Image
14.6.2019 0 Comments

Slováci čoraz viac využívajú mobilné bankové aplikácie a telefón považujú za najlepšiu alternatívu k platobným kartám

Podľa 73% Slovákov je najlepšou alternatívou k platbe kartou platba mobilným telefónom. To predstavuje 18% nárast oproti roku 20161. Vyplynulo to z nového prieskumu spoločnosti Mastercard zameraného na postoje spotrebiteľov k digitálnym službám v krajinách strednej a východnej Európy. V súčasnosti svoj mobilný telefón na niektoré platby využíva viac ako polovica oslovených respondentov.

Prieskum, ktorý Mastercard realizoval vo viacerých krajinách regiónu strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska, na reprezentatívnej vzorke respondentov tiež ukázal, že až 88% Slovákov využíva smartfóny, čo je viac ako v prípade akéhokoľvek iného digitálneho zariadenia. Navyše, vo vekovej kategórii 20 – 29 rokov vlastní smartfón až 95% Slovákov. Na vzostupe sú aj smart hodinky (nárast o 13%) a fitness náramky (nárast o 12%). Najobľúbenejším operačným systémom v smartfónoch je Android s 86%-ným podielom.

Smartfóny u nás slúžia predovšetkým na vybavovanie elektronickej pošty, na prehliadanie internetových stránok a sociálnych sietí, nárast zaznamenalo zdieľanie fotografií a videí, na čo svoj telefón využíva 49% opýtaných. Slováci tiež v porovnaní s rokom 2016 viac využívajú stránky a aplikácie zamerané na zoznamovanie sa a randenie.

V prvej desiatke najfrekventovanejších činností, ktoré u nás majitelia na svojom chytrom telefóne robia, sa umiestnili aj služby spojené s platením, ako napríklad online nákupy či platba mobilným telefónom a až o 18% stúpol počet používateľov tzv. P2P platieb (teda priamych prevodov peňazí od jednej osoby tej druhej). Používatelia svoj telefón využívajú na platenie približne trikrát mesačne.

Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny, Slováci majú radi technológie aj v platení a oceňujú smart, pohodlné a bezpečné riešenia, ktoré im Mastercard prináša,“ povedal Luděk Slouka, riaditeľ rozvoja produktov a inovácií Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko.

Rastúci význam smartfónov pri správe osobných financií sa prejavuje aj v trendoch v oblasti online bankovníctva. V minulosti malo jednoznačne navrch internetové bankovníctvo, teda prístup z osobného počítača prostredníctvom internetového prehliadača, v súčasnosti sú na výraznom vzostupe mobilné bankové aplikácie. Kým v roku 2016 využívalo online bankovníctvo prostredníctvom mobilných aplikácií len 26% Slovákov, v súčasnosti ich popularita vzrástla až o 23% a mobilné aplikácie tak používa už 49% Slovákov. Internetové bankovníctvo cez webový prehliadač pritom využíva až 76% ľudí.

V septembri tento rok vstúpia do platnosti nové predpisy, ktoré zavedú povinnosť dvojstupňového overovania totožnosti pri online transakciách. Pre spotrebiteľov to bude znamenať nutnosť preukazovať svoju totožnosť dvoma z troch možných spôsobov, teda niečím, čím sú (odtlačok prsta, rozpoznanie tváre), niečím čo majú v osobnom držaní (mobilný telefón, platobnú kartu alebo digitálny kľúč) a niečím, čo poznajú (heslo alebo PIN).

Veľmi radi vidíme, že sa ľudia chcú používať svoje mobilné telefóny pri platbách. Podľa nášho prieskumu by väčšina Slovákov (54%) uvítala pokročilý spôsob overovania totožnosti počas online nákupov. Aby mali spotrebitelia možnosť jednoducho si overiť, že nákupy na ich kartu sú naozaj ich, vyvinula spoločnosť Mastercard technológiu Mastercard® Identity Check™. Tá zvyšuje zabezpečenie online nákupov bez toho, aby bolo pohodlie spotrebiteľov ohrozené,“ dodal Luděk Slouka.

Podľa prieskumu je v Slovenskej republike aktuálne najrozšírenejším autentifikačným spôsobom platieb kód SMS (56%), no až 45% Slovákov by neváhalo využiť aj biometrickú autentifikáciu pokiaľ by bola k dispozícii a 17% Slovákov už dokonca nejakú jej formu aktuálne využíva, čo poukazuje na prudko vzrastajúci trend v porovnaní s rokom 2016, kedy to bolo len 5%. Až 76% ľudí považuje odtlačok prsta za bezpečný spôsob na potvrdenie svojich online úhrad.

V prípade hesiel, ktoré pri platení používame, majú Slováci radi ich unikátnosť (47%) a jednoduchú zapamätateľnosť (46%). Viac ako 61% opýtaných si heslá pamätá, 20% si ich zapisuje na papier, 10% má na to určený dokument v počítači a len 5% využíva na to určené aplikácie. Heslá s rodinou nezdieľame, až 73% Slovákov je jedinými, kto svoje heslá pozná.

Autor: Mastercard

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Atos ponúka riešenie, ktoré zjednodušuje prihlasovanie a zvyšuje bezpečnosť

21.10.2019 14:53

Počítač, e-mailová schránka, firemné aplikácie. Koľkokrát sa každé ráno prihlasujete vy? Heslá sa medzi zamestnancami netešia veľkej popularite, najmä ak sú pri ich vytváraní viazaní pravidlami ako je ...

Tlačové správy

CZ: 5G umožní flexibilnú automatizáciu skladov

18.10.2019 17:49

V loňském roce bylo na celém světě v provozu 4000 robotických skladů. Podle prognóz budou do roku 2025 v 50 000 skladech na světě fungovat 4 miliony komerčních robotů, což je dvanáctinásobný nárůst v  ...

Tlačové správy

CZ: Red Hat predstavil najnovšiu verziu Red Hat OpenShift 4, umožní vývojárom v Kubernetes jednoduchšie inovovať

18.10.2019 17:43

Společnost Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, oznámila dostupnost Red Hat OpenShift 4.2, nejnovější verze podnikové platformy Kubern ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019