Image
8.7.2019 0 Comments

Skener využívajúci magnetickú rezonanciu dokáže skenovať ľudí až na úroveň atómov

Vedci z výskumného centra IBM Almaden Research Center v San José v Kalifornii a z Inštitútu základných vied v kórejskom Soule vyvinuli novú zobrazovaciu technológiu magnetickej rezonancie (MRI), ktorá poskytuje bezprecedentný detailný pohľad na vzorku až na úroveň jednotlivých atómov.

Technológia využíva podobný základný postup ako zariadenia MRI v nemocniciach. Keď chcú lekári  zistiť nádory, merať mozgové funkcie alebo vizualizovať štruktúru kĺbov, pomocou prístrojov MRI aplikujú magnetické pole na ľudské telo. To dočasne narúša spin protónov v jadre každého atómu v každej bunke. Nasledujúci krátky impulz rádiofrekvenčnej energie spôsobuje, že protóny sa otočia kolmo na impulz. Potom sa protóny vrátia do svojho normálneho stavu, pričom uvoľňujú energiu, ktorú možno merať senzormi a zobraziť.

No na to, aby nemocničné zariadenie MRI získalo dostatok údajov na diagnostiku, musí v tele človeka skontrolovať miliardy protónov. Preto sa vedci rozhodli integrovať funkčnosť prístroja MRI do hrotu iného špecializovaného nástroja, známeho ako riadkový tunelový mikroskop, aby zistili, či by tak mohli zobrazovať jednotlivé atómy. Urobili to tak, že na hrot riadkového tunelového mikroskopu pripojili zmagnetizované atómy železa, čím skombinovali technológie tunelového mikroskopu a MRI. Vytvorili tak najmenšie zariadenie na magnetickú rezonanciu na svete.

Takto upravený zmagnetizovaný hrot umiestnili nad kovový plátok zo železa a titánu a aplikovali naň magnetické pole, čím narušili jeho elektróny (teda nie protóny, ako je to v prípade bežného prístroja MRI). Potom elektróny zasiahli rádiovým impulzom a systém zobrazil energiu, ktorá sa následne uvoľnila.

Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Physics

Takáto miniaturizácia technológie by mohla pomôcť nielen pri diagnostikovaní chorôb, ale aj pri vývoji nových liekov a materiálov, ako aj pri navrhovaní metód ukladania informácií pre kvantové počítače.

Zdroj: nytimes.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019