Image
16.3.2018 0 Comments

Smart okuliare Bose AR vám vyberú reštauráciu aj naučia po francúzsky

Slnečné okuliare s rozšírenou realitou (AR) spoločnosti Bose, známej hlavne svojimi slúchadlami a reproduktormi, je prototypové zariadenie vyrobené 3D tlačou, ktoré malo premiéru na podujatí SXSW v texaskom Austine. Jeho úlohou tu bolo prezentovať možnosti novo predstavenej platformy Bose AR. Rozšírená realita však v tomto prípade nie je vizuálna, ale zvuková.

Namiesto toho, aby sa vám informácie zobrazovali na displeji pred očami, budete počuť hlasové informácie z reproduktorov zabudovaných do ramienka okuliarov. Keď budete kráčať po ulici, hlas z okuliarov vás bude upozorňovať na zaujímavé miesta v okolí. A počuť ho budete jedine vy.

Navyše zvuk bude krištáľovo čistý, akoby ste mali nasadené slúchadlá. Ide teda zrejme o prvé „okuliare na počúvanie“. Zároveň s informáciami však budete počuť aj štebot vtákov v okolí a rozprávať sa s ľuďmi, ktorí idú s vami.

Okuliare majú zabudovaný akcelerometer, gyroskop, GPS a ďalšiu technológiu, takže vedia presne, kam smerujete, čo umožňuje aplikáciám, aby vám poskytli podrobnosti o konkrétnej veci, ktorú máte pred sebou.

Jedna z ukážok demonštrovala, ako okuliare pomáhajú zlepšiť jazykové schopnosti z francúzštiny. Ak napríklad stojíte pred vlakovou stanicou, hlas vám povie francúzske slovo označujúce železničnú stanicu a naučí vás povedať po francúzsky: „Tu je môj pas.“

Ďalšie demo sa zameriavalo na výber audia. Ak otočíte hlavu doľava, bude sa prehrávať country hudba, ak sa pozriete dopredu, budete počuť žáner indie a pod. Ak začujete svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu a chcete pokračovať v jej počúvaní, stačí prikývnuť na znak súhlasu.

Okuliare vďaka svojim senzorom tento pohyb zaznamenajú (rovnako aj negatívne potrasenie hlavy). Ak vstúpite do kancelárie, kde je hluk, okuliare začnú prehrávať upokojujúcu hudbu. Ak vojdete do posilňovne, vypne sa odhlučnenie (noise cancellation) a spustí sa veselá, optimistická hudba.

Okrem slnečných okuliarov vybavil Bose rovnakými inteligentnými schopnosťami aj svoje zátkové slúchadlá QuietControl 30. Technológia však môže byť zabudovaná aj do iných typov slúchadiel, prilieb a iných predmetov.

Ak sa pýtate, ako môže byť zvuk použitý na zväčšenie sveta okolo nás, prezradíme, že Bose už na podporu svojej AR platformy uzavrel partnerstvo so spoločnosťami Aaptiv, Strava, TripAdvisor a Yelp.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019