Image
17.1.2014 0 Comments

Školstvo: Do 400 škôl putuje 1 800 počítačov na testovanie detí

trieda_skola.jpg Do 400 slovenských škôl smeruje 1 800 počítačov, aby mohli svojich žiakov elektronicky testovať. Počítače do škôl rozvážajú v týchto dňoch. "Dopĺňame ich tam, kde nemali kvalitnú techniku," hovorí riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania Romana Kanovská.

Ide o národný projekt za približne 28 miliónov eur financovaný prevažne z eurofondov, ktorý ústav zastrešuje s názvom Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania. Projekt má školám umožniť testovať žiakov na počítači. Vznikne veľká databáza s 30-tisíc úlohami a 150 testami, vďaka ktorej bude možné overiť vedomosti žiakov elektronicky. V budúcnosti by sa tak malo testovanie deviatakov a predovšetkým maturitné skúšky robiť už len cez počítač. V niektorých školách už testové úlohy overili.

Počítače v prvom rade doplnili do 162 základných a stredných škôl. Ide o certifikačné školy, teda také, kde on-line otestujú deviatakov a kde žiaci absolvujú elektronickú maturitu. Tento rok pôjde len o skúšobné testovanie „na nečisto", v budúcom roku v týchto školách už prebehne on-line maturita aj testovanie deviatakov riadne.

Takýchto škôl chcú na Slovensku vybudovať približne 500. Certifikačné základné a stredné školy sú tie, ktoré zvládnu elektronické testovanie vo veľkom rozsahu a aj z hľadiska počtu žiakov sú vyhovujúce pre pedagogický výskum. V ňom napríklad zisťujú klímu v školách, ako táto klíma vplýva na motiváciu žiakov, či aké má socio-ekonomické zázemie vplyv na výkony žiakov.

Predtým, ako počítače školám pridelili, preskúmali pripravenosť škôl na elektronické testovanie. Školy získajú počítače bezodplatným prevodom do svojho majetku. Počítače dostanú aj školy s necertifikačným statusom, pôjde o 800 počítačov a 235 škôl. Počítače putujú aj do škôl v Bratislavskom kraji, ktorý má obmedzené možnosti čerpania pomoci z EÚ.

Súvisiace články:

Školstvo: ÚIPŠ zlúčia s CVTI, úspory nemajú spočítané

Školstvo: Informatiku vyučovali základné školy málo odborne


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Informatizácia

V japonskej pobočke Microsoftu pracovali zamestnanci len 4 dni v týždni. Ich produktivita sa zvýšila o 40 %

12.11.2019 08:15

Pracovníci spoločnosti Microsoft Japan si počas tohto leta užívali závideniahodné výhody: pracovali iba štyri dni v týždni, mali trojdňový víkend a dostávali svoju normálnu päťdňovú výplatu. Výsledkom ...

Informatizácia

Pripravujeme našich stredoškolákov dostatočne na povolania budúcnosti?

11.11.2019 07:55

Špeciálny projekt Ôsmeho novembra sa v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave konala vďaka spolupráci študentov Dominika Hamaja a Pet ...

Informatizácia

Čína nastavuje pravidlá pre mladých hráčov: max 90 minút denne a s „večierkou“ o 22:00

11.11.2019 07:50

Čínska vláda vydala nové pravidlá zamerané na potlačenie závislosti od videohier medzi mladými ľuďmi. Tvrdí, že to je dôvod zlého prospechu v škole a nárastu počtu krátkozrakých ľudí. Predpisy zakazu ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá