Image
17.1.2014 0 Comments

Školstvo: Do 400 škôl putuje 1 800 počítačov na testovanie detí

trieda_skola.jpg Do 400 slovenských škôl smeruje 1 800 počítačov, aby mohli svojich žiakov elektronicky testovať. Počítače do škôl rozvážajú v týchto dňoch. "Dopĺňame ich tam, kde nemali kvalitnú techniku," hovorí riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.

Ide o národný projekt za približne 28 miliónov eur financovaný prevažne z eurofondov, ktorý ústav zastrešuje s názvom Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania. Projekt má školám umožniť testovať žiakov na počítači. Vznikne veľká databáza s 30-tisíc úlohami a 150 testami, vďaka ktorej bude možné overiť vedomosti žiakov elektronicky. V budúcnosti by sa tak malo testovanie deviatakov a predovšetkým maturitné skúšky robiť už len cez počítač. V niektorých školách už testové úlohy overili.

Počítače v prvom rade doplnili do 162 základných a stredných škôl. Ide o certifikačné školy, teda také, kde on-line otestujú deviatakov a kde žiaci absolvujú elektronickú maturitu. Tento rok pôjde len o skúšobné testovanie „na nečisto", v budúcom roku v týchto školách už prebehne on-line maturita aj testovanie deviatakov riadne.

Takýchto škôl chcú na Slovensku vybudovať približne 500. Certifikačné základné a stredné školy sú tie, ktoré zvládnu elektronické testovanie vo veľkom rozsahu a aj z hľadiska počtu žiakov sú vyhovujúce pre pedagogický výskum. V ňom napríklad zisťujú klímu v školách, ako táto klíma vplýva na motiváciu žiakov, či aké má socio-ekonomické zázemie vplyv na výkony žiakov.

Predtým, ako počítače školám pridelili, preskúmali pripravenosť škôl na elektronické testovanie. Školy získajú počítače bezodplatným prevodom do svojho majetku. Počítače dostanú aj školy s necertifikačným statusom, pôjde o 800 počítačov a 235 škôl. Počítače putujú aj do škôl v Bratislavskom kraji, ktorý má obmedzené možnosti čerpania pomoci z EÚ.

Súvisiace články:

Školstvo: ÚIPŠ zlúčia s CVTI, úspory nemajú spočítané

Školstvo: Informatiku vyučovali základné školy málo odborne


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

Vzniklo Slovenské centrum pre výskum umelej inteligencie – slovak.AI

27.06.2019 00:10

Umelá inteligencia je prelomová technológia, ktorej využitie a aplikácie menia pravidlá hry nielen v obchode, priemysle, verejných politikách, ale aj v poľnohospodárstve, zdravotníctve a vzdelávaní. U ...

Informatizácia

Dodávky pre Huawei od firiem ako Panasonic, Infineon, TSMC a ďalších firiem pokračujú ďalej

24.05.2019 15:25

V nadväznosti na medializované informácie spoločnosť Huawei uviedla, že Panasonic pokračuje v dodávkach pre spoločnosť Huawei na normálnej úrovni. Panasonic to uviedol vo svojom štvrtkovom stanovisku. ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá