Sliger Cerberus X / Najmenšia skrinka „na všetko“

0

Ak ste niekedy uvažovali nad tým, že si zložíte počítač so špičkovým procesorom, nabitý rozširujúcimi kartami, pričom jeho rozmery budú také malé, ako to len pôjde, a zároveň nebude hlučný, máte dobrú príležitosť. Na skrinky uspôsobené presne na takéto zostavy sa špecializuje firma Sliger. Model Cerberus X má oproti mainstreamovým midi-towerom dvakrát menšie rozmery (380 × 172 × 358 mm), no s podobnými a skôr širšími možnosťami. Skrinka pojme i najväčšie dosky E-ATX, veľký procesorový chladič a má až osem slotov. Zostava tak môže pokojne obsahovať dve grafické karty a samostatnú zvukovú i sieťovú kartu. Vybratým komponentom však musí zodpovedať konfigurácia skrinky, ktorá je voliteľná. V prvom rade si pri objednávke musíte vybrať, či potrebujete montážny systém na zdroj SFX (ten sa dáva dopredu a vhodný je, ak chcete použiť vežovitý chladič s výškou do 149 mm) alebo ATX (má zmysel, keď preferujete AIO „vodníka“, pretože sa inštaluje nad päticu CPU a vpredu zostáva priestor na 280 mm radiátor). Zvoliť si môžete aj presný počet pozícií na 2,5/3,5" či úpravu bočníc. Tá môže byť perforovaná alebo plná na dva spôsoby – plechová alebo priehľadná. Škoda len, že okno je z plastu, a nie sklené.


V rámci minimalizácie Sliger nevyhradil za základnou doskou nijaký priestor na kabeláž. Tenšie káble (USB, z predného panela, od ventilátora) sa dajú natlačiť pod dosku medzi dištančné stĺpiky, hrubšie zväzky budete musieť upratať niekde vpredu. Na ďalšej fotke sa môžete pozrieť, ako sme sa s nimi popasovali my. 

Plný alebo perforovaný/vetraný môže byť aj strop, ktorý sa dá rozšíriť o rúčku na jednoduchšie prenášanie. Materiál nožičiek (gumené alebo hliníkové chrómované) takisto závisí od vašich preferencií. A individuálna položka sú aj prachové filtre. To je všetko úžasné, kým sa v súčte nedostanete na 400 eur (kompletná výbava Cerberus X).

Cena je extrémna už i v základe a neospravedlní ju ani prémiové spracovanie s hrubými plechmi (kostra má 1,1 mm, bočné panely až 2,2 mm). Je to však nutná daň za vývoj nevšedného dizajnu a zrejme i pomerne malú sériovú výrobu. A to ešte neviete, že dodávka je bez ventilátorov, ktoré treba dokúpiť nezávisle a od iného výrobcu. Podporované sú 120 mm (vpredu a v strope) a 140 mm (vpredu a naspodku). Dajte si však pozor pri kúpe stropného ventilátora, ten bude musieť mať pri väčšine dosiek na výšku iba 15 mm, pretože inak koliduje s chladičom VRM na základnej doske. Po jej eventuálnom oddialení od stropu by zase na dne skrinky nebolo dosť miesta na vodné chladenie.

Nech to celé vyzerá akokoľvek komplikovane, Sliger volil na všetkých miestach tie najvhodnejšie kompromisy a nikde nezakopol. Výber všetkých komponentov zaberie oveľa viac času, ako je bežné, ale vo finále, keď všetko do seba pekne zapadne, to stojí za to. A nemusíte mať obavy ani o intenzitu zahrievania. Vedzte, že časté tvrdenie, že menší interiér znamená horšie chladenie, je mýtus. Cerberus X je na úrovni najlepšie ochladzovaných veľkých skriniek. A pohodlná je i montáž, pokiaľ postupujete v správnom poradí.

„Originálny, modulárny návrh pre najnáročnejších používateľov.“


Hotová PC zostava v skrinke Sliger Cerberus X s veľkým chladičom Scythe Fuma rev. B na procesore a s grafickou kartou GeForce RTX 2080 Super

Produkty Sliger môžete zakúpiť exkluzívne v e-shope density.sk.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Detailné možnosti konfigurácie jednotlivých častí, malé rozmery, mimoriadne efektívne využívanie vnútorného priestoru, špičkové dielenské vyhotovenie, robustná konštrukcia
- Málo priestoru na stropný ventilátor, na prednom paneli chýbajú audiokonektory, veľmi vysoká cena

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 90 %
Spracovanie:  100 %
Chladenie: 90 %
Konektivita: 80 %
Celkovo: 90 %

• Cena: 270 – 420 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Sliger Cerberus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať