Image
9.11.2016 1 Comments

Slabý signál Wi-Fi?

Ani ten najlepší Wi-Fi router nezaistí automaticky dokonalé pokrytie celého bytu či domu signálom bezdrôtovej siete. Vždy ho treba správne umiestniť a nastaviť. Trápi vás dostupnosť a sila signálu bezdrôtovej siete v rôznych častiach bytu? Riešením môže byť buď zmena umiestnenia Wi-Fi routera, alebo úprava nasmerovania jeho antén. Signál Wi-Fi sa z antén routera šíri kruhovým smerom. Orientácia antén v priestore by mala byť taká, aby súčet uhlov ich charakteristík tvoril ideálne tvar gule. Ak máme dve antény, zvolíme uhol medzi nimi 45°. Ak máme tri až štyri antény, postupujeme podľa uvedenej schémy.

 Z tohto dôvodu je dôležité, aby bol router umiestnený čo najbližšie k stredu pokrývanej oblasti, najlepšie na vyvýšenom mieste. Najväčšiu prekážku v šírení signálu Wi-Fi predstavujú železobetónové steny. Na to treba myslieť nielen pri voľbe umiestnenia routera, ale aj koncových zariadení. Pokiaľ sú totiž príliš blízko pri stenách, musíte počítať s odrazom signálu a ponechať medzi zariadením a stenou niekoľkocentimetrovú medzeru.

Žiaľ, často jednoducho nemožno umiestiť router do stredu pokrývanej oblasti a zaistiť tak optimálne šírenie signálu Wi-Fi. No aj tak sa dá vyžarovanie signálu z routera upraviť nasmerovaním antén. Výhodu majú v tomto prípade majitelia routerov s klasickými nastaviteľnými anténami. Pri routeroch s anténami možno navyše použiť aj ďalší jednoduchý trik, ako pomôcť šíreniu signálu Wi-Fi žiaducim smerom.

Kvalita signálu bezdrôtovej siete sa dá v rôznych častiach bytu či domu posúdiť aj pomocou mobilnej aplikácie Wifi Analyzer (pod podobným názvom nájdete celú sériu aplikácií s rovnakou funkciou) pre smartfóny s Androidom. Rovnako zistíte, či vašu sieť Wi-Fi nerušia svojím signálom susedia vysielajúci na rovnakom kanáli. Pokiaľ je vaše okolie zahltené sieťami Wi-Fi, čo sa, žiaľ, stáva čoraz častejšie, optimálne riešenie je prejsť do stále ešte voľného pásma 5 GHz, v ktorom vysielajú všetky novšie Wi-Fi routery.

Medzi ďalšie spôsoby, ako podporiť šírenie signálu bezdrôtovej siete do všetkých zákutí, patria opakovače (repeatery) Wi-Fi, ktoré zachytávajú a zosilňujú signál z routera. Preto je nevyhnutné nájsť ich optimálnu vzdialenosť medzi routerom a koncovým zariadením, kde je signál z pôvodného routera ešte dostatočný, a tam umiestniť opakovač, ktorý musí signálom pokryť koncové zariadenia. Ďalej môžete nasadiť powerline adaptéry, teda jednoduché sieťové zariadenia, ktoré posielajú dáta po elektrických rozvodoch. Vyberajte z modelov s podporou novšieho štandardu HomePlug AV2. Všeobecne platí, že najlepšie medzi sebou vzájomne komunikujú sieťové zariadenia od rovnakého výrobcu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Nástroj na tímovú komunikáciu a spoluprácu

04.09.2019 13:54

Možno sa vám bude nadpis článku zdať duplicitný. Prečo spomíname aj komunikáciu, bez ktorej tímová spolupráca predsa nemôže fungovať? Microsoft Teams je k dispozícii v bezplatnej verzii Freemium aj v  ...

ITPro

Praktická kryptológia (27. časť): SHA-2, SHA-3

04.09.2019 13:44

Týmto článkom ukončíme tému, v rámci ktorej sme sa venovali základným hašovacím algoritmom. Túto oblasť však ešte úplne neuzavrieme. K hašovacím algoritmom sa určite vrátime a to v súvislosti s ich pr ...

ITPro

Made in Slovakia: Predstavujeme zaujímavé startupy

04.09.2019 12:44

Kimbino - Aktuálne letáky, katalógy a zľavy Kimbino prináša online akciové letáky a katalógy  z vyše 32 krajín sveta, pričom len zo Slovenska pokrýva viac ako 120 obchodov. Sú prehľadné a jednoducho s ...

1 Comments

  1. opakovace reakcia na: Slabý signál Wi-Fi?
    10.11.2016 15:11
    pozor na opakovace s jedinym radiom. Tieto vedia vytvorit len siet na rovnakom kanali ako je povodna prijimana zosilnovana siet, co v priestore medzi povodnym wifi zdrojom a zosilovacom velmi efektivne zahlti dane frekvencne pasmo a skoro uplne znemozni vyuzitie wifi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

MANDAYIT 2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019