Image
30.9.2019 0 Comments

Slováci sa dostali na mapu TOP európskych startupov

Hlavným faktorom ovplyvňujúcim úmrtnosť v prípade infarktu, zástavy srdca a mozgovej príhody je doba medzi nástupom príznakov a liečbou. Cieľom slovenského tímu zo startupu STEMI Global je urýchlenie diagnostiky vďaka virtuálnemu prepojeniu zdravotníka a lekára. Vďaka tomu sa stali jedným z vybraných projektov v tohtoročnej inovačnej výzve Regionálneho inovačného programu EIT Health 2019 - EIT Health RIS Innovation Call 2019.

Cieľom startupu STEMI Global je ušetriť rozhodujúci čas pri diagnostike srdcového infarktu, zástavy srdca a mozgovej príhody. Kardiovaskulárne choroby spôsobujú v EÚ každý rok 1,8 milióna úmrtí. V mnohých prípadoch je hlavným faktorom ovplyvňujúcim krátkodobú aj dlhodobú úmrtnosť a chorobnosť čas medzi nástupom príznaku a vykonaním liečby v nemocnici. Tri najkritickejšie prípady sú STEMI (infarkt myokardu s eleváciou segmentov ST), mŕtvica a ťažká zástava.

Riešenie vytvára virtuálne spojenie medzi záchranárom, lekárom a dispečerom prostredníctvom softvérového riešenia dostupného v aplikácii a na webe, ktoré pomáha v týchto časovo kritických prípadoch. V rámci inovačnej výzvy EIT Health RIS Innovation Call 2019 dostanú vybrané startupy školenie a financovanie do výšky 75 000 EUR od EIT Health, jedného z najväčších európskych verejno-súkromných partnerstiev v oblasti inovácií v zdravotníctve.

V jednej z najsľubnejších výziev na inováciu v oblasti zdravotnej starostlivosti v strednej, východnej a južnej Európe hodnotitelia vybrali dvanásť projektov, ktoré jedného dňa môžu pomôcť európskym občanom žiť dlhšie, zdravšie a šťastnejšie. Celkovo bolo predložených 104 žiadostí. Z dvanástich vybraných projektov prišli štyri zo Slovinska, dva z Chorvátska a Rumunska a po jednom z Grécka, Estónska, Talianska a Slovenska. Poskytnuté riešenia sa týkajú veľkých dát / cloudu (33%), nových technológií (33%), mobilných aplikácií (17%) a nositeľných zariadení (17%). Všetky z nich predstavujú Focus Areas, hlavné oblasti inovácií v zdravotníctve, ktoré sú na radare EIT Health.

„V tomto roku sme zorganizovali EIT Health InnoStars RIS Innovation Call pre krajiny, ktoré sú podľa európskej výsledkovej tabuľky pokrokovejšie z hľadiska inovácií. Počet aplikácií prekročil naše najoptimistickejšie očakávania,“ uviedla Mónika Tóth, programová manažérka EIT Health InnoStars RIS. „Súťaž dokázala, že inovačné možnosti v zdravotníctve sú v rozvíjajúcich sa krajinách zúčastňujúcich sa na regionálnom inovačnom systéme veľmi vysoké. Infraštruktúra môže byť o niečo menej rozvinutá ako vo vyspelejších krajinách, ale fond talentov je pozoruhodný a možnosti inovácie sú impozantné. Naše krajiny majú mladých talentovaných ľudí, ktorí sú digitálne zdatní a lační po zmene. Toto sú kľúčové zložky vývoja inovatívnych technológií v zdravotníctve, ktoré, dúfajme, zlepšia život všetkých európskych občanov.“

„K inováciám nedochádza vo vákuu - spolupráca je v samom srdci skutočne transformujúceho výskumu a vývoja,“ uviedol Peter Breyl, vedúci EIT Health Hub Košice. „Regionálny inovačný program v EIT Health je vynikajúcim príkladom toho, ako posilniť spoluprácu medzi priemyslom a akademickou obcou s cieľom stimulovať miestne inovačné ekosystémy.”


Viac o  inovačnej výzve Regionálneho inovačného programu  - RIS Innovation Call 2019
Táto výzva bola organizovaná v rámci Regionálneho inovačného programu EIT Health (RIS), európskej schémy, ktorá podporuje pokrokovejšie regióny pri objavovaní a rozvoji inovácií v zdravotníctve a ďalších oblastiach. Program inovačnej výzvy, ktorý sa uskutočňuje po prvýkrát v roku 2019, je zameraný na financovanie vysokokvalitných, silných a vyvážených projektov, ktoré majú vypracovať miestne akademické a neakademické inštitúcie. Projekty sa koordinujú so zapojením miestnych centier EIT Health: Ľubľanský univerzitný inkubátor v Slovinsku, biotechnologický park Tartu v Estónsku, Consorzio Arca v Taliansku, Národné dokumentačné centrum (EKT) v Grécku, Asociácia INIT a komunita Freshblood HealthTech v Rumunsku, EIT Health Hub Košice na Slovensku a Záhrebská univerzita v Chorvátsku. Vybrané projekty dostávajú finančné prostriedky, mentorstvo a koordináciu s potenciálnymi partnermi s cieľom rozvíjať obchodné príležitosti.

Vybrané projekty sú k dispozícii TU. Regionálny inovačný program bol založený Európskym inovačným a technologickým inštitútom a – v oblasti zdravotníctva – koordinovaný EIT Health InnoStars.

Zobrazit Galériu
Autor: WS Slovakia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy 1

Robotické vozidlo doručí jedlo objednané z reštaurácie

03.01.2020 00:10

Startup Refraction spustil v meste Ann Arbor (Michigan, USA) pilotný program služby na donášku jedla prostredníctvom autonómnych vozidiel. Autonómnym vozidlom sa rozumie trojkolesový robotický potravi ...

Startupy

Startup podporovaný Billom Gatesom dosiahol zásadný prielom vo využívaní solárnej energie

22.11.2019 00:10

Heliogen, spoločnosť zaoberajúca sa čistou energiou, ktorú podporuje aj Bill Gates, uviedol, že objavil spôsob, ako využiť umelú inteligenciu a pole zrkadiel na odrážanie toľko slnečného svetla, aby s ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá