SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Singularita už do 30 rokov. Bude stačiť 100 miliárd USD na to, aby ľudia a umelá inteligencia koexistovali v harmónii?

0

Masayoshi Son, šéf SoftBanku, spoločnosti, ktorá vlani za 31 mld. dolárov kúpila ARM Holdings a nedávno investovala 1 miliardu dolárov do firmy OneWeb, ktorá plánuje vypustiť sústavu satelitov na zabezpečenie celosvetového prístupu k internetu, sa na MWC v Barcelone snažil vysvetliť svoje vízie o budúcnosti.

„Verím, že singularita (stav, keď sa stroje stanú inteligentnejšími než ľudia) príde už v najbližších 30 rokoch,“ povedal. „To je dôvod, prečo sa ponáhľam.“ Preto kúpil ARM Holdings, ktorý počas svojej 30-ročnej histórie predal 100 miliárd čipov. Očakáva totiž, že toľko sa ich podarí predať v najbližších 4 rokoch. A v nasledujúcich 20 rokoch by sa vraj v dôsledku explózie inteligentných zariadení malo predať až 1 bilión čipov.

Son predpokladá, že v priebehu 10 rokov technológie tak pokročia, že jeden čip integrovaný v našich topánkach bude múdrejší ako náš mozog. „Nebudeme takí inteligentní ako naše topánky,“ povedal.

Na využitie príležitostí ponúkaných touto explóziou Son vytvoril „vizionársky“ fond s finančnými prostriedkami vo výške 100 mld. dolárov. Tvrdí, že je väčší ako všetky ostatné fondy rizikového kapitálu na svete dovedna, no aj tak je podľa neho primalý.

No ešte pred kompletizovaním fondu SoftBank investoval do firmy OneWeb a v súčasnosti vlastní asi 40 percent jej akcií. Son je totiž presvedčený, že v ére singularity pozemné mobilné siete nebudú stačiť, a to z dvoch dôvodov. Horizontálne smerované rádiové vlny budú po prvé narážať na priveľa prekážok, čím sa bude signál degradovať, a po druhé nebudú schopné pokryť odľahlé oblasti.

OneWeb chce vypustiť spočiatku 800 satelitov a potom ešte ďalších 2000, ktoré by mali poskytovať rýchlosť sťahovania 200 Mb/s. Son povedal, že skutočne globálne pokrytie umožnia signály, ktoré smerujú zvisle dole. To by bolo dôležité pre autonómne autá, drony, priemyselné aplikácie, ktoré potrebujú pripojenie po celý čas bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú.

Son hovoril aj o bezpečnosti. Poznamenal, že väčšina čipov ARM v autách bola úplne nezabezpečená, pretože boli určené do inej doby. „Počet hackerských útokov však stále rastie, preto musíme veľmi rýchlo zvýšiť ich bezpečnosť.“

Technológovia sú podľa neho povinní pochopiť dôsledky tohto pokroku a smerovať ho v prospech ľudí. Son však zostáva optimistom a verí, že umelá inteligencia môže byť sila, ktorá zlepší svet a život ľudí. „Ak budeme využívať umelú inteligenciu s dobrými úmyslami, bude naším partnerom,“ povedal.

Zdroj: Venturebeat

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Softbank

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať