Skvelý a slušný full tower

0

Najväčšie skrinky pre stolové počítače majú opodstatnenie najmä pre výkonné pracovné stanice či servery. To vďaka podpore základných dosiek presahujúcich štandardný formát ATX. Typicky je reč o predĺžených E-ATX, ktoré bývajú širšie zhruba o desať centimetrov.

Skrinky typu full tower sa používajú aj na ­extémne výkonné herné zostavy s viacerými grafickými kartami s odberom v špičke bežne cez kilowatt, keď sa na tiché chladenie už požadujú rozsiahle systémy kvapalinového chladenia, s čím skrinky typu full takisto počítajú.

BeQuiet! Dark Base Pro 900 rev. 2

Už prvá revízia si v teste PC REVUE odniesla výborné hodnotenie. Nová verzia Dark Base Pro 900 stavila na inovácie. Základ sa nezmenil, vonkajšie rozmery a všadeprítomné milimetrové plechy zostali zachované. Oceľová konštrukcia s hliníkovým plášťom je mimoriadne pevná, ale i ťažká.Modernizovaná je konektorová výbava – vedľa 5-gigabitových portov USB 3.1 je rýchle USB 3.1 gen. 2 typu C. To v rámci výbavy pre moderné smartfóny pekne dopĺňa dok na bezdrôrové nabíjanie (elektrickou indukciou).

Súdiac podľa kľúčových zmien, výrobca chcel dosiahnuť hlavne vábnejší vzhľad a súčasne pohodlnejšiu montáž. Z estetických dôvodov tak naspodok pribudol tunel/kryt schovávajúci zdroj i diskové šuplíky. Filozofia montáže SSD/HDD je takisto upravená. Organizácia držiakov bola modulárna už aj pri pôvodnom návrhu, teraz však už nie sú predinštalované, namiesto nich sú zátky. Vďaka tomu máte pri inštalácii viac priestoru na manipuláciu a efektívnejšie je i chladenie. Príslušný držiak si môžete vždy doplniť podľa potreby. Od výroby sú vstavané dva v zakrytovanej spodnej šachte.

Pozoruhodné je pokročilé odvibrovanie na všetkých miestach s pohyblivými časťami. Na gumičkách je dokonca i podnos základnej dosky. Ten je znovu konvertibilný a v prípade, že chcete priezor cez temperované sklo z pravej strany, môžete si ho prehodiť na druhú stranu. Praktické je i výškové polohovanie základnej dosky, ktoré popúšťa uzdu hrubším radiátorom – z východiskových 40 mm teoreticky až na 105 mm. Pri naozaj hrubých radiátoroch je daňou za to odstrihnutie od spodných slotov PCIe.  Okrem vysokej flexibility skrinku charakterizuje i precízne pokrytie odhlučňujúcou hmotou. Tá príde vhod napríklad na tlmenie zvuku mechaniky platňových diskov či vodného čerpadla. Mimochodom, podpora radiátorov je prakticky neobmedzene široká a dlhé 480 mm modely sa dajú nainštalovať dopredu i na strop súčasne. Ventilátory (tri 140 mm Silent Wings 3) sú to najlepšie, čo sa v hotových skrinkách dodáva.


Za dvierkami je dobre dostupný a efektívny prachový filter

Menšiu výhradu mám k dvierkam so subtílnejšími pántmi, než by k zvyšku bolo adekvátne, a k štandardne nepohodlnému úchytu bočného skla cez matičky po rohoch. Tu by sa BeQuiet! mohol inšpirovať šikovným systémom z NZXT H500(i).

Parametre:

• Rozmery: 577 × 243 × 586 mm, hmotnosť: 14,39 kg, použité materiály: hliník, oceľ, plast a temperované sklo, podporované dosky: E-ATX, XL-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií: 10 (5× 2,5" + 5× 2,5/3,5"), konektory: 3× USB (2× 3.1 gen. 1 + 1× 3.1 gen. 2 typ C, 1× USB Quick Charge),  2× 3,5 mm jack

• Cena: 215 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ukážkové rozloženie jednotlivých prvkov, modulárny flexibilný interiér, robustná konštrukcia, tradične špičkové ventilátory, plynulý regulátor otáčok, odhlučnenie, podpora najdlhších a najväčších komponentov, perfektné prachové filtre, interný hub na ventilátory/doplnky RGB, stále počíta s 5,25" šachtami
- Vyššia cena, krkolomnejšia montáž okna

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 100 %
Spracovanie:  90 %
Chladenie:  100 %
Konektivita:  90 %
Celkovo: 95 %

Riotoro CR1288

Je to lacnejšia alternatíva k predošlej skrinke. Cena nižšia o tretinu sa premietla i do kvality a celkové vyhotovenie je už v mnohých smeroch pomerne obyčajné. Namiesto temperovaného skla je bočnica vrátane otvorov na istenie z plexiskla, takže je v týchto miestach podstatne náchylnejšia na prasknutie. Po novom je však dostupný i variant skrinky s temperovaným sklom (s prívlast­kom TG na konci označenia).

Zo „slabšieho“ materiálu sú i oceľové plechy, z ktorých pozostáva prakticky celý zvyšok konštrukcie. Majú rozdielne hrúbky od 0,65 po 0,85 mm, pričom nosné časti (vrátane podnosu základnej dosky) alebo bočnica sú hrubšie. Silnejšie sú i stojany na plastové vozíky HDD. Prvky proti šíreniu vibrácií tu však chýbajú, čo je škoda.  Systémové ventilátory sa pripájajú na vstavaný rozbočovač, ktorý možno pohodlne nastaviť na veľmi tichý chod a v prípade potreby sa dá cirkulácia vzduchu popohnať susedným tlačidlom. Samostatný prepínač je i na ovládanie podsvietenia býčieho loga a dlhého svetlovodu, ktorý čelný panel po výške opticky rozdeľuje na dve polovice. Rozloženie svetla LED je rovnomerné a pôsobí dobre. No až tak reprezentatívne už nevyzerá predný nevyberateľný filter z tenkej peny. Prach sa dá odsať iba spredu cez perforáciu, ktorá je jednou z charakteristických čŕt vzhľadu. Filter na dne pod ­zdrojom je už v poriadku – vyberateľný, umývateľný a s jemným sitom.

Vrch skrinky, respektíve zábrana proti padaniu prachu dovnútra, má elegantné vyhotovenie. Veľa výrobcov to má zabezpečené horšie – nestabilným magnetickým filtrom s hrubým zrnom. Ten na CR1288 má takisto hrubšiu štruktúru (z hľadiska efektívneho pretláčania ohriateho vzduchu je však potrebná), ale je už uchytená napevno a má nad sebou ešte vycvakávací plný panel s prieduchmi okolo, čo je dotiahnuté a praktické riešenie. Táto skrinka má zhruba o trinásť litrov menej ako Dark Base Pro 900, čo v praxi znamená najmä užšiu podporu radiátorov (súčasne max. 360 + 280 mm) Nenájdete však veľa skriniek s podporou neskrátených (t. j. 305 × 330 mm) dosiek E-ATX, ak vôbec nejakú. Jediný problém je vzhľadom na vyhotovenie a výbavu veľmi vysoká cenovka. Keby bola do sto eur, je všetko, ako má byť.


Detail obslužného panela s veľkými tlačidlami a až štyrmi portmi USB. Jeden od druhého sú v dostatočnej vzdialenosti i na pripojenie zariadení hrubším telom okolo konektora.

Parametre:

• Rozmery: 580 × 250 × 473 mm, hmotnosť: 8,1 kg, použité materiály: oceľ, plast a akrylové sklo, podporované dosky: E-ATX, ATX, microATX, Mini-ITX, počet diskových pozícií 8 (4× 2,5" + 4× 3,5"), konektory 4× USB (2× 3.1 gen. 1 + 2× 2.0),  2× 3,5 mm jack

• Cena: 140 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Efektívny návrh interiéru/práca s miestom,  podpora plnohodnotných dosiek pri konečnom objeme skrinky pod 70 litrov (konkurenčné majú viac), regulátor otáčok, interný hub na ventilátory, až štyri porty USB, nižšia hmotnosť
- Nevýhodný pomer cena/hodnota, midi-towery s podobným vyhotovením i výbavou stoja bežne polovicu, krehká fixačná plocha bočnice (náchylná na prasknutie)

HODNOTENIE:

Návrh interiéru: 90 %
Spracovanie:  80 %
Chladenie:  90 %
Konektivita: 90 %
Celkovo: 88 %

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
full tower BeQuiet! Riotoro

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať