Slováci si chcú vyskúšať život digitálneho nomáda a kombinovať prácu z kancelárie a z domu

0

Smartfóny, tablety či inteligentné hodinky sa stali za posledné desaťročie dominantou technologického sveta a využívajú ich aj Slováci. Spoločnosti Samsung a Ipsos realizovali v závere júla na reprezentatívnej vzorke 800 respondentov vo veku od 18 do 65 rokov prieskum, ako Slováci vnímajú mobilné technológie.

67,9 % by si radi vyskúšali život digitálneho nomáda, resp. by chceli kombinovať prácu z kancelárie a z domu, a boli tak flexibilnejší, ak by mali k dispozícii ideálne prístroje na prácu. Viac ako 16 % uviedlo, že sú radi flexibilní a moderné technológie bežne využívajú na prácu odkiaľkoľvek. Len 16,1 % odpovedalo, že sú spokojní s prácou v kancelárii, na ktorú sú zvyknutí. Takmer polovica (48,7 %) pracuje okrem kancelárie aj doma, prípadne v reštauračných zariadeniach a kaviarňach (14,6 %), či v parku (8,9 %).

Vystačíme si so smartfónom
Ak sme mimo kancelárie, na prácu si vystačíme len so smartfónom a to až 29,7 % z nás. Pre 31,4 % opýtaných je potrebný spoľahlivý notebook a smartfón používajú len ako doplnok. Smartfón a notebook na prácu potrebuje, ale v prípade naozaj kvalitného telefónu by prácu robili len na ňom až 22,9 % respondentov. Pri práci však využívame aj kombináciu smartfónu a tabletu v sete s klávesnicou. V prípade naozaj kvalitného telefónu by si vedelo prácu robiť len na ňom a plne nahradiť tablet 13,5 % Slovákov.

Surfovanie po internete, ale aj na fotografovanie
Prieskum tiež zisťoval, ako využívame smartfóny. Vyše 90 % uviedlo, že na telefonovanie, 88,8 % na fotografovanie, 86,2 % na SMS-kovanie a až 81,2 % na surfovanie po internete – čítanie správ či na sledovanie sociálnych sietí. Ďalej nasledovali chatovanie (70 %), počúvanie hudby (61 %), tvorba a úprava dokumentov (55,6 %) a sledovanie videí a filmov. Len 7,7 % uviedlo, že nevlastní smartfón.

Slováci sa nebránia ani tzv. stylusu. Ak by ho mal smartfón vo výbave, najčastejšie si vieme predstaviť jeho vyžitie na klasické ovládanie namiesto prsta (41,8 %), ale aj na písanie (25,1 %), kreslenie (17,6 %) či editáciu dokumentov a úpravu fotografií (15,5%).

Inteligentné hodinky najmä na monitorovanie životných funkcií
Inteligentné hodinky využíva len 17 % Slovákov. Ak by ich však vlastnili, alebo aj vlastnia, 59,3 % opýtaných by ich využívalo na monitoring telesných funkcií a aktivít, akými sú šport, chôdza, spánok. 24,4 % by chcelo prostredníctvom nich telefonovať aj bez mobilného telefónu, prípadne by chceli byť stále online aj bez mobilného telefónu (23,2 %).

Rovnaký prieskum bol realizovaný aj v Českej republike a výsledky sú až na minimálne odchýlky rovnaké.

OMNIPUBLIC CONSULTING a.s.

Všetky autorove články
Slovensko praca biznis domacnost home pocitac internet kamera foto video smart hodinky notebook

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať