PR: Počítačové učebne na školách možno vybaviť novou technológiou ZEROclient

5

Súčasný nepriaznivý stav počítačového vybavenia na slovenských školách možno riešiť pokrokovou a ekologickou technológiu s názvom  ZEROclient.

Pri technológii ZEROclient už nie je potrebný samostatný PC/Notebook/Tablet pre každého žiaka, ako tomu bolo doteraz, ale výpočtový výkon pre celú triedu dodáva jeden výkonný server, ktorého rozmery nepresahujú rozmery klasického PC. Namiesto počítača alebo notebooku má každý žiak na monitore len malú krabičku s názvom ZEROclient, do ktorej je pripojená myš a klávesnica. Nejedná sa o už známeho tenkého klienta, akoby si mohlo mnoho ľudí myslieť. ZEROclient je čisto zobrazovacia jednotka, bez akýchkoľvek mechanických častí a harddisku, s hmotnosťou 154g a so spotrebou elektrickej energie len 5W. Žiadny hluk, žiadne vyžarované teplo a výrazné zníženie elektromagnetického žiarenia prináša pre deti omnoho zdravšie počítačové triedy.


Príklad uchytenia na monitor

Okrem priamych ekologických a ekonomických benefitov oceňujú učitelia informatiky hlavne centrálny manažment celej triedy, ktorý im zefektívni výučbu a ušetrí množstvo času. Namiesto potreby individuálneho prístupu ku každému žiackemu PC/Notebooku pri riešení  hardvérových/softvérových porúch, odvírovania, premazávania nevhodných súborov a podobných úkonov môže teraz učiteľ jedným klikom vrátiť  stav celej triedy do pôvodného stavu a prípadné problémy riešiť rýchlo na centrálnom servery. Učiteľ dokáže jedným klikom preniesť svoju plochu na všetky žiacke monitory v triede a môže im tak pohodlne zo svojho miesta prehrávať učebné a vzdelávacie materiály.

Možnosť zobraziť si monitory všetkých žiakov na svojej ploche jedným klikom, jednoduchý prechod na monitor ktoréhokoľvek žiaka v triede a prevzatie kontroly, centrálne blokovanie nevhodných stránok, nastavenie zamedzenia USB vstupov a ďalšie možnosti centrálneho manažmentu, ktoré platforma ZEROclient prináša, dáva učiteľom plnú kontrolu nad celou triedou a to bez potreby opustiť svoje učiteľské miesto.

Pre zaujímavosť sme porovnali ekologické a ekonomické benefity počítačového vybavenia ZEROclient oproti učebni s klasickými PC. Uvažovali sme, že jedna počítačová IKT učebňa by mala 16 študentov + 1 učiteľ a pri výpočte sme vychádzali z reálne nameraných a štatistických hodnôt.  Do výpočtu sme zahrnuli 300 škôl, čo je cca 10% škôl na Slovensku. Porovnávali sme prevádzku počas piatich rokov, čo je priemerná životnosť PC a výsledok porovnania nám doslova vyrazil dych.

Vďaka nízkej spotrebe ZEROclienta len 5W by školy za päť rokov ušetrili  na elektrickej energii 205 421 EUR a na emisiách CO2 890 156 kg. Za ušetrené peniaze by vedelo ísť napríklad 2500 detí do školy v prírode. Vďaka hmotnosti ZEROclienta len 154 gramov by školy ušetrili 36 415 kg elektronického odpadu. Vďaka životnosti ZEROclienta 10 rokov a absencii pevného disku, by školy podľa štatistiky poruchovosti harddiskov ušetrili najmenej 101 655 EUR, za ktoré by mohli deťom kúpiť napríklad 475 bicyklov. Vďaka centrálnemu manažmentu by učitelia informatiky ušetrili spolu za päť rokov 66 900 hodín, ktoré musia teraz investovať do správy zastaraných učební s archaickým PC vybavením. Každý učiteľ by mal k dispozícii navyše 297 vyučovacích hodín na získavanie nových obzorov. Netreba zabúdať ani na zdravie detí, lebo ZEROclient nevíri prach, nevydáva žiadny hluk, neprodukuje žiadne teplo a má takmer nulové elektromagnetické žiarenie.

Technológia ZEROclient nájde uplatnenie nielen na všetkých školách, ale aj v kanceláriách, úradoch, nemocniciach, bankách a všade tam kde sa používajú klasické PC.


Príklad stojanového prevedenia

Pre viac informácií kliknite na stránky firmy SINO s.r.o., ktorá platformu ZEROclient vyvíja a prináša na slovenský trh. Ďakujeme všetkým čo nás podporujú a snažia sa pomôcť správnej veci.

Viac informácií nájdete na stránke spoločnosti SINO. Metodiku výpočtu úspor nájdete na stránke: www.sino.sk

Zobrazit Galériu

SINO

Všetky autorove články
SINO ZEROclient

5 komentárov

:) reakcia na: Školy sa môžu tešiť na nové počítačové učebne ZEROclient

5.4.2017 00:04
a komentare su uplne realne :)
Reagovať

Peter reakcia na: Školy sa môžu tešiť na nové počítačové učebne ZEROclient

29.3.2017 11:03
Slubná technológia, tá úspora na elektrickej energii je vcelku zaujímavá hlavne v sektoroch, kde tých peňazí nie je úplne najviac. Ako je to s výkonom jednotlivých zobrazovacích jednotiek?
Reagovať

RE: Peter reakcia na: Peter

29.3.2017 11:03
Výkon jednotlivých ZEROclientov je optimalizovaný na použitie pre bežných používateľov. FullHD videá (online/offline), web, kancelárske programy. Keďže sú použité SSD disky, rýchlosť a odozva je podstatne vyššia ako pri bežných počítačoch na klasických diskoch.
Reagovať

RE: RE: Peter reakcia na: RE: Peter

30.3.2017 00:03
Pre windows 10 rozhodne, nakolko od vyroby dost vyzaduju SSD. Ako to vidite s prechodom na HDMI? Na analogovom vystupe fullHD vyzera dost nevyuzito.

Je dostupny aj operativny leasing?
Reagovať

RE: RE: RE: Peter reakcia na: RE: RE: Peter

30.3.2017 21:03
HDMI je v štádiu vývoja, školy však často majú monitory s menším rozlíšením ako 1920x1080. Áno, sme otvorení aj možnosti operatívneho leasingu, napíšte nám na sino@sino.sk a určite sa dohodneme :)

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať