Simulátor autizmu vo virtuálnej realite. Vyskúšajte a pochopíte

1

Ľudia trpiaci poruchami autistického spektra vidia svet často úplne odlišne ako my. Vidia farby, majú fotografickú pamäť, nevedia čítať emócie, vyrušujú ich hlasné či nepravidelne sa opakujúce zvuky. Preto je pre nás ťažké predstaviť si, čo prežívajú a prečo na niektoré podnety reagujú inak, ako my. Spoločnosť na pomoc osobám s autizmom (SPOSA) preto vyvinula v spolupráci s agentúrami Seesame a iNFINITE Production simulátor autizmu, ktorý dokáže bežným ľuďom vďaka minútovej simulácii vo virtuálnej realite priblížiť pocity stredne funkčného autistu.

Ako sa asi cíti autista, keď vojde do kaviarne?

 

Hodiny tikajú, hučí kávovar, ľudia sa zhovárajú. Niekto dupká nohou, iní pokrčil šuštiaci papier. Cez okno svieti slnko a rozohráva svetelnú hru na lesklých kachličkách za barom. A to sme ešte nespomenuli vône: silná kávová vôňa sa mieša s cigaretovým dymom zvonka. Niekde na pozadí môžete cítiť praženú cibuľku od raňajok. Z výlevky páchne zvetrané červené víno. Znie vám to povedome? Pravdepodobne ste podobnú situáciu zažili už veľakrát a ani si to neuvedomili. Niektorí ľudia s poruchami autistického spektra však vnímajú každý jeden detail zo spomenutej situácie stonásobne citlivejšie. Autistom vadia nepravidelnosti. Všímajú si detaily a nevedia ich odfiltrovať tak ako bežní ľudia. Keď sa dostanú do konfliktu s realitou, ktorá je pre nich rušivá (zvuky, pachy, vizuálne dojmy bez ladu a skladu), snažia sa uniknúť, pretože sa cítia nekomfortne, dokonca až v ohrození. Ich nevrlosť či uzavretosť je spôsobená vonkajšími podnetmi, ktoré pre ostatných zostávajú nepovšimnuté. Človek trpiaci autizmom sa snaží vo všetkých vonkajších podnetoch nájsť nejakú pravidelnosť alebo poriadok. Sústredí sa na to do tej miery, že to pohltí celú jeho pozornosť – nemusí byť preto schopný vnímať ďalšie podnety. 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

faktická poznámka... reakcia na: Simulátor autizmu vo virtuálnej realite. Vyskúšajte a pochopíte

16.10.2019 20:10
namiesto guličiek a rotujúcich kachličiek tam mohli dať niečo, čo navodzuje nepríjemné pocity, napr. záblesky, škrípanie nechtov na tabuli a pulzujúce jemné textúry, inak je to oničom.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať