Image
8.4.2019 0 Comments

Slovník kybernetickej bezpečnosti pre rodičov

Aj keď deti dokážu s internetom pracovať na pomerne vysokej úrovni, nemusia úplne rozumieť tomu, aké dôsledky môže mať ich online aktivita. Slovník kybernetickej bezpečnosti vám pomôže porozumieť hrozbám, s ktorými sa môžu vaše deti najčastejšie stretnúť.

Malvér

Malvér je akýkoľvek kód, ktorého úlohou je napadnúť počítač, tablet alebo telefón a vykonať v ňom neželané zmeny. Nejde teda o špecifický druh hrozby, ale o široký pojem označujúci digitálne hrozby. Niektoré z nich zašifrujú súbory v počítači, iné slúžia na špehovanie alebo sťahovanie ďalších nebezpečných aplikácií do počítača.

Najlepšie riešenie na ochranu je inštalácia bezpečnostného programu alebo aplikácie, ktorá poskytuje komplexnú ochranu pre každodenné online aktivity vašich detí a ktorej súčasťou je rodičovská kontrola.

Dôležité je takisto pravidelne aktualizovať operačný systém a všetky programy, ktoré máte nainštalované, a to z dôvodu prípadných bezpečnostných zraniteľností. Bezpečnostný softvér a nástroje rodičovskej kontroly sa vám v online režime budú aktualizovať automaticky.

Spam

Najčastejšie sa ním označuje každý nevyžiadaný e-mail, ktorý denne dostávate do doručenej pošty. No má aj formu SMS správy či správ v internetových diskusiách, prípadne na sociálnych sieťach. Tieto správy zvyčajne obsahujú inzerciu či dokonca sa tvária ako vaša banka alebo poisťovňa, ktorá od vás vyžaduje osobné údaje. V tomto prípade hovoríme už o phishingu.

Ako naučiť dieťa odlíšiť spam od bežnej správy?

Spam sa často zasiela bez predmetu správy, respektíve s predmetom, ktorý nás upozorňuje na „úžasnú“ ponuku alebo miliónovú výhru. Často neobsahuje vaše meno ani iný identifikačný údaj. No na druhej strane môže byť plný slovných preklepov, písaný bez diakritiky a s nesprávnym slovosledom. Samozrejme, technológie sa posúvajú, a tak aj spam je dnes oveľa sofistikovanejší a presnejší a na prvý pohľad ťažko rozpoznateľný. Dôležité je preto neodpovedať a už vôbec nezasielať akékoľvek osobné údaje bez overenia druhej strany.

Podvodné správy

Podvodné správy, tzv. scam, predstavujú podvodné činy vykonávané prostredníctvom internetu. Nadobúdajú rôzne podoby. Môžu mať napríklad formu už spomenutého spamu, ale môžu takisto využívať techniky sociálneho inžinierstva. V tom druhom prípade útočníci ponúkajú niečo na predaj, vystupujú ako vaši kolegovia alebo sa dokonca vydávajú za vašu banku, no chcú od vás iba získať dôverné informácie.

Krádež informácií

Všetky informácie, ktoré prechádzajú webom bez potrebných bezpečnostných opatrení, sa môžu dostať do rúk tretej strany. V mnohých prípadoch je práve toto cieľom útoku, často vo forme spamu či phishingu. Okrem nich však predstavujú pre deti možné riziko aj rôzne súťaže. Na sociálnych sieťach sa objavujú denne tisíce súťaží, do ktorých sa dá zapojiť veľmi jednoducho, a to prostredníctvom „lajku“ alebo „komentovania“, pričom mnohé sú bez overenia organizátora súťaže.

Každá korektne usporiadaná súťaž obsahuje pravidlá súťaže, ktoré sú regulované nielen organizátorom, ale aj príslušným zákonom v danej krajine. Osoby mladšie ako 18 rokov sa nesmú zapájať do súťaži. Respektíve v určitých prípadoch len s povolením zákonného zástupcu.

Grooming

Ide o situáciu, v ktorej sa dospelý človek snaží vzbudiť u dieťaťa pocit dôvery a citového prepojenia, aby ho následne mohol sexuálne zneužiť. V mnohých prípadoch dospelí predstierajú, že sú deti, aby sa im podarilo nadviazať blízky vzťah a následne sa mohli pokúsiť o osobné stretnutie.

Sexting

Pomenovanie sexting vzniklo zlúčením dvoch anglických slov, sex a texting, ide teda o odosielanie šteklivých správ. Ako naznačuje názov, v začiatkoch sa tak označovali e-mailové správy s erotickým textom. V rámci technologického pokroku sa neskôr začalo takto označovať aj odosielanie fotografií a videí a stalo sa bežnou praxou, keďže väčšina mládeže a detí má svoje mobilné zariadenia vždy so sebou.

V prípade, že sa vaše dieťa stalo obeťou sextingu alebo groomingu, informujte o tom políciu alebo školu. Podobne aj v prípade, ak máte podozrenie, že obeťou je niekto z okolia vášho dieťaťa.

Kyberšikana

Toto nepriateľské správanie je zamerané najmä na deti, ale neobchádza ani dospelých. Obeti sa zvyčajne v kybernetickom priestore vyhrážajú alebo ju ponižujú jej rovesníci, pričom sa to často deje medzi dospievajúcou mládežou. Dieťaťu to môže potenciálne ublížiť a spôsobiť emocionálnu traumu, ktorá môže ovplyvniť jeho vývoj.

Ako kybešikane zabrániť, prípadne ju riešiť? Zastaviť a vyriešiť kyberšikanu nemožno za jeden deň a často si to vyžaduje pomoc psychológa. Vytvorte dieťaťu také podmienky, aby vedelo, že sa na vás v prípade potreby môže kedykoľvek obrátiť. Ak je vaše dieťa obeťou kyberšikany, nemalo by šikanovanie za žiadnych okolností oplácať. Vysvetlite deťom, že toto správanie nie je správne a ten, kto ich takými správami obťažuje, ich chce vyprovokovať presne k takej reakcii. Situáciu môžete nahlásiť zákonným zástupcom, škole či iným príslušným orgánom, napr. polícii. Nikdy však také správy nemažte, budú slúžiť ako dôkaz.

Pre rodiča je dôležité, aby mal dobrý prehľad o tom, s kým a ako dieťa komunikuje online. Bez ohľadu na druh hrozby je rovnako dôležité, aby aj vaše deti mali o týchto hrozbách dostatočné informácie.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Nástroj na tímovú komunikáciu a spoluprácu

04.09.2019 13:54

Možno sa vám bude nadpis článku zdať duplicitný. Prečo spomíname aj komunikáciu, bez ktorej tímová spolupráca predsa nemôže fungovať? Microsoft Teams je k dispozícii v bezplatnej verzii Freemium aj v  ...

ITPro

Praktická kryptológia (27. časť): SHA-2, SHA-3

04.09.2019 13:44

Týmto článkom ukončíme tému, v rámci ktorej sme sa venovali základným hašovacím algoritmom. Túto oblasť však ešte úplne neuzavrieme. K hašovacím algoritmom sa určite vrátime a to v súvislosti s ich pr ...

ITPro

Made in Slovakia: Predstavujeme zaujímavé startupy

04.09.2019 12:44

Kimbino - Aktuálne letáky, katalógy a zľavy Kimbino prináša online akciové letáky a katalógy  z vyše 32 krajín sveta, pričom len zo Slovenska pokrýva viac ako 120 obchodov. Sú prehľadné a jednoducho s ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AMCHAM 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019

IT GALA stvorec 2019