Skynet smeruje už aj do Európy. V centre Londýna testovali technológiu rozpoznávania tvárí

Bezpečnosť
0

Predvianoční nakupujúci môžu mať v centre Londýna naskenované tváre. No metropola pozývala ľudí, aby sa zúčastnili na teste technológie, namiesto toho, aby ich skenovala tajne. Testovanie sa uskutočnilo v pondelok a utorok v okolí Soho, Piccadilly Circus a Leicester Square.

Zástanca ochrany osobných údajov Big Brother Watch charakterizoval používanie takýchto technológií ako „autoritárske, nebezpečné a nezákonné.“ Skupina vo svojom vyhlásení uviedla, že „monitorovanie nevinných ľudí na verejnosti je porušením základných práv na súkromie, slobodu prejavu a zhromažďovania.

Úradníci tvrdia, že softvér dokáže identifikovať ľudí, ktorých hľadá polícia alebo súdy. No skupina Big Brother Watch na začiatku tohto roka údajne zistila, že technológia označuje za podozrivých „ohromujúci počet“ nevinných ľudí. Mesto oznámilo, že skúšky budú vykonávať „uniformovaní dôstojníci“, ktorí budú verejnosti distribuovať informačné letáky oba dni približne osem hodín. Ktokoľvek, kto odmietne skenovanie, „sa nebude považovať za podozrivého“.

Polícia dúfa, že technológia dokáže identifikovať ľudí podozrivých z trestnej činnosti. Komisárka pre informácie Elizabeth Denhamová uviedla, že táto technológia by mohla priniesť „významné výhody pre verejnú bezpečnosť.“ No zároveň pripustila, že jej nasadenie by mohlo byť „obzvlášť rušivé“ a predstavovala by „skutočný krok smerom k zmene spôsobu monitorovania dodržiavania zákona.

Zdroj: bbc.com

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Skynet sukromie tvar Skenovanie technologia ochrana osobne udaje

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať