Image
12.6.2014 0 Comments

Smart TV v ohrození? Vírusy sa môžu šíriť aj cez televízny signál

lg_smarttv.jpg Bezpečnostní experti Yossef Oren a Angelos Keromytis z Network Security Lab pri Kolumbijskej univerzite našli spôsob, ako možno ovládnuť milióny inteligentných televízorov pripojených na internet pomocou škodlivého kódu v televíznom signáli. Útok nazvali Red Button Attack podľa červeného tlačidla na diaľkovom ovládači televízora, ktorým sa zvyčajne ovládajú interaktívne funkcie TV.

Útočník využíva medzery v široko používanej technológii, ktorá smart televízorom umožňuje prijímať reklamy „šité na mieru". Po ovládnutí televízora možno z neho odosielať správy v mene majiteľa, ale aj nájsť iné zraniteľnosti v ďalších zariadeniach v domácnosti, ktoré sú pripojené na internet, vrátane slabo chránených či nechránených počítačov a Wi-Fi routerov. Pritom zistiť a zastaviť takýto útok by bolo veľmi náročné.

Útok využíva štandard Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV), ktorý je široko podporovaný v inteligentných televízoroch predávaných v Európe. Zraniteľnosť sa týka smart televízorov akejkoľvek značky, ktoré sú kompatibilné so štandardom HbbTV. Systém HbbTV bol navrhnutý tak, aby umožnil prevádzkovateľovi TV vysielania využiť pripojenie smart TV k internetu a pridať extra informácie do programov (napr. EPG - elektronický prehľad programov) alebo poskytovať reklamu zameranú na istú cieľovú skupinu divákov.

„Na tento útok nepotrebujete internetovú adresu, nemusíte mať ani server,“ povedal Yossef Oren pre časopis Forbes. „Potrebujete na to len strechu a anténu, a keď ste útok vykonali, neostane po vás ani stopa.“


Malvér sa spustí automaticky, keď sa divák naladí na príslušný kanál, a beží na pozadí bez vedomia alebo súhlasu majiteľa televízora. Keď útočník televízor ovládne, môže zasahovať do všetkého, čo robí jeho majiteľ. Ak je majiteľ napríklad prihlásený na Facebooku cez TV aplikáciu, môže získať kontrolu nad jeho účtom a písať príspevky v jeho mene.

Malvér sa môže aj v slučke prihlasovať na určitý server. Pri veľkom počte infikovaných televízorov by tak mohol spôsobiť jeho zahltenie (DDoS). Môže takisto preskenovať zariadenia v domácej sieti a hľadať medzery v ich zabezpečení alebo zobraziť na televíznej obrazovke oznámenie žiadajúce zadanie čísla kreditnej karty či iných citlivých údajov.

V oblastiach, kde je veľa vlastníkov smart televízorov, by útočník pomocou antény za 250 dolárov mohol získať dosah na tisíce ľudí. Väčšou anténou by sa dosah útoku mohol značne rozšíriť.

Yossef Oren upozornil na bezpečnostné riziko normalizačnú organizáciu, ktorá dohliada na štandard HbbTV. Dodal však, že si nemyslí, že hrozba útoku je taká závažná, aby bolo potrebné prepracovať zabezpečenie technológie.

Zdroj: bbc.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 2

Prieskum: Aká je pripravenosť bánk a technologických spoločnosti v otvorenom bankovníctve?

18.10.2019 00:00

Smernica PSD2 - známa aj pod označením otvorené bankovníctvo - zavádza bezpečnostné opatrenia nielen pre banky, ale aj pre technologické spoločnosti, ktoré spracovávajú dáta o zákazníkoch. Prieskum p ...

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019