Image
25.5.2017 0 Comments

Slovenské mestá chcú byť smart. Budú im v tom pomáhať vzájomné spolupráce a spolupráce so zahraničnými mestami.

Samosprávy slovenských miest majú ambície zapájať sa do konceptov „smart city“. Potvrdili to počas prezentovania svojich vízií, ako využiť moderné technológie v rozvoji mesta, na konferencii Metro ON Line v Poprade. Zástupcovia mesta Poprad zároveň predstavili ciele jedinečnej spolupráce s fínskym mestom Oulu, v ktorom kedysi vznikol gigant Nokia.

Digitalizácia a vývoj nových technológií umožňuje lepšie fungovať rôznym subjektom a samosprávam. Preto na jeseň v roku 2016 vznikol v Poprade Slovak Smart City Cluster (SSCC), ktorý sa snaží budovať prostredie pre rozvoj inteligentných konceptov v mestách, prinášať investície do inovácií a podporovať spolupráce medzi samosprávou mesta, akademickými i komerčnými partnermi a obyvateľmi mesta. O „smart cities“, ich budúcnosti, prepojenosti verejných systémov a ich zužitkovaní v každodennom živote obyvateľov sa rozprávalo na odbornej konferencii Metro ON Line 2017.

Počas prvého dňa podujatia (24.5.2017) hovorili SSCC, Poprad, Nitra a Trenčín o svojich víziách a budúcnosti využitia verejných služieb prostredníctvom najnovších technológií. Ako moderne zapájať do fungovania verejné priestory, vyriešiť dopravné a parkovacie problémy, šetriť životné prostredie, znižovať emisie, zrýchliť administratívu, modernizovať technické zariadenia, osvetlenie, budovy a vytvárať priestory na ďalší rozvoj mesta. Slovenské mestá majú jasnú predstavu o tom, kam sa chcú v budúcnosti posúvať a ako skvalitňovať životnú úroveň svojich obyvateľov.

O svoje aktuálne skúsenosti sa podelili aj inovatívne zahraničné mestá Oulu a Berlín. Prezentovali predovšetkým úspešné projekty využitia „smart city“ prístupu k fungovaniu mesta a reálne každodenné využívanie tohto konceptu mestom i obyvateľmi. Počas konferencie predstavili zástupcovia mesta Poprad základné vízie a ciele memoranda o vzájomnej spolupráci s fínskym mestom Oulu, ktoré je dobrým príkladom efektívneho využívania moderných technológií v prevádzke inteligentného mesta. „Oulu je považované za jedno z najprogresívnejších smart cities na svete. Veľmi sa tešíme zo spolupráce s mestom, ktoré je považované za tzv. laboratórium moderných technológií a efektívnych postupov. Sme si istí, že táto spolupráca bude výborne fungovať a prinesie skvelé výsledky,“ uviedol popradský primátor Ing. Jozef Švagerko.

Všetky zúčastnené mestá vidia priestor a zmysel práve vo vzájomných spoluprácach a využívaní úspešných realizovaných metód, projektov a spoločnom hľadaní efektívnych riešení. Členovia SSCC zároveň počas konferencie ocenili mestské zastupiteľstvá tých miest, ktoré už dnes aktívne využívajú moderné technológie a dáta na vytváranie „smart city“ konceptov. Certifikát mestského „smart lídra“ získali mestá Trenčín, Nitra a Poprad. Ocenenie získali pre svoj iniciatívny prístup ku „smart“ riešeniam, zavádzaní tohto konceptu do reálnych projektov a jeho zavedenia do stratégie rozvoja mesta, podpore, propagácii a zvyšovaniu povedomia o konceptoch „smart city“ voči svojim obyvateľom a širokej verejnosti.

Zobrazit Galériu
Autor: Kharisma

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Black Friday v PLANEO Elektro je tu! A všetko bude o 40 % lacnejšie!

19.11.2019 14:59

Najlepší deň na nákupy Black Friday v predajniach PLANEO Elektro znamená možnosť získať zľavu -40 % s 5-ročnou VIP zárukou úplne na všetko. V sieti PLANEO Elektro Black Friday začína už 18. novembra. ...

Tlačové správy

Festival vedy a techniky AMAVET 2019 – výsledky 22. ročníka

19.11.2019 14:56

„Som úplne fascinovaný z toho čo tu vidím ako aj úžasné projekty, ktoré mladí ľudia dokážu spraviť. Ja som nanešťastie nemal také možnosti počas môjho štúdia, nemal som zlých učiteľov, ale nebola tam ...

Tlačové správy

Xerox prináša revolučné možnosti ozdobnej tlače a nový tlačový stroj pre náročné kancelárie aj produkciu

19.11.2019 14:32

Špeciálna tlač je jedným z najrýchlejšie rastúcich digitálnych segmentov. Technológia Adaptive CMYK Plus od spoločnosti Xerox je navrhnutá pre novú farebnú tlačiareň Xerox PrimeLink® C9065/C9070 a Xer ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá