07:09
  Na túto tému bol samostatný článok na webe, v printe aj video
  článok na webe. https://www.pcrevue.sk/a/Video--Co-dokazete-zistit-z-diagnostickej-zasuvky-vasho-auta
  ďalší článok https://www.pcrevue.sk/a/OBD-II-adapter-ELM-327-na-diagnostiku-aut--Servisnym-technikom-lahko-a-rychlo
  video https://www.youtube.com/watch?v=MdvyTRaBNYQ
  Reagovať
 4. chybove hlasenia reakcia na: Smartfón ako displej riadiacej jednotky auta (Ľuboslav Lacko)
  10.9.2018 06:09
  Spomenul by som ze takto sa daju cez modul zistit aj chybove hlasenia riadiacej jednotky a teda stav vozidla. Niektore aplikacie to umoznuju. Ine dalsie spristupnuju nastavenia auta, ktore inak nie su dostupne, napriklad default vypnute Start and Stop system atd..
  Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button