Image
16.6.2014 0 Comments

Slentite – izolačný materiál s unikátnymi vlastnosťami

slentite.jpg Aerogély sú ľahké a pevné látky s výbornými izolačnými vlastnosťami. Vedci na nich pracujú už od 30. rokov minulého storočia. Ich využitie je však veľmi špecifické, používajú sa napríklad v kozmických sondách ako veľmi účinná izolácia. No okrem tohto špeciálneho nasadenia ich veľmi nemožno použiť, pretože sú málo robustné a neznášajú vlhkosť. Pri kontakte s vodou nadobúdajú opäť gélovú konzistenciu.

Vlani nemecká spoločnosť BASF predstavila na podujatí K 2013 nový aerogél, nazvaný Slentite. Je vytvorený na báze polyuretánu, teda materiálu, ktorý poznáme aj pod názvom molitan. Za svoje výborné izolačné schopnosti vďačí najmä nanoporéznej štruktúre.

V súčasnosti výskumný tím pod vedením Dr. Martina Frickeho zdokonalil chemický postup, vďaka čomu je Slentite po prvýkrát k dispozícii vo forme pevného panela, pričom si zachoval svoju extranízku tepelnú vodivosť. Jeho kompresný odpor je väčší ako 300 kPa, čo je dvakrát viac, ako majú dnešné polyuretánové izolačné dosky. Na dosiahnutie rovnakých izolačných vlastností, ako ponúkajú bežné materiály, už postačí vrstva tenšia o 25 až 50 %. Súčiniteľ tepelnej vodivosti je 16 mW.m-1.K-1 (miliwattov na meter a kelvin), zatiaľ čo pri dnešných štandardných izolačných materiáloch je táto hodnota v rozmedzí 21 - 40 mW.m-1.K-1.

Navyše otvorená porézna štruktúra dodáva panelu aj vynikajúce vlastnosti na reguláciu vlhkosti. To má pozitívny vplyv na klímu v miestnosti a prispieva k pocitu tepelnej pohody v dome. Pre architektov a staviteľov obytných domov je dobrá správa, že Slentite poskytuje vysoký stupeň voľnosti v dizajne.

Spoločnosť BASF chce začiatkom roku 2015 uviesť do prevádzky prvú továreň na výrobu tohto materiálu v Lemförde. Okrem stavebníctva by Slentite mohol nájsť uplatnenie aj v chladiarenskom priemysle.

Zdroj: basf.com
polyurethanes.basf.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Výskum

Slovenskí vedci a vedkyne si prevzali ocenenia za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky

09.11.2019 19:20

Oceniť prácu vedecko-výskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky a inovácií bolo  cieľom  slávnostného večera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov Ceny za vedu a techniku. Podujatie ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá