Image
24.6.2016 0 Comments

Slováci sú národ HD TV, pripravujú sa na Ultra HD

Takmer každá slovenská domácnosť vlastní televízor (99 %) – v troch z piatich (59 %) majú dokonca viac ako jeden a štyria z piatich majiteľov televízorov disponujú zariadením s možnosťou prijímať vysielanie v HD kvalite. A iba polovica Slovákov už počula o rozlíšení Ultra HD alebo 4K. To sú hlavné závery prieskumu uskutočneného agentúrou NMS Market Research pre spoločnosť SES Astra začiatkom júna 2016.

Takmer každý Slovák má doma televízor (99 %), pričom 43 % opýtaných vlastní dva televízne prijímače a 16 % ich má dokonca tri a viac. Viac ako tretina týchto zariadení sú klasické televízne prijímače bez plochej obrazovky (35 %) a štvrtinu tvoria televízory s plochou obrazovkou, ale bez možnosti príjmu v HD. Televízor s možnosťou príjmu HD obsahu vlastní spolu 79 % opýtaných.

Najrozšírenejším typom HD televízora v domácnosti sú full HD (62 %), druhé dva varianty má zhodne 7 % ľudí. Štvrtina majiteľov HD televízorov však nevie, aký druh vlastnia.

Najrozšírenejšia veľkosť displeja je 32" – 42", ktorú vlastní viac ako polovica (53 %) Slovákov. Na menšej obrazovke televízne vysielanie sleduje 13 % domácností, zatiaľ čo 34 % respondentov vlastní prijímač s väčšou obrazovkou, ako má priemer Slovenska.

Medzi značkami televízorov dominuje Samsung (36 %) a LG (17 %) – jednu alebo druhú má viac než polovica majiteľov TV. Takmer pätina ľudí má však inú než jednu z hlavných dopytovaných značiek – najčastejšie potom značku Orava.

Film je žáner, ktorý je v HD kvalite sledovaný najčastejšie (55 %) a ktorý by si aj najviac priali tí, ktorí HD kanály neprijímajú. Medzi mužmi a ľuďmi bez HD príjmu je na vysokej úrovni aj šport a dokumenty (11 %), ženy uprednostňujú spravodajstvo (10 %).

Viac ako polovica (54 %) majiteľov televízora by za možnosť sledovať HD kanály bola ochotná zaplatiť menej ako 5 eur mesačne a 32 % respondentov od 5 do 15 eur mesačne. Výsledky sa príliš nelíšia v závislosti od toho, či ľudia HD už prijímajú alebo nie.

Iba polovica opýtaných (50 %) podľa prieskumu už počula o rozlíšení Ultra HD alebo 4K. O novinkách počuli častejšie muži (63 %) ako ženy (38 %). Znalosť rozlíšenia nie je závislá od toho, či ľudia majú televízor s HD príjmom alebo nie.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu 5

Prieskum: Najpoužívanejší programovací jazyk je Python. Najpopulárnejším operačným systémom je Linux

13.02.2019 00:00

Python sa rozrástol a stal sa jedným z najpoužívanejších programovacích jazykov. Vývojári ho viac ako kedykoľvek predtým využívajú v oblasti analýzy dát, strojového učenia, technológie DevOps a vývoja ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IT medzi paragrafmi


PC forum button