Slovenská spoločnosť Biotron Labs sa zúčastnila prestížnej medzinárodnej súťaže PowerUp!

0

Slovenská spoločnosť Biotron Labs sa zúčastnila šiesteho ročníka medzinárodnej súťaže EIT InnoEnergy 2020 PowerUp! Ide o najvýznamnejšiu súťaž inovatívnych firiem v regióne strednej a východnej Európy.

Firma Biotron Labs po výhre slovenského kola súťaže postúpila do európskeho finále. Svoje sily si tento rok porovnalo viac ako 360 startupov z 20 krajín strednej a východnej Európy. Medzi hlavné tematické oblasti v tohtoročnej súťaži patrili udržateľná energia, mobilita, čisté technológie a inteligentné mestá. Organizátorov zaujali najmä originálne spôsoby riešenia naliehavých civilizačných výziev. Vzhľadom k obmedzeniam spôsobených pandémiou COVID-19 prebehlo tohtoročné veľké finále iba online.

Výťazom súťaže sa nakoniec stala Estónska firma Woola ktorá získala ocenenie „Startup roka v regióne strednej a východnej Európy“, šek na 50 000 € a možnosť zapojiť sa do akceleračného programu spoločnosti InnoEnergy. Partner súťaže Amazon Web Services poskytol kredity do svojho programu AWS Activate a ďalší partneri, startupová platforma Vestbee a skupina SpeedUp, ocenili víťaza ďalšími službami a grantmi. Woola vznikla na konci roku 2019 a vyrába obalový materiál zo zvyškov ovčej vlny. Cieľom estónskeho startupu je zmeniť e-commerce výrazným znížením výroby, spotreby a odpadu environmentálne škodlivých materiálov, ako sú polystyrén a plasty. Woola je ekologický bublinkový obal vyrobený z ovčej vlny. Produkt je odolný voči nárazom, žiaruvzdorný a kompostovateľný doma do šiestich mesiacov. Woola využíva bohatý zdroj, ktorý by inak skončil v odpade. Iba v Estónsku končí každý rok 135 ton ovčej vlny na skládke.

Slovenská firma Biotron Labs súťažila so svojim projektom návrhu lokácií nabíjacích staníc pre elektromobily. Na vypracovanie návrhov firma využíva analýzu množstva dát získaných z rôznych aplikácií, verejných zdrojov, samospráv a podobne, pričom sa zohľadňuje veľké množstvo ďalších parametrov. Správny návrh lokácie nabíjacích staníc je veľmi dôležitý pre používateľov ale aj pre prevádzkovateľov keďže sa často jedná o významnú investíciu.

My sme o rozhovor k aktivitám firmy ale aj k účasti na výstave požiadali pána Pavla Magica, CEO spoločnosti Biotron Labs.  

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať