Slováci si za úspory kupujú oblečenie, smartfóny a tablety

Tlačové správy
0

Spolu so spustením nových detských kont mBank podrobne zmapovala zvyky rodičov sporiacich pre svoje deti. Zároveň zisťovala ako deti míňajú svoje ušetrené peniaze. Výskumu sa zúčastnila vyše tisícka rodičov a agentúra STEM/MARK zistila, že Slováci odkladajú deťom dvojnásobok toho, čo naši českí susedia.

Zažitá predstava o našich šporovlivých západných susedoch sa nepotvrdila. Slováci odkladajú pre svoje deti viac peňazí, ako Česi. Pravidelne svojmu dieťaťu sporia až tri štvrtiny slovenských rodičov, čo je oproti Čechám o 9 % viac. Počet rodičov, ktorí sporia svojmu dieťaťu, rastie s ich vzdelaním. Najviac sporia vysokoškolsky vzdelaní ľudia a najmenej ľudia so základným vzdelaním. Svoje financie si odkladajú viacerými spôsobmi. Najviac, až 58,2 %, má peniaze pre deti uložené na sporiacich účtoch, alebo na detských kontách. Takmer polovica šetrí cez životnú poistku a len 8,8 % rodičov odkladá peniaze pre deti v hotovosti.

Až 42 % slovenských rodičov odkladá deťom v rozmedzí 20 až 39 eur mesačne. Toto je až dvojnásobok toho, koľko sporia rodičia českým deťom. Druhá najpočetnejšia skupina (32 %) odkladá mesačne do 19 eur. Podľa 60,5 % respondentov má nasporená suma slúžiť dieťaťu do začiatku, alebo na štúdium (35,4 %). Len 17,6 % rodičov si sporí pre istotu, na horšie časy, ak by sa rodina dostala do finančnej tiesne.

Dospelí obvykle neučia deti finančnej gramotnosti, alebo práci s bankovými účtami. Rodiny sa držia tradícií a takmer 70 % detí si sporí do prasiatka. „Prekvapivo si takto peniaze odkladá aj polovica dospievajúcich veku pätnásť až osemnásť rokov. Len 13 % detí na Slovensku má svoje peniaze uložené na bankovom účte. Novými detskými účtami a účtami pre mladých by sme to chceli zmeniť,“ hovorí Gabriel Dzan, produktový manažér, mBank.

Deti si najčastejšie šetria na darčeky (33 %), hračky (24,6 %) a výlety (34,7 %). Všetko však záleží od ich veku, ktorým sa menia aj ich preferencie. Šesť až desaťroční sporia na hračky, výlety a darčeky. Staršia veková kategória jedenásť až štrnásťročných si peniaze odkladá na darčeky, výlety a elektroniku; a najstaršia kategória do osemnásť rokov najmä na oblečenie, elektroniku a cestovanie.

Za posledný rok si však zo svojich úspor reálne kúpili oblečenie a topánky (43 %), elektroniku ako mobil, či tablet (34,7 %), hračky (29,3 %) a knihy či časopisy (23 %).

mKonto pre deti sa dá založiť deťom od narodenia do dovŕšenia 15 rokov prostredníctvom rodiča alebo dospelého zákonného zástupcu. Otvorenie a aj vedenie konta je zadarmo. Je to ideálny prostriedok na zvyšovanie finančnej gramotnosti, nakoľko dieťa má pasívny prístup do internet bankingu a mobilnej aplikácie. To znamená, že nemôže peniaze vyberať, alebo ich odosielať na iné kontá. Má však možnosť presúvať si ich medzi vlastnými účtami, pretože okrem mKonta pre deti má k dispozícii až štyri sporiace účty eMax Plus so zvýhodneným úrokom. Tieto sa dajú pomenovať podľa toho na čo chce sporiť. Napríklad na bicykel, telefón, tablet, či výlet. A ak je rodič klientom mBank, vidí všetky pohyby na detskom účte prostredníctvom svojho internet bankingu.

mKonto #navlastnetriko je určené dospievajúcim vo veku od 15 do 18 rokov. Otvoriť si ho môžu samostatne bez zákonného zástupcu. Banka nevyžaduje žiadne potvrdenia, stačí mať 15 rokov a občiansky preukaz. Založenie konta a jeho vedenie je bezplatné. Ku účtu získajú bezkontaktnú platobnú kartú MasterCard, alebo VISA zadarmo bez akýchkoľvek podmienok. S ňou majú tri výbery mesačne z ľubovoľného bankomatu na Slovensku a všetky výbery nad 70 eur v zahraničí bez poplatkov. Účet je plnohodnotný s prístupom cez internetové bankovníctvo, alebo mobilnú aplikáciu. Taktiež sa s ním dajú posielať platby priamo na mobilné číslo, bez nutnosti poznať číslo účtu. Ku kontu je možné otvoriť si až štyri sporiace účty eMax Plus so zvýhodneným úrokom a sporiaci účet mSporenie, s ktorým sa sporí pri každom nákupe.

Oba detské účty sú prístupné cez inovatívny internet banking, ktorý získal viacero ocenení doma aj v zahraničí, ako aj cez mobilnú aplikáciu pre Android, iOS alebo Windows Phone.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
úspory

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať