Image
3.1.2014 0 Comments

Školstvo: Niektorí školáci si vyskúšajú online maturitu na nečisto

vysoka_skola.jpg V tomto roku si stredoškoláci vyskúšajú elektronickú maturitu, test na počítači si napíšu aj niektorí deviataci. Pôjde však len o skúšobné testovanie „na nečisto" na niektorých školách.

„Zámerom je preveriť pripravenosť pracovného tímu na skutočnú realizáciu elektronickej formy národných meraní výsledkov vzdelávania. Pre žiakov týchto škôl bude skúšobné testovanie malou generálkou pred riadnym certifikačným meraním," hovorí o plánoch na rok 2014 riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská. Online maturitu či testovanie deviatakov by chceli potom spustiť v niektorých školách v roku 2015. Do štyristo škôl preto ešte v januári začnú dodávať počítače.

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania zastrešuje projekt z eurofondov za približne 28 miliónov eur s názvom Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania. Projekt má školám umožniť testovať žiakov na počítači. Vznikne tak veľká databáza s 30-tisíc úlohami a 150 testami, vďaka ktorej bude možné overiť vedomosti žiakov elektronicky.

V budúcnosti by sa tak malo testovanie deviatakov a predovšetkým maturitné skúšky robiť už len cez počítač. V niektorých školách už testové úlohy overili. „Na testovanie na počítačoch máme pozitívne ohlasy zo škôl, žiaci rýchlo vedia svoje výsledky a učiteľom šetrí čas s vyhodnocovaním odpovedí," hovorí Kanovská.

Do tvorby testových úloh pre druhý stupeň základných škôl a stredné školy zapojili 430 učiteľov, ktorých ešte predtým vyškolili. Testy pripravia zo všeobecno-vzdelávacích predmetov ako je slovenský jazyk a literatúra, angličtina, nemčina, ruština, maďarský jazyk a literatúra, ale aj biológia, fyzika, chémia, dejepis, geografia, občianska náuka, matematika či informatika. Testové úlohy by mali byť hotové do novembra 2015. Do pripravovaného projektu elektronického testovania sa zatiaľ zapája 1 651 základných a stredných škôl.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

V japonskej pobočke Microsoftu pracovali zamestnanci len 4 dni v týždni. Ich produktivita sa zvýšila o 40 %

12.11.2019 08:15

Pracovníci spoločnosti Microsoft Japan si počas tohto leta užívali závideniahodné výhody: pracovali iba štyri dni v týždni, mali trojdňový víkend a dostávali svoju normálnu päťdňovú výplatu. Výsledkom ...

Informatizácia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

11.11.2019 07:55

Špeciálny projekt Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Pet ...

Informatizácia

Čína nastavuje pravidlá pre mladých hráčov: max 90 minút denne a s „večierkou“ o 22:00

11.11.2019 07:50

Čínska vláda vydala nové pravidlá zamerané na potlačenie závislosti od videohier medzi mladými ľuďmi. Tvrdí, že to je dôvod zlého prospechu v škole a nárastu počtu krátkozrakých ľudí. Predpisy zakazu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá