Image
27.3.2018 0 Comments

Škodí bezdrôtové nabíjanie vášmu telefónu?

Bezdrôtové nabíjanie je stále rozšírenejšie a je pravdepodobné, že mnohí používatelia nechajú svoj smartfón na nabíjacej podložke pokojne celý deň. Ako to však ovplyvní batériu?

Po Samsungu a ďalších veľkých spoločnostiach sa k bezdrôtovému nabíjaniu konečne dostal aj Apple, čo predovšetkým v Spojených štátoch zdvihne osvojenie tejto pohodlnej technológie. 90% všetkých smartfónov využíva bezdrôtový nabíjací štandard Qi, ktorý je tak najpopulárnejší z troch existujúcich špecifikácií.

Nabíjanie telefónov je možné aj v aute, opäť samozrejme bezdrôtovo.

Nabíjacie stanice Qi postupne začínajú prenikať do veľkých reťazcov ako je McDonalds alebo Marriott, nachádza sa však napríklad aj na londýnskom letisku Heathrow. Facebook, Google, Deloitte a ďalšie firmy potom Qi využívajú priamo v kanceláriách.

Do roku 2020 by sa podľa analytickej spoločnosti IHS malo na trhu predať cez miliardu nabíjacích podložiek. Prieskum z roku 2016 od rovnakej firmy potom odhalil, že bezdrôtové nabíjanie už využíva každý štvrtý vlastník chytrého telefónu a 98% z nich by ho uvítalo aj u svojho ďalšieho telefónu.

"Úspech Samsungu s implementáciou bezdrôtového nabíjania v posledných dvoch rokoch a oznámenia Applu o osvojení technológie značia, že sa z bezdrôtového nabíjania stáva mainstream - malo by sa teda objavovať čoraz častejšie," dopĺňa Vicky Yussuffová, hlavná analytička IHS zameraná na bezdrôtové nabíjanie.

Teraz však ku kľúčovej otázke: je pre váš smartfón zlé, keď ho nabijete do plna a necháte na podložke?

Venkat Srinivasan, riaditeľ spoločnosti Access (Argonne Collaborative Center for Energy Storage Science) hovorí, že hoci bezpečnostné prvky elektroniky nedovolia mobilu alebo tabletu nabiť batériu cez limit, tak neustále udržiavanie batérie na maxime urýchli jej opotrebovanie.

"Stručne povedané, čím bližšie k maximálnemu nabitiu sa nachádzate - od 90% do 100% - tým rýchlejšie sa vám bude batéria opotrebovávať," vysvetľuje.

Ako sa lithium-iontová batéria nabíja a vybíja, ióny sa presúvajú tam a späť medzi pozitívne nabitou elektródou a negatívnou elektródou. Elektrolyt, cez ktorý sa ióny presúvajú, sa však časom opotrebuje. A čím nabitejšia je batéria, tým rýchlejšie sa podľa Srinivasan opotrebováva.

"Všeobecne najhoršie pre batériu je neustály prechod z takmer vybitého stavu do maximálneho nabitia. Najlepšie pre batériu je držať sa niekde medzi 45 a 55 percentami, "dodáva Srinivasan. "Všeobecne ale stačí, keď zaistíte, že váš telefón nebude neustále plne nabitý."

Báť by sa nemal užívateľ, ktorý chce po dvoch až troch rokoch telefón vymeniť. Tak dlho by totiž v priemere mala batéria vydržať.

Podľa inej štúdie však platí zaujímavá poučka: ak sa váš smartfón bude držať medzi 50 a 100% nabitia, potom sa životnosť batérie dokonca predĺži. Inžinieri webu iFixit, ktorý poskytuje manuály na rozobratie a opravu elektroniky, však tento výsledok spochybňujú ako "nie príliš vedecký".

Problémom je tiež to, že nie je presne jasné, na koľko je batéria v skutočnosti nabitá - software tak presný nie je. Opotrebovaniu batérie pri bezdrôtovom nabíjaní sa v budúcnosti bude určite venovať ešte veľa štúdií, lebo lithium-iontovú technológiu, zdá sa, hneď tak niečo nenahradí.

Viac na: computerworld.cz

Autor: redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IQOS 3 DUO chce pomôcť ešte viac presadiť bezdymové fajčenie

15.10.2019 14:36

Philip Morris pokračuje vo vývoji technológie IQOS s cieľom pomôcť dospelým fajčiarom prejsť na bezdymové výrobky. IQOS je riešenie typu “Heat-not-burn”, čo znamená, že funguje na báze zahrievania tab ...

Technológie

Bude takto vyzerať smartfón budúcnosti? Spolutvorca Androidu predstavil Project Gem

10.10.2019 14:15

Zatiaľ sú o novom zariadení k dispozícii len obrázky od Andyho Rubina, výkonného manažéra spoločnosti Essential a spolutvorcu Androidu, na ktorých vidíme podlhovastý telefón s veľmi vysokým používateľ ...

Technológie

Robotika: musia byť roboty humanoidné?

09.10.2019 00:10

Rovnaký názov, ako nadpis článku mala aj prednáška profesora Dennisa Honga, riaditeľa RoMeLa (Robotics and Mechanism Laboratory) UCLA na konferencii Slovak TechForum. Dennis predstavil niekoľko veľmi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019