Image
7.2.2020 0 Comments

Smart okuliare Bosch vykreslia obraz laserom priamo na sietnicu

Spoločnosť Bosch na výstave CES 2020 ukázala prototyp inteligentných okuliarov novej generácie, ktoré sľubujú všetko, čo sa s Google Glass nepodarilo úplne dosiahnuť. Okuliare sú ľahké a štíhle, s úplne priehľadným displejom, ktorý je pre vás jasne viditeľný, no neviditeľný pre kohokoľvek iného. Smart okuliare však budú fungovať iba po prispôsobení na mieru konkrétnemu používateľovi.

Je to tak preto, že jednotka Light Drive nepremieta obraz na sklá okuliarov, ale používa malé mikroelektromechanické zrkadlové pole na nasmerovanie trojice laserov (červeného, zeleného a modrého) cez priehľadný holografický prvok zabudovaný do pravej šošovky, ktorý potom odráža svetlo do pravého oka, čím sa obraz vykresľuje priamo na sietnicu. Na to, aby to fungovalo, musia lasery prechádzať cez zreničku, čo znamená, že rám a sklá musia byť starostlivo prispôsobené geometrii tváre (funguje to aj s dioptrickými sklami).

Ak okuliare nie sú dobre zarovnané, obraz sa vám nezobrazí. Celý proces prispôsobenia požiadavkám však trvá len niekoľko minút. Obraz zaberá len malú časť vášho zorného poľa, ale je dosť veľký na to, aby obsahoval ľahko viditeľný text a ikony. Okuliare sú určené na zobrazenie stručných užitočných informácií, keď ich potrebujete.

Nevýhodou systému premietania na sietnicu je to, že ak pohnete očami a pozriete sa inam, obraz jednoducho zmizne, lebo sietnica už nie je zarovnaná s lasermi. Vidíte ho teda len vtedy, ak sa pozeráte priamo vpred. Inteligentné okuliare sa dajú pripojiť k smartfónu, možno ich ovládať dotykom alebo pomocou akcelerometra. Keďže okuliare používajú lasery na vykreslenie AR obrázka priamo na sietnicu, tento obrázok je vždy v centre pozornosti.

Pretože obrázok vidí iba jedno oko, nie je možné odhadnúť, ako ďaleko je pred vami (na to sú potrebné obe oči, tzv. konvergencia). To je situácia, s ktorou sa náš mozog ťažšie vyrovnáva. Preto počas prvých 10 minút nosenia okuliarov bude musieť váš mozog preskúmať, čo sa vlastne deje. No potom to už funguje a vy prestanete na to myslieť.

Inteligentné okuliare Bosch používajú rovnakú technológiu ako North Focals, založenú na hardvéri Intel Vaunt. Systém Bosch je však v porovnaní s inými zlepšený mnohými spôsobmi. Je o 30 percent menší a jeho hmotnosť je menej ako 10 gramov.

Jas displeja umožňuje dobrú viditeľnosť aj pri slnečnom svetle. Systém má vysokú energetickú účinnosť, 350 mAh batéria zabudovaná do rámu má výdrž na celý deň používania. Keďže sklá sú priehľadné, nevznikajú nijaké odrazy a nikto, kto sa pozerá na okuliare, nemôže zistiť, že displej je aktívny.

Zdroj: spectrum.ieee.org.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Inovácie

Technológia z počítačových hier môže úplne zmeniť nakrúcanie filmov

26.02.2020 00:00

Americký webový televízny seriál Mandalorian z roku 2019 mal premiéru na novo spustenej službe Disney+ a patril k najhorúcejším hitom z mnohých dôvodov. Jeden z nich bol však pre publikum skutočne nev ...

Inovácie

Airbnb ponúka majiteľom ubytovania zariadenie na prevenciu pred divokou zábavou

25.02.2020 00:10

Služba Airbnb sprostredkúvajúca ubytovanie v súkromí rozoslala hostiteľom e-mail ponúkajúci za zľavnené ceny tzv. party prevention zariadenia, ktoré kontrolujú hladinu hluku v ich domoch a varujú ich ...

Inovácie

Apple plánuje all-screen dizajn iPhonu s displejom aj na zadnej strane

24.02.2020 00:15

Nedávno objavený patent ukazuje, že Apple uvažuje o celosklenenom iPhone minimálne s dvoma displejmi – jeden by bol vpredu ako zvyčajne a druhý vzadu. Dizajn, na ktorý upozornil web PatentlyApple, pre ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá