ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Smart okuliare Bose AR vám vyberú reštauráciu aj naučia po francúzsky

Technológie
0

Slnečné okuliare s rozšírenou realitou (AR) spoločnosti Bose, známej hlavne svojimi slúchadlami a reproduktormi, je prototypové zariadenie vyrobené 3D tlačou, ktoré malo premiéru na podujatí SXSW v texaskom Austine. Jeho úlohou tu bolo prezentovať možnosti novo predstavenej platformy Bose AR. Rozšírená realita však v tomto prípade nie je vizuálna, ale zvuková.

Namiesto toho, aby sa vám informácie zobrazovali na displeji pred očami, budete počuť hlasové informácie z reproduktorov zabudovaných do ramienka okuliarov. Keď budete kráčať po ulici, hlas z okuliarov vás bude upozorňovať na zaujímavé miesta v okolí. A počuť ho budete jedine vy.

Navyše zvuk bude krištáľovo čistý, akoby ste mali nasadené slúchadlá. Ide teda zrejme o prvé „okuliare na počúvanie“. Zároveň s informáciami však budete počuť aj štebot vtákov v okolí a rozprávať sa s ľuďmi, ktorí idú s vami.

Okuliare majú zabudovaný akcelerometer, gyroskop, GPS a ďalšiu technológiu, takže vedia presne, kam smerujete, čo umožňuje aplikáciám, aby vám poskytli podrobnosti o konkrétnej veci, ktorú máte pred sebou.

Jedna z ukážok demonštrovala, ako okuliare pomáhajú zlepšiť jazykové schopnosti z francúzštiny. Ak napríklad stojíte pred vlakovou stanicou, hlas vám povie francúzske slovo označujúce železničnú stanicu a naučí vás povedať po francúzsky: „Tu je môj pas.“

Ďalšie demo sa zameriavalo na výber audia. Ak otočíte hlavu doľava, bude sa prehrávať country hudba, ak sa pozriete dopredu, budete počuť žáner indie a pod. Ak začujete svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu a chcete pokračovať v jej počúvaní, stačí prikývnuť na znak súhlasu.

Okuliare vďaka svojim senzorom tento pohyb zaznamenajú (rovnako aj negatívne potrasenie hlavy). Ak vstúpite do kancelárie, kde je hluk, okuliare začnú prehrávať upokojujúcu hudbu. Ak vojdete do posilňovne, vypne sa odhlučnenie (noise cancellation) a spustí sa veselá, optimistická hudba.

Okrem slnečných okuliarov vybavil Bose rovnakými inteligentnými schopnosťami aj svoje zátkové slúchadlá QuietControl 30. Technológia však môže byť zabudovaná aj do iných typov slúchadiel, prilieb a iných predmetov.

Ak sa pýtate, ako môže byť zvuk použitý na zväčšenie sveta okolo nás, prezradíme, že Bose už na podporu svojej AR platformy uzavrel partnerstvo so spoločnosťami Aaptiv, Strava, TripAdvisor a Yelp.

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart Watch AR rozsirena realita 3D tlač audio

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať