SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Slovenská družica skCUBE zajtra štartuje vesmírnu misiu

1

Družicu vynesie na obežnú dráhu Zeme kozmická raketa Indickej vesmírnej agentúry (ISRO) s názvom PSLV-XL a označením letu PSLV-C38.  Dátum štartu: 23. 6. 2017, čas štartu: 05:59 LSEČ (03:59 UTC). Raketa štartuje z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre, na ostrove Sriharikota v Indii. Vypustená bude z vypúšťacej rampy "First Launch Pad".

Podrobnosti na tlačovej konferencii vysvetľuje Jakub Kapuš, podpredseda SOSA a Ing. Miroslav Šmelko, PhD z leteckej fakulty TUKE

Raketa PSLV však nepoletí len kvôli našej jednokilogramovej kocke; na obežnú dráhu Zeme vynesie viac cez 30 ďalších družíc. Hlavným nákladom na rakete bude indická družica Cartosat-2E. Jedná sa o tzv. primárneho zákazníka letu, od ktorého sa odvíja aj presný dátum štartu a konkrétny typ a výška obežnej dráhy. Na palube okrem prvej slovenskej družice skCUBE vynesie aj niekoľko desiatok ďalších družíc. Napríklad fínsky cubesat AALTO-1, D-Sat, či niekoľko cubesatov projektu QB50. Ostatné družice budú do vesmíru vynesené ako “spolujazda”, umiestnené v špeciálnych vypúšťacích kontajneroch P-Pod. Slovenská družica spolu s britským cubesatom UCLSat zdieľa jednu komoru vypúšťacieho kontajnera. Akonáhle príde z riadiaceho strediska povel na otvorenie dvierok, vytlačí pružina všetky cubesaty do voľného priestoru - teda do vesmíru.

Družica musí počas samotného štartu rakety prežiť veľmi drsné podmienky:

  • preťaženie pri štarte: -2 až +6 G resp. -4 až 8,5 G (podľa celkovej váhy nákladu)
  • sínusové vibrácie o frekvencii okolo 100 Hz,
  • akustické vibrácie o sile až 131 dB,
  • stochastické otrasy a najmä rázové vlny o sile miestami až 1000 G (v okamihu separácie prvého raketového stupňa)
  • teploty od -170 do +125 °C
  • extrémne vákuum (resp. tlak 10-8 Pa)

Potom, čo družica opustí kontajner, rozopnú sa jej separačné pružinové nožičky (tzv. kill switche), a družica sa prebudí. Ako prvé spustí svoj interný budík na dobu 30 minút, počas ktorých získa od ostatných družíc dostatočný odstup. Po týchto 30 minútach vydá vnútorný počítač družice povel na rozvinutie antén, ktoré boli až do tejto chvíle zmotané ako stavbársky meter do malej špirálky. Prepálením poistnej nite sa uvoľnia malé dvierka a 17 cm antény sa rozvinú do vzpriamenej polohy. Družica hneď začne vysielať údaje o svojom “zdraví” (napríklad aktuálne napätie na batériách, stav pamäte a pod.) ako aj pozdravy v morzeovke. Družica zároveň spustí automatický detumbling algoritmus pre minimalizáciu vlastnej rotácie a dosiahnutie stabilného natočenia voči Zemi.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
vesmir druzica

1 komentár

Vedci maju voci projektu skcube vazne vyhrady reakcia na: Slovenská družica SK cube zajtra štartuje vesmírnu misiu

22.6.2017 22:06
Precitajte si objektivnejsi clanok na Dsl.sk s nazvom: Nad ránom poletí prvá slovenská družica skCube, seriózni vedci projekt kritizujú

Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať