Image
9.11.2016 1 Comments

Slabý signál Wi-Fi?

Ani ten najlepší Wi-Fi router nezaistí automaticky dokonalé pokrytie celého bytu či domu signálom bezdrôtovej siete. Vždy ho treba správne umiestniť a nastaviť. Trápi vás dostupnosť a sila signálu bezdrôtovej siete v rôznych častiach bytu? Riešením môže byť buď zmena umiestnenia Wi-Fi routera, alebo úprava nasmerovania jeho antén. Signál Wi-Fi sa z antén routera šíri kruhovým smerom. Orientácia antén v priestore by mala byť taká, aby súčet uhlov ich charakteristík tvoril ideálne tvar gule. Ak máme dve antény, zvolíme uhol medzi nimi 45°. Ak máme tri až štyri antény, postupujeme podľa uvedenej schémy.

 Z tohto dôvodu je dôležité, aby bol router umiestnený čo najbližšie k stredu pokrývanej oblasti, najlepšie na vyvýšenom mieste. Najväčšiu prekážku v šírení signálu Wi-Fi predstavujú železobetónové steny. Na to treba myslieť nielen pri voľbe umiestnenia routera, ale aj koncových zariadení. Pokiaľ sú totiž príliš blízko pri stenách, musíte počítať s odrazom signálu a ponechať medzi zariadením a stenou niekoľkocentimetrovú medzeru.

Žiaľ, často jednoducho nemožno umiestiť router do stredu pokrývanej oblasti a zaistiť tak optimálne šírenie signálu Wi-Fi. No aj tak sa dá vyžarovanie signálu z routera upraviť nasmerovaním antén. Výhodu majú v tomto prípade majitelia routerov s klasickými nastaviteľnými anténami. Pri routeroch s anténami možno navyše použiť aj ďalší jednoduchý trik, ako pomôcť šíreniu signálu Wi-Fi žiaducim smerom.

Kvalita signálu bezdrôtovej siete sa dá v rôznych častiach bytu či domu posúdiť aj pomocou mobilnej aplikácie Wifi Analyzer (pod podobným názvom nájdete celú sériu aplikácií s rovnakou funkciou) pre smartfóny s Androidom. Rovnako zistíte, či vašu sieť Wi-Fi nerušia svojím signálom susedia vysielajúci na rovnakom kanáli. Pokiaľ je vaše okolie zahltené sieťami Wi-Fi, čo sa, žiaľ, stáva čoraz častejšie, optimálne riešenie je prejsť do stále ešte voľného pásma 5 GHz, v ktorom vysielajú všetky novšie Wi-Fi routery.

Medzi ďalšie spôsoby, ako podporiť šírenie signálu bezdrôtovej siete do všetkých zákutí, patria opakovače (repeatery) Wi-Fi, ktoré zachytávajú a zosilňujú signál z routera. Preto je nevyhnutné nájsť ich optimálnu vzdialenosť medzi routerom a koncovým zariadením, kde je signál z pôvodného routera ešte dostatočný, a tam umiestniť opakovač, ktorý musí signálom pokryť koncové zariadenia. Ďalej môžete nasadiť powerline adaptéry, teda jednoduché sieťové zariadenia, ktoré posielajú dáta po elektrických rozvodoch. Vyberajte z modelov s podporou novšieho štandardu HomePlug AV2. Všeobecne platí, že najlepšie medzi sebou vzájomne komunikujú sieťové zariadenia od rovnakého výrobcu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Made in Slovakia / Predstavujeme zaujímavé produkty, projekty a startupy

14.07.2019 10:53

Už takmer rok uverejňujeme v tejto rubrike úspešné IT produkty a IT projekty, semifinalistov súťaže z roku 2018, ktorej vyhodnotenie sa uskutočnilo vlani na jeseň na slávnostnom večeri IT GALA 2018. V ...

ITPro

Praktická kryptológia (26. časť) / Hašovacie nástroje

15.07.2019 10:49

V tejto časti seriálu vám v stručnosti predstavíme dva známe a veľmi často používané kryptografické nástroje, ktoré okrem iného ponúkajú možnosť výpočtu resumé správ, resp. hašov. Prvý z nich je robus ...

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (41. časť) / Git branching a merging

14.07.2019 10:45

V tejto časti seriálu doplníme základné informácie týkajúce sa systému git o časti, ktoré majú súvis s aplikáciou vetvenia a spájania vývojových vetiev (línií). Budeme sa venovať obsahu git repozitáro ...

q

1 Comments

  1. opakovace reakcia na: Slabý signál Wi-Fi?
    10.11.2016 15:11
    pozor na opakovace s jedinym radiom. Tieto vedia vytvorit len siet na rovnakom kanali ako je povodna prijimana zosilnovana siet, co v priestore medzi povodnym wifi zdrojom a zosilovacom velmi efektivne zahlti dane frekvencne pasmo a skoro uplne znemozni vyuzitie wifi.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá